Pravda, Türk Danışmanlarla LEED Aldı

Pravda, Türk Danışmanlarla LEED Aldı

EKOIQ CERCEVE

 

 

Eski Sovyetler Birliği kültür ve politika tarihinin önemli unsurlarından biri olan Pravda gazetesinin binası, Renaissance PravdaBusiness Center, Türk danışmanların desteğiyle LEED sertifikası almaya hak kazandı. Rusya’nın ilk LEED Sertifikalı Ticari Ofis Projesi olan bina, St. Petersburg’da bulunuyor.

pravdaTarihi yapıları ve kanallarıyla ünlü St.Petersburg’da şehir merkezine yakın bir konumda bulunan Pravda, sürdürülebilir bina tasarım ve inşaat yaklaşımlarının Rusya’daki ilk uygulamalarından biri ve Rusya’nın ilk LEED sertifikalı ticari ofis binası. Binanın öyküsü, SSCB’nin ünlü Pravda gazetesinin St. Petersburg ofisinin 1934 yılında inşa edilmesiyle başlıyor. 1990’larda kapatılan gazetenin binası, uzun süre depo olarak kullanılıyor, 2009 senesinde ise Renaissance Development tarafından tarihi cephesi muhafaza edilecek şekilde yıkılarak yerine 29.000 m2 sahip modern A sınıfı bir ofis binası olarak tasarlanıyor. Restore edilen tarihi cephenin, eklenen yeni kat ve kısımların cam cepheleri ile oluşturduğu kontrast, dikkatli bir mimari tasarım ile dengeye oturtulmuş.

75 x 75 metrelik bir parsele oturan Pravda binası, 2 bodrum kat ve 8 zemin üstü kata sahip. Giriş katında yüksek bir atriyum olarak kurgulanmış ana giriş holü, işletme ofisleri, jimnastik salonu ve yeme-içme yerleri bulunuyor. Diğer katlarda ise farklı büyüklüklerde kiralanabilir ofis alanları bulunuyor. Komşu parsellerdeki binaların güneş ışığını kesmemek adına bırakılan açık alanlar sonucunda, iç avlulara dayalı bir oturum ve yükseldikçe geri çekilen kat planları ortaya çıkıyor.

Her kat planının birbirinden farklı olması ve kiralanabilir alanların katlarda farklı şekillerde yerleşimleri, cephede de çeşitliliği getiriyor. Sokaklara bakan cephelerde yüksek cam oranı tercih edilirken, iç avlulara bakan cephelerde daha küçük pencere alanları ile ısı kayıplarının azaltılması amaçlanıyor. Bu nedenle ilk bakışta yüksek cam oranına sahip olduğu düşünülen binada aslında oran %60. Tarihi cephede ise sütunlar arasında sıkışmış olan pencere açıklıkları ve balkonlara açılan cam kapılar orijinal tasarıma sadık bir şekilde kullanılıyor. Gün ışığının maksimum kullanımını sağlamak için yeni eklenen en üst katta ise kuzeye bakan eğimli geniş ışıklık yüzeyleri mevcut.

kunyaBina Enerji Modellemesi

Ofis alanlarında doğal havalandırma ve ısısal konforun, istendiğinde mekanik sistemlerden bağımsız olarak sağlanabilmesi için dikey yönde açılabilir kanatlı pencereler mevcut.

Açılabilir pencere lokasyonları ve büyüklüklerinin LEED kriterlerine göre belirlendiği binada yüksek performanslı çift cam kullanılıyor (low-e özelliğe sahip ve 18 mm. argon boşluk). Isıtma enerjisi için St. Petersburg’da yer alan bölgesel ısıtma şebekesine bağlı olan binada yüksek cam oranına sahip cephelerde konvektörler ile cepheden kaybedilen ısının giderilmesi amaçlanıyor.

