PV Endüstrisinde Kapasite Altında Üretim Gerçekleşti

PV Endüstrisinde Kapasite Altında Üretim Gerçekleşti

2014 yılında PV endüstrisi yaklaşık 46 gigawatt güneş paneli üretti. Bu ise piyasanın 70 gigawatt olan kapasitesinin bir hayli aşağısında.

PV endüstrisinde özellikle Avrupa merkezli sıkıntılar sektörün gelişimiminde olumsuz etkiler oluşturuyor. Uzak doğu menşeili firmaların Avrupa PV üreticileriyle rekabeti sonucunda, birçok ülkede PV üretimi sıkıntılı günler geçiriyor. Amerika ve Japonya gibi PV üretiminde ön sıralarda yer alan ülkelerde de üretimin yavaşlaması sonucunda, PV endüstrisinde piyasa kapasitesinin altında güneş paneli üretimi gerçekleştirildi.

Uluslararası Enerji Ajansı Fotovoltaik Güç Sistemleri Programı (IEA – PVPS) tarafından 20`incisi yayınlanan “Fotovoltaik Uygulama Trendleri” Raporuna göre, 2014 yılında PV endüstrisi yaklaşık 46 GW güneş paneli üretti. Bu ise piyasanın 70 GW olan kapasitesinin bir hayli aşağısında.

Dün bir basın açıklamasıyla duyurulan Rapora göre, 2014 yılı güneş enerjisinde Japonya ve ABD`nin başı çektiği büyümenin azaldığı bir yıl oldu. 23 IEA – PVPS ülkesinde ve diğer büyük piyasalarda toplamda yaklaşık 40 GW PV kurulumu kapasitesi gerçekleştirildi. Bu da toplam güneş enerjisi kapasitesini 177 GW`dan daha fazlaya ulaştırırken, enerji ihtiyacının yüzde 1`den fazlası güneşten sağlandı.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Mevzuat 0 Comments

TÜREK’te “Rüzgarla Daha Güçlü Bir Türkiye” Dediler

“Rüzgarla Daha Güçlü Bir Türkiye” temasıyla gerçekleşen 5. Türkiye Rüzgar Kongresinin açılış konuşmalarında TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez,

İNOVASYON 0 Comments

Evreka Faaliyet Alanını Genişletiyor

ODTÜ Teknokent bünyesinde ikamet eden Evreka, Webrazzi Arena yani Ekim 2015 sonrası 4 farklı şehirde yüzlerce sensörüyle birlikte hizmet vermeye başladı. Evreka akıllı şehirler konseptinde teknolojiler üreten, bir ArGe firması.

Tarımsal Projeler

Yozgat’ta Jeotermal Kaynaklardan Domates Üretimi Artıyor

Yozgat’ta, jeotermal kaynaklardan yararlanılarak Sorgun ve Sarıkaya ilçelerinde kurulan tesislerde organik domates üretimini artıyor. Türkiye’de jeotermal kaynaklarıyla meyve sebze üretimi artıyor. www.trthaber.com’un haberine göre, Domates üretiminde önemli mesafeler katederek, pazarda

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply