Remzi Gür, Önce Jeotermal, Sonra Güneş Yatırımına Girecek

Kümaş’ı alan, jeotermal ve güneş enerjisine kafayı takan Remzi Gür’ün güneşi doğuyor. Güneş enerjisine şimdiden talip. İşadamı Remzi Gür, Aydın’daki 140 megawatlık jeotermal projesinin 2 yılda hayata geçeceğini söyledi.

Gür, “Hükümet, güneş konusunu açtığında biz de orada olmayı planlıyoruz” dedi.

ae_jeotermal_remzi_gur_ramseyİlk iş alanı tekstil ve konfeksiyonun ardından enerji, madencilik ve tarımda da yatırımlar yapan ve 2 bin 800 kişiye işveren Gürmen Grup Başkanı Remzi Gür, gözünü güneş enerjisine çevirdi. “Ben bu ülkenin kaynaklarını kullanmak istiyorum” diyerek enerjideki yol haritasını anlatan Gür, özellikle güneş enerjisine girmeyi planlıyor.

Aydın Alaşehir’de 140 megawatlık jeotermal projesinin 2 yılda hayata geçeceğini belirten Gür, güneş enerjisiyle ilgili düşüncelerini bizimle şöyle paylaştı: “Jeotermal dışında güneşi de düşünüyoruz. Hükümet, henüz güneş konusunu tam açmadı. Ama ümit ediyoruz ki, bu konu açıldığı zaman da orada olmak istiyoruz.”

Temiz enerjide varız

Gür, enerjide Türkiye’de çıkan kaynaklara ve temiz enerjiye yatırım yapmanın çok daha iyi olduğunu düşündüklerini ifade eden Gür, şunları anlattı: “Enerjiyi ithal etmek yerine kendi kömürümüzü, jeotermalimizi çıkarmak çok daha akılcı. Çünkü, kaynak için dışarıya para vermiyoruz. Rezervlerimizi değerlendiriyoruz. O bakımdan iyi. Bu yatırımlarda da kendi insanımız çalışacak.” Jeotermalde Aydın Alaşehir’de şu anda 5 kuyunun kazıldığını belirten Gür, “20 megawatlık enerji üretecek durumdayız. Elektrik üretimine yakında başlayacağız. Aşama aşama 140 megawata kadar çıkaracağız” dedi.

Türkiye’de çıkarılan kömürlerin genellikle ısısı ve kalorisinin düşük olduğunu kaydeden Gür, “Yeni teknolojiler sayesinde düşük kalorili olan kömürümüzden istifade edecek hale gelebiliriz” dedi. Gür, bu alanda fizibilite çalışmaları yaptıklarını, İç Anadolu yanında Doğu, Batı ve Kuzey Anadolu’da da çalışabileceklerini söyledi.

Perihan Çakıroğlu/Bugün

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Tesla ve SolarCity Bu Adaya Kesintisiz Enerji Sağlıyor

Tesla ve Solarcity evliliğinin henüz imzaları kurumadan, birlikte yaptıkları bir proje dünyada konuşulmaya başlandı bile. İkilinin Tau MicroGrid Projesi, bir adaya gerçekten can verdi. SolarCity’nin kurduğu sistemden üretilen güneş enerjisi, Tesla’nın

HABERLER

Müslümanlardan İklim Değişikliği Mücadelesi

İslam dünyasının önde gelen isimleri, yeryüzündeki tüm müslümanları, dünyanın geleceğini tehdit eden iklim değişikliğiyle aktif mücadeleye çağıracak. İklim değişikliği dünyadaki çeşitli grupları ve kesimleri harekete geçiriyor. Müslüman bilim insanları, akademisyenler

HABERLER

TSE, Yeşil Bina ile Kalmadı, Yeşile Güvenliği de Ekledi

Ankara- Çevreci konut üretmek isteyen, ancak yurt dışındaki kuruluşların talep ettiği astronomik rakamları karşılamakta zorluk çeken Türk müteahhitlerin sesini dinleyen Türk Standartları Enstitüsü (TSE), “yeşil bina sertifikası” verme yolundaki çalışmasını