Prof. Dr. Uyar, Biyokütlenin Önemine Dikkat Çekti

Prof. Dr. Uyar, Biyokütlenin Önemine Dikkat Çekti

Türkiye Biyoenerji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Uyar:”Biyokütle güneş enerjisini depolama özelliği sayesinde yenilenebilir enerjinin fosil yakıtlardan bağımsızlığını sağlıyor”

Türkiye’de biyokütleden elektrik enerjisi üretimi son derece düşük düzeyde. Başta Almanya ve İsveç olmak üzere avrupa ülkelerinde biyokütleden çok daha yaygın olarak yararlanılıyor.

www.bugün.com.tr’nin haberine göre, Türkiye Biyoenerji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaşması ve sağlıklı uygulanmasında biyokütlenin önemine dikkati çekerek, “Yenilenebilirin bir sıkıntısı sürekli olmaması, biyokütle ise depolama özelliği sayesinde yenilenebilir enerjinin fosil yakıtlardan bağımsızlığını sağlıyor” dedi.

Uyar, 2023 yenilenebilir enerji hedefleri içerisinde biyokütlenin düşük paya sahip olduğuna işaret ederek, “Biyokütle için bin megavat çok az bir hedef, ülkedeki bütün orman, belediye ve tarım atıkları düşünüldüğünde 5 bin megavat ulaşılabilir potansiyel var. Türkiye biyokütleden daha çok yararlanabilir hatta elektrikte hedef yüzde 25-30 olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Tübitak’tan Güneş Enerjili İnsansız Hava Aracı

TÜBİTAK desteğiyle güneş enerjisine dayalı, kısa menzilli ve otomatik uçuş ve kontrol kabiliyetine sahip 2 adet İnsansız Hava Aracı geliştirildi. Ankara Bilkent Cyberpark Teknoloji Bölgesi’nde faaliyet gösteren TK3-Teknik TÜBİTAK TEYDEB’den

HABERLER 0 Comments

Çubuk Belediye’sinden Biyogaz Tesisi Kurulmasına Destek

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, gübre üreticilerinden hayvansal atıkların biyogaz tesisinde işlenerek elektrik enerjisine dönüştürülmesi konusunda çalışma başlatılmasını istedi. Türkiye’de özel sektörün biyogazdan elektrik üretimi konusunda çalışma yaptığı biliniyor. Buna

HABERLER 0 Comments

Nevşehir’de Jeotermalden Isıtma Çalışmaları

Nevşehir’in Kozaklı ilçesinin Buruncuk Mahallesinde Jeotermal Merkezi Dağıtım Havuzunu altı adet ana Jeotermal Su Üretim Kuyusu besleyecek. Jeotermal enerjinin ısıtmada kullanılması belediyeler tarafından tercih edilmeye başlanan bir uygulama. Bu uygulama

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply