“RENSEF, Bu Fuarda Enerji Var”

“RENSEF, Bu Fuarda Enerji Var”

Mehmet Dükkâncı: Akdeniz Bölgesi’nde turizmde ve tarımda elektrik maliyetleri alternatif enerjiler konusunda yatırımcıları arayışa sürüklüyor

Agoras_Gen_Manager_Mehmet_DukkanciYenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği konularını içeren RENSEF Fuarı 31 Ekim  – 03 Kasım 2013 tarihlerinde Antalya Cam Piramit’te organize edilecek.  İlki düzenlenecek fuarın hazırlıkları devam ederken organizatör firma Agoras Fuarcılık’ın Genel Müdürü Mehmet Dükkâncı ile yeni fuarları hakkında konuştuk.

İlki gerçekleşecek olan RENSEF Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarı     hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ülkemizde turizmin ve tarımın başkenti Antalya’da, şehir merkezindeki Cam Piramit’te 31 Ekim – 3 Kasım 2013 tarihleri arasında RENSEF, Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarı’nı düzenliyoruz. Bu yıl ilk defa düzenlemek için yola çıktığımız fuarımızın, 3.000 m2 -2.500 m2 net sergileme alanında 60-70 firma ve kurumun katılımı ile gerçekleşebileceğini tahmin ediyoruz.

Akdeniz’de Turizm ve Tarım yatırımcısı başta olmak üzere potansiyel enerji yatırımcılarına, belediyelere, kamu kurumlarına ulaşmak, enerji verimliliğini, güneş enerjisini ve biokütle enerjisini anlatmaları için firmaların katılımını bekliyoruz.

Fuar Antalya’ya  nasıl bir  katkı sağlayacak?

Antalya’da turizm yatırımcılarının enerji maliyetlerini düşürme adına ciddi arayışlar var. Ortalama 3 MW elektrik tüketimi olan beş yıldızlı büyük otellerin en büyük veya 2. en büyük faturası elektrik faturasıdır. Turizm Bakanlığı da otellerin teşviklerini elektrik faturası üzerinden veriyor.   5 yıldızlı bir otel elektrik tüketimini % 20 oranında düşürmeyi başarabilse ortalama 600 KW daha az enerji tüketmiş olur. Bu durum her turizm yatırımcısının dikkatini çeker. Bir başka deyimle yıllık 1.000.000 TL elektrik bedeli ödeyen otel yatırımcısına siz diyorsunuz ki, “% 20 tasarrufla 200.000 TL cebinizde kalacak.” Gelip sizi dinlemez mi, sizinle tanışmak istemez mi?

Diğer taraftan enerji verimliliği veya yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili firmalar, özellikle turizm yatırımcılarına ulaşmakta çeşitli sıkıntılar yaşıyorlar.  Bir otelin sahibine, yatırımcısına ulaşmak pek de kolay olmuyor. Son derece ilgililer ancak birebir ulaşıp sunum yapmak pek mümkün değil.

Otellerin teknik müdürlerine ulaşmak da önemli bir konudur. Ancak bazı teknik müdürleri enerji verimliliği teknolojileri ve yenilenebilir enerji sistemleri ile ilgili çok bilgili değiller. Bazen de farklı firmaların farklı sunumları bilgi kirliliği yaratabiliyor. Bazen iki farklı şeyi kıyaslamak zorunda kalabiliyorlar. Bazen de firmaların yarattığı satış baskısından rahatsız olabiliyorlar. Bu çerçeveden bakınca, otellerin yatırımcılarını, genel müdürlerini, teknik müdürlerini, teknik yöneticilerini bir arada görebileceğiniz bir ortamı yakalamak pek mümkün olmuyor.

Diğer taraftan da alışılagelen bir gerçek var. Bir otelin yüzlerce kalem ihtiyacı olabiliyor. Birçok tedarikçi de otel satın almacıların ayağına gidip ürünlerini tanıtıyorlar. Dolayısıyla otelcilik camiasında bir hizmeti tanıtmak için tedarikçilerin kendilerine gitme alışkanlığı var.

