Remzi Gür, Önce Jeotermal, Sonra Güneş Yatırımına Girecek

Kümaş’ı alan, jeotermal ve güneş enerjisine kafayı takan Remzi Gür’ün güneşi doğuyor. Güneş enerjisine şimdiden talip. İşadamı Remzi Gür, Aydın’daki 140 megawatlık jeotermal projesinin 2 yılda hayata geçeceğini söyledi.

Gür, “Hükümet, güneş konusunu açtığında biz de orada olmayı planlıyoruz” dedi.

ae_jeotermal_remzi_gur_ramseyİlk iş alanı tekstil ve konfeksiyonun ardından enerji, madencilik ve tarımda da yatırımlar yapan ve 2 bin 800 kişiye işveren Gürmen Grup Başkanı Remzi Gür, gözünü güneş enerjisine çevirdi. “Ben bu ülkenin kaynaklarını kullanmak istiyorum” diyerek enerjideki yol haritasını anlatan Gür, özellikle güneş enerjisine girmeyi planlıyor.

Aydın Alaşehir’de 140 megawatlık jeotermal projesinin 2 yılda hayata geçeceğini belirten Gür, güneş enerjisiyle ilgili düşüncelerini bizimle şöyle paylaştı: “Jeotermal dışında güneşi de düşünüyoruz. Hükümet, henüz güneş konusunu tam açmadı. Ama ümit ediyoruz ki, bu konu açıldığı zaman da orada olmak istiyoruz.”

Temiz enerjide varız

Gür, enerjide Türkiye’de çıkan kaynaklara ve temiz enerjiye yatırım yapmanın çok daha iyi olduğunu düşündüklerini ifade eden Gür, şunları anlattı: “Enerjiyi ithal etmek yerine kendi kömürümüzü, jeotermalimizi çıkarmak çok daha akılcı. Çünkü, kaynak için dışarıya para vermiyoruz. Rezervlerimizi değerlendiriyoruz. O bakımdan iyi. Bu yatırımlarda da kendi insanımız çalışacak.” Jeotermalde Aydın Alaşehir’de şu anda 5 kuyunun kazıldığını belirten Gür, “20 megawatlık enerji üretecek durumdayız. Elektrik üretimine yakında başlayacağız. Aşama aşama 140 megawata kadar çıkaracağız” dedi.

Türkiye’de çıkarılan kömürlerin genellikle ısısı ve kalorisinin düşük olduğunu kaydeden Gür, “Yeni teknolojiler sayesinde düşük kalorili olan kömürümüzden istifade edecek hale gelebiliriz” dedi. Gür, bu alanda fizibilite çalışmaları yaptıklarını, İç Anadolu yanında Doğu, Batı ve Kuzey Anadolu’da da çalışabileceklerini söyledi.

Perihan Çakıroğlu/Bugün

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Saadet Partisi’nin Yerel Seçimlerdeki Enerji Atağı

Saadet Partisi (SP) İlçe Başkanı Sinan Aktaş, borcundan dolayı önceki gün elektriği kesilen Alanya Belediyesi su pompaları için proje geliştirdiklerini, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Alanya Belediyesi’ni kazanmaları halinde bu

HABERLER

Madeni Atıklardan Hidrojen Üreten Reaktör Buluşu

Mersin’de meslek lisesi mezunu torna tesviye ustası Turgay Kamışlı, kendi tasarımı olan prototip reaktörde maden atıklarından hidrojen enerjisi üretiyor.   Reaktörlerin iklim şartlarına göre, 20 dakikayla 1 saat içerisinde reaksiyone

HABERLER

Türkiye’nin İlk Jeotermal Kaynaklı Tarım OSB Seraları Satışta

Türkiye’nin ilk jeotermal kaynaklı Tarım OSB’sinde 11 sera alanı ihaleyle satılacak Denizli’nin Sarayköy ilçesinde kurulan Türkiye’nin ilk Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde 11 sera parseli açık artırma usulü ihaleyle