Remzi Gür, Önce Jeotermal, Sonra Güneş Yatırımına Girecek

Kümaş’ı alan, jeotermal ve güneş enerjisine kafayı takan Remzi Gür’ün güneşi doğuyor. Güneş enerjisine şimdiden talip. İşadamı Remzi Gür, Aydın’daki 140 megawatlık jeotermal projesinin 2 yılda hayata geçeceğini söyledi.

Gür, “Hükümet, güneş konusunu açtığında biz de orada olmayı planlıyoruz” dedi.

ae_jeotermal_remzi_gur_ramseyİlk iş alanı tekstil ve konfeksiyonun ardından enerji, madencilik ve tarımda da yatırımlar yapan ve 2 bin 800 kişiye işveren Gürmen Grup Başkanı Remzi Gür, gözünü güneş enerjisine çevirdi. “Ben bu ülkenin kaynaklarını kullanmak istiyorum” diyerek enerjideki yol haritasını anlatan Gür, özellikle güneş enerjisine girmeyi planlıyor.

Aydın Alaşehir’de 140 megawatlık jeotermal projesinin 2 yılda hayata geçeceğini belirten Gür, güneş enerjisiyle ilgili düşüncelerini bizimle şöyle paylaştı: “Jeotermal dışında güneşi de düşünüyoruz. Hükümet, henüz güneş konusunu tam açmadı. Ama ümit ediyoruz ki, bu konu açıldığı zaman da orada olmak istiyoruz.”

Temiz enerjide varız

Gür, enerjide Türkiye’de çıkan kaynaklara ve temiz enerjiye yatırım yapmanın çok daha iyi olduğunu düşündüklerini ifade eden Gür, şunları anlattı: “Enerjiyi ithal etmek yerine kendi kömürümüzü, jeotermalimizi çıkarmak çok daha akılcı. Çünkü, kaynak için dışarıya para vermiyoruz. Rezervlerimizi değerlendiriyoruz. O bakımdan iyi. Bu yatırımlarda da kendi insanımız çalışacak.” Jeotermalde Aydın Alaşehir’de şu anda 5 kuyunun kazıldığını belirten Gür, “20 megawatlık enerji üretecek durumdayız. Elektrik üretimine yakında başlayacağız. Aşama aşama 140 megawata kadar çıkaracağız” dedi.

Türkiye’de çıkarılan kömürlerin genellikle ısısı ve kalorisinin düşük olduğunu kaydeden Gür, “Yeni teknolojiler sayesinde düşük kalorili olan kömürümüzden istifade edecek hale gelebiliriz” dedi. Gür, bu alanda fizibilite çalışmaları yaptıklarını, İç Anadolu yanında Doğu, Batı ve Kuzey Anadolu’da da çalışabileceklerini söyledi.

Perihan Çakıroğlu/Bugün

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Japonya’nın En Büyük Yüzen GES İnşaatına Bu Ay Başlanıyor

Kullanılabilir toprak alanı son derece az olan Japonya’yı kimse yenilenebilir enerji projeleri yapmaktan alıkoyamıyor. Güneş enerjisi panelleri üreten bir şirket olan Kyocera Corp. iki büyük yüzen güneş enerjisi santralinin (GES) önümüzdeki

HABERLER

12 Jeotermal Tesis Daha Kurulabilecek

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, yapılan arama çalışmaları sonucunda bulunan 12 ruhsatlı jeotermal alanı ihale edecek.  Konuya ilişkin duyuru, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Resmi Gazete 3 Ocak 2013 tarihli sayısı

HABERLER

Masrafları Düşüren Ekobinalara Yönelim Artacak

Dünya günden güne kirlenirken, her sektör kendi açısından çevreyi korumak için yeni arayışlara girdi. Değişen ve gelişen teknoloji ile yol alan inşaat sektöründe de artık çevre dostu yeşil binalara doğru