İşte bizler Agoras Fuarcılık olarak Antalya’da bu ortamı yaratabilmek için bu fuarı düzenliyoruz. Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği konusunda faal olan firmaları, otel yatırımcıları, otellerin genel müdürlerini, teknik müdürlerini, teknik yöneticilerini, büyük sera yatırımcıları, bölge belediyelerinin yöneticileri ile buluşturabileceğimiz bir fuar ortamı yaratmaya çalışıyoruz.

Sırf Antalya’da 850 üzerinde Turizm Bakanlığı teşvikli otel olduğunu düşünürsek, 5 yıldızlı bir otelin de ortalama 2,5-3 MW elektrik tüketimi olduğunu düşünürsek turizm yatırımcılarına yenilenebilir enerji sistemlerini anlatmanın ne kadar önemli olduğunu tahmin edebilirsiniz. İşte RENSEF Fuarını diğer sektör fuarlarından ayırt eden en önemli özellik budur.

Yenilenebilir Enerji  deyince  Antalya’da  güneş enerjisinin günlük hayatta  kullanıldığı       aklımıza  geliyor.  Güneşin yanısıra rüzgar , jeotermal, bioatık gibi  yenilenebilir enerji kaynaklarını üreten firmaların RENSEF Fuardaki yerini, dağılımını değerlendir misiniz?

Antalya’da, turizm tesisleri “Enerji Verimliliği” konusunda yolun başında. Turizm tesislerinde elektrik maliyetleri alternatif enerjiler konusunda yatırımcıları arayışa sürüklüyor.

Güneş Enerjisi gündemde… Hatta güneş enerjisinde Antalya’nın Avrupa başkenti olma iddiası dilleniyor. Seracılık sektörünün her yıl ürettiği milyon ton düzeyindeki organik bitki atığı, turizm tesislerinin ürettiği yiyeceklerin oluşturduğu biyoatık, biyogaz enerjiye nasıl dönüşür arayışları gündemde…

Diğer yandan bölgemizde çok uygun görünmese de Rüzgâr Enerjisi bu bölgenin yatırımcısının gündemine geliyor zaman zaman. Coğrafi olarak Antalya’ya çok yakın olan Afyon, turizm veya tarım yatırımcısının enerji ihtiyaçları için Jeotermal Enerji ile çözüm olabilir mi sorusu da gündemde.

En önemli sorulardan birisi de bu büyüklükteki yatırımların nasıl finanse edileceği üzerinedir. “Yatırımın geri dönüşü ne zaman gerçekleşir? Peki, tedarikçiler kim? Kimlerle yola çıkabilir?” Soruları da gündemde…

Fuarımızın amacı, ülkemizin güneyinde turizm ve tarım yatırımcılarına, sanayicilere, belediye yöneticilerine, yenilenebilir enerji sistemleri ve enerji verimliliğini anlatmaktır.

Bu çerçeveden bakınca, ülkemizde Turizmin ve Tarımın başkenti, hızla gelişen Antalya’da, enerji sektörünün ulusal ve uluslararası oyuncularını verimli ve keyifli bir fuarda buluşmaya davet ediyoruz.

RENSEF Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarı’na kimler katılabilecek?

Fuarımızın adını ve kapsamını her ne kadar geniş tuttuysak da bölgedeki ihtiyaçları göz önüne alarak 3 ana konuda firmaların yoğunlukta olacağını tahmin ediyoruz. Fotovoltaik yani, güneşten elektrik üretimi konusunda faal olan güneş enerjisi sistemleri tedarikçilerinin fuara en çok rağbet eden kesim olacağını düşünüyoruz. Fuarın paralelinde düzenlenen 2. Güneş Sempozyumunu da göz önünde tutacak olursak “Güneş Enerjisinin” daha ön planda olacağını tahmin ediyoruz.

İkinci önemli konumuz da biyokütle, biyoatık. Antalya seracılığın başkenti. 100.000 sera üreticisi yılda 3.5 milyon ton biyoatık üretmektedir. Otellerin ürettiği yemek atıkları, golf otellerinin ürettikleri çim atıklarını da düşünürsek biyoatık konusunun Antalya’da geleceği olan bir konu olduğunu görebiliriz. Dolayısıyla bir diğer katılımcı grubunun da biyokütle enerjisi sistemleri tedarikçileri olmasını bekliyoruz.

