Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin Başkanı oldu

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin Başkanı oldu

Enerji ekonomisi alanında dünyadaki tek ve öncü uluslararası kurum olan Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin (IAEE) yeni dönem başkanı Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Enerji Sistemleri Modelleme Laboratuvarı Direktörü Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu oldu.

ProfDrGurkanKumbaroglu1Enerji ekonomisi alanında tek ve öncü uluslararası kurum olan Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği-IAEE’nin yeni dönem başkanı Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Enerji Sistemleri Modelleme Laboratuvarı Direktörü Gürkan Kumbaroğlu oldu. Birliğin Türkiye kolu olan Enerji Ekonomisi Derneği’nin de başkanı olan Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu yeni görevini 2 yıl boyunca sürdürecek. Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği-IAEE’nin Türkiye’den yönetilmesi, bölgenin enerji terminali olabilmesini sağlayacak ekonomik analizlerin dünyanın önde gelen enerji ekonomistlerince tartışılması için bir fırsat sunuyor. Kumbaroğlu’nun başkanlığı iklim değişikliği müzakerelerinde Türkiye’ye özgü koşulların enerji dünyasında ekonomik analizlerle daha yakından takip edilip tartışılması için de önemli bir adım olacak.

IAEE’nin dünya genelinde 100’ü aşkın ülkede aralarında Nobel ödüllü bilim adamları, bakanlar ve CEO’ların da bulunduğu 4500’ün üzerinde üyesi bulunuyor. Birlik, alanında en güncel gelişmelerin tüm yönleriyle en doğru biçimde değerlendirilmesine katkıda bulunuyor.

38’nci IAEE Dünya Konferansı Antalya’da

2008 yılında 31nci IAEE Dünya Konferansı’nın İstanbul’a kazandırılması nedeniyle “İstanbul’un Kongre Elçisi” ödülünü alan Gürkan Kumbaroğlu 2015 yılında düzenlenecek olan 38’nci IAEE Dünya Konferansı’nı yine Türkiye’de, bu sefer Antalya’da yönetecek. IAEE Dünya Konferansı Türkiye’de yapılması 2008 İstanbul konferansında olduğu gibi ülkemizin bilim, kültür ve turizm merkezi olma potansiyelini öne çıkaracak.

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu’nun Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı-ICCI’da aldığı “Enerji Piyasalarına Bilimsel Katkı” ve Çin Bilimler Akademisi’nin seksen üç yıllık Akademi tarihinde 4. kişi olarak layık gördüğü “Kıdemli Uluslararası Bilim İnsanı” ödülleri de bulunuyor.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Almanya’nın Güneş Enerjisi Kapasitesi Büyüyor

Almanya’nın güneş enerjisi kapasitesi büyümeye devam ediyor. Güneş enerjisinde dünya lideri konumundaki Almanya bu alandaki yatırımlarını sürdürüyor. parahaberi.com’un haberine göre, Almanya Federal Enerji Dağıtım Regülatörü BNetzA’nın verileri doğrultusunda Temmuz ayında

HABERLER

%90 Tasarruf Sağlayan Son Verimli Ofis Munich’de

Almanya’nın Münih kentinde yer alan Schwabing ilçesinde inşa edilen “NuOffice”, ofislerde enerji verimliliğinin en son örneklerinden. Geçtiğimiz günlerde Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEEDS) platin sertifikasına layık görülen binanın

AKADEMİK 0 Comments

Siemens Rüzgar Enerjisini Isı Depolamada Kullanacak

Enerji depolama konusu günümüzde hayli popüler bir konu, ancak şu ana kadar sizlerle paylaştığımız içeriklerin tamamına yakını elektrik enerjisi depolama ile ilgiliydi. Ancak Siemens, hayli ilginç bir teknoloji kullanarak rüzgar