Prof. Dr. Uyar, Biyokütlenin Önemine Dikkat Çekti

Prof. Dr. Uyar, Biyokütlenin Önemine Dikkat Çekti

Türkiye Biyoenerji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Uyar:”Biyokütle güneş enerjisini depolama özelliği sayesinde yenilenebilir enerjinin fosil yakıtlardan bağımsızlığını sağlıyor”

Türkiye’de biyokütleden elektrik enerjisi üretimi son derece düşük düzeyde. Başta Almanya ve İsveç olmak üzere avrupa ülkelerinde biyokütleden çok daha yaygın olarak yararlanılıyor.

www.bugün.com.tr’nin haberine göre, Türkiye Biyoenerji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaşması ve sağlıklı uygulanmasında biyokütlenin önemine dikkati çekerek, “Yenilenebilirin bir sıkıntısı sürekli olmaması, biyokütle ise depolama özelliği sayesinde yenilenebilir enerjinin fosil yakıtlardan bağımsızlığını sağlıyor” dedi.

Uyar, 2023 yenilenebilir enerji hedefleri içerisinde biyokütlenin düşük paya sahip olduğuna işaret ederek, “Biyokütle için bin megavat çok az bir hedef, ülkedeki bütün orman, belediye ve tarım atıkları düşünüldüğünde 5 bin megavat ulaşılabilir potansiyel var. Türkiye biyokütleden daha çok yararlanabilir hatta elektrikte hedef yüzde 25-30 olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’den “Sakarya Modeli” Bir Elektrikli Otomobil Çıkar mı?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Toyota yönetiminden “Sakarya modeli” bir otomobil üretmesini istedi. Ergün, yeni model Corolla’nın hattan çıkış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de otomotiv sektörünün çok önemli hedefleri

Güneş Enerjisi Deneme 0 Comments

NASA’da Güneş Enerji Projelerine Destek

NASA uydulardan güneş enerjisi üretimi projesine yaklaşık 70 milyon dolarlık yatırım yapacak. NASA’nın söz konusu projedeki iş ortağı ise 2013 yılında Sacramento ve California’da kurulan Aerojet Rocketdyne olacak. NASA, Amerika

HABERLER

“Elektrik Sektöründe Regülasyonlar Sıkılaşıyor”

Denetim ve danışmanlık şirketi Deloitte’un ‘2015 Küresel Elektrik Enerjisi Sektörünün Geleceği’ raporuna göre elektrik enerjisi sektöründe talep artıyor; regülasyonlar sıkılaşıyor; şirketler güçlüklerle karşı karşıya. Türkiye’de elektrikte serbest piyasa modelinin kuralları

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply