Renkli Solar Camlar Sayesinde Kendi Enerjinizi Üretin

Renkli Solar Camlar Sayesinde Kendi Enerjinizi Üretin

İngilterede bulunan şirket tarafından evler için daha renkli, daha transparan enerji üreten solar cam üretildi. Bu camları satın almak için ise şeffaf camlara ödeyeceğiniz miktardan sadece %10 daha fazla ödemeniz yeterli.

ae_gunes_elektrik_640_oxford_photovoltaicsGüneş enerjisinden elektrik üreten bu renkli camların üreticisi olan firma, geçtiğimiz hafta bu projesi için 2 milyon Euro’luk bir fon desteği sağladığını açıklamıştı. Oxford Üniversitesi’ne bağlı üniversite- sanayi işbirliği girişimlerinden biri olan Oxford Photovoltaics’ın yaptığı açıklamaya göre; Üniversite’nin temiz teknoloji alanı partnerlerinden biri olan MTI Partners’dan gelen yatırım sayesinde bu solar camlar istenilen renkte üretilebilecek ve pazara girmeye uygun ticari bir ürün haline getirilecek.

MTI Şirketi’nin kurucusu ve CEO’su Kevin Arthur’un Guardian Gazetesi’ne yaptığı açıklamada çıkış noktalarının “neden fotovoltaikleri evlere entegre etmek yerine evleri fotovoltaiklere entegre etmiyoruz?sorusu oldu” diyor.

Arthur; Eğer evlerin dışına fotovoltaik panelleri sonradan entegre edip yüksek maliyetler ödemek yerine konutların yapımı sırasında fotovoltaik cam kullanarak çok daha düşük maliyetlere enerji üreten evlere sahip olabileceğimizi belirtiyor. Bu uygulama sayesinde ödenecek olan cephe maliyeti ise normal bir binada cephe yapım maliyetinin sadece %10 fazlasına denk gelmektedir.

Ek Maliyeti 60- 100 Euro Arası

Genel bir cam cephe kaplaması için maliyetler genellikle metrekare başına 600 Euro ve 1000 Euro arasında değişmektedir. Yani bu ae_gunes_elektirk_oxford-pv-solar-cellsdemek oluyor ki; yapı aşamasında solar cam seçmeniz durumunda maliyetleriniz metrekare başına sadece 60 Euro ile 100 Euro arasında bir artış gösterecek.

Teknoloji, konvasiyonel bir camın üzerine 3 mikron kalınlığında transparan şeffaf solar hücrelerden oluşan bir katmanın eklenmesi ile oluşturuluyor ve bu sayede cama vuran güneş ışığının %12’si elektrik enerjisine çevrilerek düşük karbonlu bir teknoloji ile evinizin enerji ihtiyacının bir kısmını karşılayabiliyorsunuz ya da ürettiğiniz elektriği ortak şebekeye satabiliyorsunuz.

Arthur; mavi, yeşil, siyah, kırmızının farklı tonlarında solar cam üretilebildiğini  fakat bu renkler arasında bazı verim farklarının gözlemlendiğini bildiriyor. Mesela siyahta en yüksek verim elde edilirken, yeşilde biraz daha düşük, kırmızıda daha düşük, mavide ise en düşük verimin elde edildiğini belirtiyor.

Oxford yakınlarında bulunan Begbroke  Bilim ve Araştırma Parkı’nda yeni yapılanmasını kuracak olan firmada 2 milyon Euro’luk yatırımın büyük kısmını ekipman ve nitelikli personel giderlerine aktarılacak. Firma, büyük boy modellerin pilot üretimi sonrası gelecek yıl üretim kapasitesini daha da artırmayı hedefliyor. 2013 sonunda ise A4 boyuntundaki modellerin pilot üretimini tamamlamış olmayı hedefliyorlar.

Firma, yeni binalardaki uygulamalara yoğunlaşmış olsa da eski binaların dönüşümünde de alternatif ve doğru bir model yaratabilir.

Bir Önemli Gelişme de Cambridge ve Sheffield’den

Oxford Üniversitesi’nde bu gelişmeler yaşanırken bir önemli gelişme haberi de Cambridge ve Sheffield Üniversitesi’nden geldi. İki üniversitenin ortaklığında geliştirilen solar sprey boya hücreleri sayesinde gelecekte binaların çatı ve cephe yüzeylerinden  enerji elde edilebilecek. Mevcut büyük güneş panellerinden çok daha ucuz olması beklenen bu buluşun güneş enerjisi sistemlerinin fiyatlarını da kıracağı bekleniyor. Fakat bu eşiğe gelebilmesi için mevcut fotovoltaik panellerden çok daha düşük verime sahip olan solar sprey boya hücrelerinin daha çok geliştirilmesi gerekiyor.

Sheffield Üniversitesi’nden Profesör David Lidzey; Solar sprey hücreleri grafik sanatçılarının kullandığı ya da araba boyamada kullandığımız sprey boyalar gibi olacağını ve bu özel tasarımlı plastik yarı iletken solar hücreler sayesinde gelecekte tüm evlerin, arabaların yüzeylerinden elektrik elde edebileceğini belirtiyor.

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

Yazıcıdan Çıkan A3 Boyutlu Güneş Panelleri

Avustralyalı bilim adamları pahalı olan güneş enerjisi panellerini daha düşük maliyetle yazıcıdan A3 boyutunda çıkış almayı başardı. Güneş enerjisinden yararlanmak ekipmanların pahalılığı nedeniyle halen bir rüya gibi. Ancak Avustralya’dan VICOSC

HABERLER 0 Comments

17 Milyon Elektrikli ve Hibrit Araç Yollarda Olacak

Juniper Research araştırma şirketinin raporuna göre, elektrikli araçların menzilinin artırılmasıyla, 2020’de dünya genelinde 17 milyon elektrikli ve hibrit araç yollarda olacak. Elektrikli araçların gelecek dönemde ulaşım sistemini belirleyecek kadar yayılacağı

HABERLER

Mikroplar Temiz Enerji Kaynağı Olur mu?

Bu sorunun cevabı aslında uzun bir zamandır “evet”. Zira günümüzde biyoyakıt, bitkilerin yanı sıra mikroplardan da elde ediliyor. Mikroplardan sağlanan sıvı yağlar, karbonhidratlar ve yağların rafine edilmesi ile biyoyakıt üretimi