Antalya’daki otellerin yatırımcılarının enerji verimliliği konusundaki ihtiyaçları ve arayışlarını göz önünde bulundurunca enerji verimliliği danışmanlık firmaları, tedarikçileri fuarın katılımcıları arasında olmasını bekliyoruz.

Bunun dışında, Rüzgâr Enerjisi Sistemleri, Jeotermal Enerji Kaynakları Sistemleri tedarikçileri için bölge çok cazip olmasa da bu konulardaki katılımcılara açık olduğumuzu bildiriyoruz.

Tabii ki ilgili sektör kurumları, dernekleri ve sektörel Basın da fuar katılımcıları arasında olacaktır.

Katılımcılar arasında yurtdışından firmalar da bulunuyor mu?

RENSEF’i uluslararası düzeyde organize ediyoruz.  Fuarımıza Almanya ve Yunanistan’dan yoğun ilgi var.  Firmaları direkt kendileri ya da Türk partnerleri ile katılıyorlar. RENSEF, yurtdışındaki EPC firmalarının Türkiye’deki turizm ve tarım yatırımcıları ile buluşmaları için verimli bir ortam olacak.  Yatırımları için de ihtiyaçları olan Türk partnerleri ile fuarımızda tanışacaklar.

Fuarın yanı sıra enerji konusuna yönelik başka etkinlikler de düzenlenecek mi?

Antalya’da Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi ve TMMOB Mimarlar Odası Antalya Şubesi, ortaklaşa 2. Güneş Sempozyumu’nu hazırlıyorlar. Kendilerine teklif ettik ve bizlerin de desteği ile sempozyumu fuarımızın paraleline aldık. Böylece her iki organizasyon arasında bir sinerji yaratmış olduk.

Ülkemizde, güneş enerjisi sektöründe tasarlayan, üreten ve uygulayan tüm kesimlerin katılımının yanı sıra üniversiteler tarafından üretilen bilimsel çalışmaların da paylaşılacağı II.Güneş Sempozyumu 31 Ekim-02 Kasım 2013 tarihlerinde Antalya’da yapılacak. Sponsor olmak isteyen firmalar bizimle iletişime geçebilirler.

Sempozyumun dışında biyokütle, biyoatık ve  enerji  verimliliği finansmanı konularında  etkinlik içeriği  hazırlıklarımız  sürüyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

RÖPORTAJLAR

“Türkiye, Elektrik Altyapısını Yenilenebilir Kaynaklara Göre Yeniden Dizayn Etmeli”

Polat Enerji Strateji ve İş Geliştirme Müdürü Erinç Kısa: “Bugünden itibaren, Türkiye’nin 2023 hedefine ulaşabilmek için, yenilenebilir enerji alanında kademeli olarak her yıl kapasitelerin belirlenmesi gerekiyor. Türkiye, elektrik altyapısını yenilenebilir

Sektörel Röportajlar

“Birçok Belediye, Daha Sessiz Trafik İçin Girişimlerde Bulunuyor”

Yeşil ulaşım dünyada yeni bir eğilim olarak gündemi belirliyor. Biz de bu konuda önemli bir adım atarak, Türkiye’de ilk elektrikli otobüsü üreten Otokar’ın Ar-Ge Direktörü Ahmet Hacıyunus’la görüştük.  Türkiye’nin ilk

Sektörel Röportajlar

“Lisanssız Kapsamdaki Öz Tüketim Şekli, Aslında Bir Finans Modelidir”

Upsolar Türkiye Satış Müdürü Esra Canpolat:  “Lisanssız güneş elektriği üretimi kapsamında öztüketim uygulamasına çok inanıyoruz. Lisanssız kapsamdaki öz tüketim şekli, aslında mevcut bir bütçeyi yönetmeye dair bir finans modelidir. Upsolar olarak biz de