PV Endüstrisinde Kapasite Altında Üretim Gerçekleşti

PV Endüstrisinde Kapasite Altında Üretim Gerçekleşti

2014 yılında PV endüstrisi yaklaşık 46 gigawatt güneş paneli üretti. Bu ise piyasanın 70 gigawatt olan kapasitesinin bir hayli aşağısında.

PV endüstrisinde özellikle Avrupa merkezli sıkıntılar sektörün gelişimiminde olumsuz etkiler oluşturuyor. Uzak doğu menşeili firmaların Avrupa PV üreticileriyle rekabeti sonucunda, birçok ülkede PV üretimi sıkıntılı günler geçiriyor. Amerika ve Japonya gibi PV üretiminde ön sıralarda yer alan ülkelerde de üretimin yavaşlaması sonucunda, PV endüstrisinde piyasa kapasitesinin altında güneş paneli üretimi gerçekleştirildi.

Uluslararası Enerji Ajansı Fotovoltaik Güç Sistemleri Programı (IEA – PVPS) tarafından 20`incisi yayınlanan “Fotovoltaik Uygulama Trendleri” Raporuna göre, 2014 yılında PV endüstrisi yaklaşık 46 GW güneş paneli üretti. Bu ise piyasanın 70 GW olan kapasitesinin bir hayli aşağısında.

Dün bir basın açıklamasıyla duyurulan Rapora göre, 2014 yılı güneş enerjisinde Japonya ve ABD`nin başı çektiği büyümenin azaldığı bir yıl oldu. 23 IEA – PVPS ülkesinde ve diğer büyük piyasalarda toplamda yaklaşık 40 GW PV kurulumu kapasitesi gerçekleştirildi. Bu da toplam güneş enerjisi kapasitesini 177 GW`dan daha fazlaya ulaştırırken, enerji ihtiyacının yüzde 1`den fazlası güneşten sağlandı.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Pancar Biyoyakıt Olursa İthal Gıda Talebimiz Artarak Devam Eder”

Almanya’nın Köln Kenti’nde düzenlenen Uluslararası Bisküvi ve Şekerleme Fuarı’nda gazetecilere demeç veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, EPDK’nın biyoyakıtlarla ilgili yeni düzenlemesini eleştirdi. Bakan Eker, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun

HABERLER

Yaz Saati Uygulaması ile 1 Milyar kWh Tasarruf Sağlanacak

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla her yıl yapılan ileri saat (yaz saati) uygulaması kapsamında, bütün yurtta saatler, önümüzdeki hafta Pazar günü (31 Mart) 03.00’den itibaren bir saat ileri alınacak.

Akıllı Binalar

Kozmos Manzaralı ve Güneş Enerjili Skyphere

Kozmos manzaralı ve güneş enerjili Skyphere, doğa içinde yaşama farklı bir bakış sunuyor Yenilenebilir enerjinin gündelik hayatımıza daha çok girmesiyle, alışılmadık tasarımlar da daha çok gün yüzüne çıkıyor. gaiadergi.com’un haberine

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply