PV Endüstrisinde Kapasite Altında Üretim Gerçekleşti

PV Endüstrisinde Kapasite Altında Üretim Gerçekleşti

2014 yılında PV endüstrisi yaklaşık 46 gigawatt güneş paneli üretti. Bu ise piyasanın 70 gigawatt olan kapasitesinin bir hayli aşağısında.

PV endüstrisinde özellikle Avrupa merkezli sıkıntılar sektörün gelişimiminde olumsuz etkiler oluşturuyor. Uzak doğu menşeili firmaların Avrupa PV üreticileriyle rekabeti sonucunda, birçok ülkede PV üretimi sıkıntılı günler geçiriyor. Amerika ve Japonya gibi PV üretiminde ön sıralarda yer alan ülkelerde de üretimin yavaşlaması sonucunda, PV endüstrisinde piyasa kapasitesinin altında güneş paneli üretimi gerçekleştirildi.

Uluslararası Enerji Ajansı Fotovoltaik Güç Sistemleri Programı (IEA – PVPS) tarafından 20`incisi yayınlanan “Fotovoltaik Uygulama Trendleri” Raporuna göre, 2014 yılında PV endüstrisi yaklaşık 46 GW güneş paneli üretti. Bu ise piyasanın 70 GW olan kapasitesinin bir hayli aşağısında.

Dün bir basın açıklamasıyla duyurulan Rapora göre, 2014 yılı güneş enerjisinde Japonya ve ABD`nin başı çektiği büyümenin azaldığı bir yıl oldu. 23 IEA – PVPS ülkesinde ve diğer büyük piyasalarda toplamda yaklaşık 40 GW PV kurulumu kapasitesi gerçekleştirildi. Bu da toplam güneş enerjisi kapasitesini 177 GW`dan daha fazlaya ulaştırırken, enerji ihtiyacının yüzde 1`den fazlası güneşten sağlandı.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Bu Ekip Türkiye’yi Temizleyecek

Türkiye’de 11 Mayıs Cumartesi günü katı atık ve çöplerin toplanması için ‘Haydi Yapalım’ sloganıyla bir temizlik etkinliği yapılacak. Dünyada, yaklaşık 100 milyon ton katı atık bulunduğu düşünülüyor. Bu sadece estetik

Enerji Verimliliği

Esenboğa Havalimanı’na Gümüş Ödülü

TAV Havalimanları tarafından işletilen Ankara Esenboğa Havalimanı “inşa edilmiş çevre” kategorisinde gümüş ödülün sahibi oldu. TAV Esenboğa, enerji verimliliği başta olmak üzere geliştirdiği çevre dostu uygulamalarla uluslararası The Green Organisation

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Bu Ahşap “Zürafa” 2 Aracı Rüzgar ve Güneşten Şarj Edebiliyor

Giraffe 2.0 (Zürafa 2.0) adındaki bu harika tasarım araba parkı, aynı zamanda elektrikli araç istasyonu görevi de görüyor. Enerjisini güneş panelleri ve bir rüzgar türbininden alan bu şık araba parkı,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply