Prof. Dr. Uyar, Biyokütlenin Önemine Dikkat Çekti

Prof. Dr. Uyar, Biyokütlenin Önemine Dikkat Çekti

Türkiye Biyoenerji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Uyar:”Biyokütle güneş enerjisini depolama özelliği sayesinde yenilenebilir enerjinin fosil yakıtlardan bağımsızlığını sağlıyor”

Türkiye’de biyokütleden elektrik enerjisi üretimi son derece düşük düzeyde. Başta Almanya ve İsveç olmak üzere avrupa ülkelerinde biyokütleden çok daha yaygın olarak yararlanılıyor.

www.bugün.com.tr’nin haberine göre, Türkiye Biyoenerji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaşması ve sağlıklı uygulanmasında biyokütlenin önemine dikkati çekerek, “Yenilenebilirin bir sıkıntısı sürekli olmaması, biyokütle ise depolama özelliği sayesinde yenilenebilir enerjinin fosil yakıtlardan bağımsızlığını sağlıyor” dedi.

Uyar, 2023 yenilenebilir enerji hedefleri içerisinde biyokütlenin düşük paya sahip olduğuna işaret ederek, “Biyokütle için bin megavat çok az bir hedef, ülkedeki bütün orman, belediye ve tarım atıkları düşünüldüğünde 5 bin megavat ulaşılabilir potansiyel var. Türkiye biyokütleden daha çok yararlanabilir hatta elektrikte hedef yüzde 25-30 olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

İzmir Büyükşehir Belediyesi Güneş Enerjisi Sistemi Kuracak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı Ekrem Akurgal Yaşam Parkı’nda oluşturacağı güneş enerjisi sistemi ile hem bu yaşam parkının tüm elektrik ihtiyacını hem de Alsancak’taki Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’ne ait yıllık

HABERLER 0 Comments

Çernobil’de Güneş Enerjisi Santralleri Yapımına Başlandı

30 yıl önce yaşanan nükleer kaza sonrası yaşanmaz hale gelen Çernobil’de güneş enerjisi santralleri yapımına başlandı. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, Çernobil Belarus sınırına yakın, Ukrayna’nın kuzeyinde Kiev iline bağlı şehir.

Elektrik Satışı

Çalık’tan Türkmenistan’da Elektrik İletimi

Çalık Enerji, Türkmenistan`da Derweze GT-1 gaz türbini senkronizasyonunu tamamladı. Türkiye’nin elektrik dağıtım şirketleri yurt dışında da önemli projeler de yer alıyor. Çalık Enerji`nin Türkmenistan`ın Ahal bölgesinde yürüttüğü 504,4 MW Derweze

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply