Portekiz’den Yenilenebilir Enerjide Büyük Hamle

Portekiz’den Yenilenebilir Enerjide Büyük Hamle

Portekiz yenilenebilir enerji kullanımında büyük bir ilerleme kaydetti. Ülke 4 gün boyunca sadece güneş, rüzgar ve hidroelektrik santrallerinde üretilen enerjiyi kullandı.

Dünyada yenilenebilir enerjiye doğru bir eğilim gözlemleniyor. Günümüz açısından yenilenebilir enerji üretimi hala düşük düzeyde yer alsa da küresel kurulu yenilenebilir enerji kapasitesi, 2015 yılı itibarıyla 913 GW seviyelerine ulaştı.

Bu gelişmede, Çin, Amerika, Almanya ve Hindistan önemli rol oynuyor. Buna karşın,
daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi dünyada gelişmiş ülkeler kategorisinde yer almadıkları için belki de çok da gündeme gelmeyen ülkelerin yenilenebilir enerji kullanımına verdikleri ağırlık, diğer ülkeler için iyi bir örnek teşkil ediyor.

Bu ülkeler arasında, Kosta Rika, Uruguay ve İskoçya yenilenebilir enerji kullanımında örnek ülke olarak çıkıyor(Haber için tıklayın)

Portekiz Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan, Avrupa Kıtası’nın en batısındaki yer alan bir ülke. Atlas Okyanusu’nun kuzey yarımküredeki bölümünde bulunan Azorlar ve Madeira takımadaları özerk yönetimleriyle birlikte AB üyesi olan Portekiz’in birer parçası konumunda bulunuyor.

2000’li yılların ortasına kadar enerji üretiminin yüzde 55’ini kömür ve petrol ile çalışan enerji santrallerinden sağlayan Portekiz, kalan enerji üretiminin yüzde 40’ını barajlar ve yüzde 5 oranında da rüzgar enerjisinden sağlıyordu.

Portekiz Hükümeti, rüzgâr ve güneş enerjisi gibi alternatif enerji kaynakları üzerine yatırım çalışmalarını sürdürüyor. Bu doğrultuda, Portekiz yenilenebilir enerji kullanımı konusunda bir ilke imza attı.
Ülke 7-11 Mayıs tarihleri arasında sadece güneş, rüzgar ve hidroelektrik santrallerinde üretilen enerjiyi kullandı.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Şirket Haberleri

NGPI Türkiye’de Yatırım Yapacak

ABD’li enerji şirketi NGPI, Türkiye’de yaklaşık 400 milyon dolar yatırımla, 100 megavat kapasiteli jeotermal santrali kuracak. Yenilenebilir enerji sektöründe sıkça söz edilen uluslararası kuruluşların Türkiye’de yatırım yapması konusunda yeni bir

HABERLER

EBRD’den KOBİ’lere Düşük Karbon Teknolojisine Geçiş Teşviği

EBRD, KOBİ’lerin enerji ve maliyet tasarrufuna yönelik olarak geliştirilen TURSEFF projesinin ikinci aşaması için toplam 265 milyon USD tutarında kredi sağlayacak. EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası), Türkiye’nin enerji tüketiminde

HABERLER

Tesla lityum iyon batarya fabrikası kuruyor

Tesla ilk lityum iyon batarya fabrikasının temelini Haziran 2014’te atıyor. Tesla geçtiğimiz Şubat ayında yeni yatırım planlarını kamuoyuyla paylaşmıştı. Yeni çalışmaları ilişkin güncel bilgiler ise firmanın CEO’su Elon Musk tarafından

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply