Türkiye’de Geridönüşümcüler Odası Kurulmasının Vakti Geldi

İSTANBUL – Gemi Geri Dönüşüm Sanayicilere Derneği Başkanı Adem Şimşek, Türkiye’de Atık Borsası kurulması gerektiğini, enerjiye çevrilebilen atıkların Türkiye’nin geleceği açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Şimşek, yaptığı açıklamada, atık denildiği zaman insanların aklına “çöpe atılacak malzeme”nin geldiğini ancak, bunların milyonlarca dolarlık bir servet olduğunu kaydetti.

Türkiye’de son yıllarda sektörlerindeki atıkları almak için yarışan firmaların olduğunu kaydeden Şimşek, “Eskiden atığımızı enerjiye çevirecek lisanslı tesis arardık. Şimdi bize hergün firmalar gelerek atıklarımıza talip olduklarını söylüyorlar” dedi.
Şimşek şöyle konuştu:

“Türkiye’de bir Atık Borsası kurulmasını destekliyoruz. Yıllardır mücadelesini yaptığımız atıklar enerjiye çevrilebiliyorsa Türkiye’nin geleceği açısından çok önemlidir. Bir çimento fabrikası düşünün. Bizim sintinelerimizi, yağlarımızı fırınlarında yakmaz ise biz ona bu olanağı sağlamazsak o fuel-oil yakmak zorunda kalacak. Enerji ihtiyacının atıklardan karşılamazsa yurt dışından ithalatlar başlayacak.”

‘Hurdacılar Odası bile var ama geri dönüşümcülerin odası yok’

Manisa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Duygu Plastik Geri Dönüşüm Sanayi AŞ Başkanı İsmail Aydın ise geri dönüşüm sektöründeki teşvikler nedeniyle son yıllarda sektöre olan yatırımcı ilgisinin arttığını, bunun sektörde bir tekelleşme sürecinin de yaşanmasına yol açtığını belirtti.

İşin uzmanı olmadıkları halde lisans alan sermayedarların sektörde bir tekelleşme tehlikesi oluşturduğunu, bunun önlenebilmesi için de mutlaka Atık Borsası’nın kurulması gerektiğini ifade eden Aydın şöyle konuştu:

“Sektörde haksız bir rekabetle karşı karşıyayız. Bu rekabet soncunda da işini hakkıyla yapan orta ve küçük işletmeler yok olmayla karşı karşıya kaldı. Hurdacılar Odası var geri dönüşümcülerin bir odası dahi yok. Hala bu ülkede geri dönüşümcülere hurdacı mantığı ile bakılıyor.

Oysa ekonomiye çevreye en fazla katkı sağlayan çok önemli bir sektörüz. Çünkü biz ithalatı önlüyoruz. Geri dönüşümünü sağladığımız maddelerin yüzde 80’i dışarıdan geliyor. Petkim’in ürettiği plastik malzeme ülkemizdeki tüketim ihtiyacını karşılamamaktadır. Örneğin polistren, pom, polyamid gibi plastik hammaddelerinin tamamı yurt dışından ithal ediliyor. Türkiye’de bu maddeler üretilmiyor. Biz bu maddeleri adeta iğne ile kuyu kazar gibi ayrıştırarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyoruz.”

Türkiye’deki sanayinin gelişmesinin atıkların da çoğalmasına neden olduğunu, bu atıkların liyakatli ellerde geri dönüştürülmemesi halinde çevre felaketinin yaşanabileceğine dikkati çeken Aydın, “Bu işi yapacak kişilerin bu konuda uzman kişiler olması gerekiyor.

Uzman olmayan kişilerin bu işe soyunması ve aracılık görevi görmesi sektöre vurulan en büyük darbedir. Türkiye’de Atık Borsası’nın biran önce kurulması gerekiyor. Atık Borsası kurulmadığı sürece gelecek dönemlerde bu sektör bir çatışma sektörü haline dönüşebilir” dedi. (AA)

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Avrupa’da Rüzgar Enerjisi Büyüyor

Avrupa`da 2015 yılı rüzgar enerjisi kurulu kapasitesi 13 GW artarak tüm yeni enerji kurulumlarının yüzde 44`ünü oluşturdu. Rüzgar enerjisi Avrupa Birliği ülkelerinde önemli bir grafik çiziyor. Rüzgar enerjisi dünyada atak

HABERLER

Organik Atıklardan Çevreci ve Dayanıklı Çimento Üretildi

Küresel karbon emisyonunu düşürme yolunda her gün birçok alanda önemli gelişmeler yaşanıyor. Çok bilinmese de en fazla karbon izi bırakan ve çevre kirliliği yaratan sektörlerden biri de inşaat sektörüdür. Kansas

HABERLER

Yeşil İçin GREAT Britain Otobüsü Ankara’da

Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek ve yeni işbirlikleri yaratmak amacıyla başlatılan “GREAT Türkiye” kampanyası, Anadolu turuna başkent Ankara ile devam ediyor. Londra şehir hatlarında kullanılan ve Birleşik

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply