Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin Başkanı oldu

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin Başkanı oldu

Enerji ekonomisi alanında dünyadaki tek ve öncü uluslararası kurum olan Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin (IAEE) yeni dönem başkanı Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Enerji Sistemleri Modelleme Laboratuvarı Direktörü Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu oldu.

ProfDrGurkanKumbaroglu1Enerji ekonomisi alanında tek ve öncü uluslararası kurum olan Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği-IAEE’nin yeni dönem başkanı Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Enerji Sistemleri Modelleme Laboratuvarı Direktörü Gürkan Kumbaroğlu oldu. Birliğin Türkiye kolu olan Enerji Ekonomisi Derneği’nin de başkanı olan Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu yeni görevini 2 yıl boyunca sürdürecek. Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği-IAEE’nin Türkiye’den yönetilmesi, bölgenin enerji terminali olabilmesini sağlayacak ekonomik analizlerin dünyanın önde gelen enerji ekonomistlerince tartışılması için bir fırsat sunuyor. Kumbaroğlu’nun başkanlığı iklim değişikliği müzakerelerinde Türkiye’ye özgü koşulların enerji dünyasında ekonomik analizlerle daha yakından takip edilip tartışılması için de önemli bir adım olacak.

IAEE’nin dünya genelinde 100’ü aşkın ülkede aralarında Nobel ödüllü bilim adamları, bakanlar ve CEO’ların da bulunduğu 4500’ün üzerinde üyesi bulunuyor. Birlik, alanında en güncel gelişmelerin tüm yönleriyle en doğru biçimde değerlendirilmesine katkıda bulunuyor.

38’nci IAEE Dünya Konferansı Antalya’da

2008 yılında 31nci IAEE Dünya Konferansı’nın İstanbul’a kazandırılması nedeniyle “İstanbul’un Kongre Elçisi” ödülünü alan Gürkan Kumbaroğlu 2015 yılında düzenlenecek olan 38’nci IAEE Dünya Konferansı’nı yine Türkiye’de, bu sefer Antalya’da yönetecek. IAEE Dünya Konferansı Türkiye’de yapılması 2008 İstanbul konferansında olduğu gibi ülkemizin bilim, kültür ve turizm merkezi olma potansiyelini öne çıkaracak.

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu’nun Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı-ICCI’da aldığı “Enerji Piyasalarına Bilimsel Katkı” ve Çin Bilimler Akademisi’nin seksen üç yıllık Akademi tarihinde 4. kişi olarak layık gördüğü “Kıdemli Uluslararası Bilim İnsanı” ödülleri de bulunuyor.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Şirket İş İlanları

Tekno Ray Solar Eleman Arıyor

Kurulduğu 1986 yılından  bugüne, inşaat makinaları, altyapı  inşaat malzemeleri su ve atık su teknolojileri konularında dünyanın önde gelen firmalarının Türkiye’deki çözüm ortağı olarak faaliyetlerini sürdürmekte olan Tekno Şirketler Grubu’nun parçası olan

HABERLER

Ve Güneşte İlk Önlisanlar Verildi !

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), güneş enerjisinde ilk üretim lisanslarını verdi. Halk Enerji, Erzurum’da kurulacak 4.9 MW kurulu güce sahip güneş enerjisi santrali için önlisansını aldı. Halk Enerji’den sonra Asunim Türkiye iştiraki

HABERLER

“Biyoyakıtlar, Fosil Yakıtlardan Daha Tehlikeli Hale Gelebilir”

İngiltere’de Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Chatham House tarafından hazırlanan raporda sürdürülebilir olarak lanse edilen biyoyakıtlara bağımlılığın gıda fiyatlarını yükselteceği belirtildi. BBC Çevre Muhabiri Matt McGrath’ın haberine göre Enstitü ayrıca Birleşik Krallık’ın akıldışı biyoyakıt