Soğutma için tercih edilen VRF sistemleri, çatıda yer alan dış ünitelere kiracıların yerleşimlerine göre iç üniteler bağlaması, esnekliğini enerji verimli bir çözüm yoluyla sağlıyor ve ayrıca ihtiyaç duyulan bölgelerde ısı pompalı ısıtma yapılmasını mümkün kılıyor. Hava soğutmalı VRF sistemleri, yüksek COP ve değişken akışkan debisi özelliği ile ana giriş lobisi de dahil olmak üzere binanın soğutma ihtiyacı olan birçok mekanında yüksek enerji verimliliği sağlıyor. Taze hava ise binada sadece ısıtma serpantilerine sahip ısı geri kazanım tamburlu 100% taze havalı klima santralları ile sağlanıyor.

Bina tasarımı ve LEED sertifikasyonu sürecinde kullanılan bina enerji modellemesi ile Rusya’nın en kuzey şehirlerinden biri olan ve sert iklim şartlarına sahip St. Petersburg’da enerji tüketiminin minimize edilmesi için operasyonel senaryolar araştırıldı. Her ne kadar bölgesel ısıtma şebekesi kendi başına bir enerji verimliliği ve karbon salımında azalma sağlıyor olsa da, bina sınırları içerisinde de özellikle klima santralları, sirkülasyon pompaları ve otomasyon sisteminde alınan enerji verimliliği önlemleri, yüksek verimliliğe sahip ekipmanların seçimi ile birlikte standart bir binaya göre yaklaşık %35 daha az enerji tüketimini sağlaması bekleniyor. Binada kurulan enerji takip sistemi ile bu hedefin yakalanıp yakalanmadığının teyit edilmesi ve daha yüksek enerji verimliliği için alınacak farklı önlemlerin belirlenmesi mümkün olacak.

Mekanik sistemler ve çalışan konforu açısından Amerikan ASHRAE standartları ve Rus SNIP standartlarının uyumlu oldukları noktalar ile çelişkili oldukları noktalar tespit edildi ve bu konuda çözümlerin geliştirilmesi gerekti. Her katta bulunan teraslarda ve zemin kotunda yeşil alanların kullanımı sınırlı olsa da mümkün kılındı.

Peyzaj bitkilerinin seçiminde dona dayanıklı ve doğal yağış miktarı ile hayatta kalabilen türlerin seçimi yapıldı, bu sayede herhangi bir sulama altyapısı kurulmasına gerek kalmadı. Bina içerisinde ise düşük su tüketimine sahip armatür ve vitrifyelerin kullanımı ile referans binaya göre %40 su tüketiminde azalma sağlandı.

Hazırlayan: Ömer MOLTAY, LEED AP BD+C, ASHRAE BEMP, ASHRAE CPMP

EKOIQ Dergisi Şubat 2014 sayısı

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

“Biyogazın Daha Çok Kullanılması Siyasi İradeye Bağlı”

Dünya Biyoenerji Derneği Başkanı Heinz Kopetz: “Biyogazın daha çok kullanılması siyasi iradeye bağlı. Biraz daha açık fikirli olmalıyız. Sektöre teşvikler verilmeli. Böylece, bütün dünyada biyogaz kullanılacaktır.”  5. Uluslararası % 100

HABERLER

Bosch, Güneş Enerjisi Sektöründen Çekileceğini Açıkladı

Bosch, ağır zarar eden güneş enerjisi operasyonunu kapatma kararı aldı. Bu kararda Alman Hükümeti’nin güneş enerjisine verdiği teşviği geri çekmesi ve Çin’in rekabet edilemeyecek seviyedeki ucuz fiyatların etkisi olduğu söyleniyor.

HABERLER

İzmir’de Elektrikli Otomobillere Ücretsiz Şarj

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çevre bilincini geliştirmek amacıyla kentteki çeşitli otoparklara elektrikli araç şarj istasyonları kurmaya başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, çevre bilincini geliştirmek amacıyla kentteki çeşitli otoparklara elektrikli araç şarj istasyonları