Portekiz’den Yenilenebilir Enerjide Büyük Hamle

Portekiz’den Yenilenebilir Enerjide Büyük Hamle

Portekiz yenilenebilir enerji kullanımında büyük bir ilerleme kaydetti. Ülke 4 gün boyunca sadece güneş, rüzgar ve hidroelektrik santrallerinde üretilen enerjiyi kullandı.

Dünyada yenilenebilir enerjiye doğru bir eğilim gözlemleniyor. Günümüz açısından yenilenebilir enerji üretimi hala düşük düzeyde yer alsa da küresel kurulu yenilenebilir enerji kapasitesi, 2015 yılı itibarıyla 913 GW seviyelerine ulaştı.

Bu gelişmede, Çin, Amerika, Almanya ve Hindistan önemli rol oynuyor. Buna karşın,
daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi dünyada gelişmiş ülkeler kategorisinde yer almadıkları için belki de çok da gündeme gelmeyen ülkelerin yenilenebilir enerji kullanımına verdikleri ağırlık, diğer ülkeler için iyi bir örnek teşkil ediyor.

Bu ülkeler arasında, Kosta Rika, Uruguay ve İskoçya yenilenebilir enerji kullanımında örnek ülke olarak çıkıyor(Haber için tıklayın)

Portekiz Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan, Avrupa Kıtası’nın en batısındaki yer alan bir ülke. Atlas Okyanusu’nun kuzey yarımküredeki bölümünde bulunan Azorlar ve Madeira takımadaları özerk yönetimleriyle birlikte AB üyesi olan Portekiz’in birer parçası konumunda bulunuyor.

2000’li yılların ortasına kadar enerji üretiminin yüzde 55’ini kömür ve petrol ile çalışan enerji santrallerinden sağlayan Portekiz, kalan enerji üretiminin yüzde 40’ını barajlar ve yüzde 5 oranında da rüzgar enerjisinden sağlıyordu.

Portekiz Hükümeti, rüzgâr ve güneş enerjisi gibi alternatif enerji kaynakları üzerine yatırım çalışmalarını sürdürüyor. Bu doğrultuda, Portekiz yenilenebilir enerji kullanımı konusunda bir ilke imza attı.
Ülke 7-11 Mayıs tarihleri arasında sadece güneş, rüzgar ve hidroelektrik santrallerinde üretilen enerjiyi kullandı.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Almanya’da Elektrikli Otomobillere Teşvik

Alman hükümetinin elektrikli otomobillerin satışının artırılması amacıyla otomobil üreticileriyle birlikte tüketicilere 4 bin avro teşvik primi ödeyeceği bildirildi. Teşvik mekanizması serbest piyasa ekonomisinin önemli unsurlarından birini oluşturuyor. Teşvik mekanizması uygulayan

HABERLER

ABD’nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Üretimde

ABD’nin en büyük güneş enerji santrali olan Topaz güneş Santrali de resmi olarak tam kapasite ile işletmeye alındı. Güneş enerjisinde son yıllarda önemli atılım yapan ülkelerden biri de Amerika Birleşik

Elektrik Üretimi

Çöpten Enerji Üretimi Artıyor

Günlük ortalama 50 bin ton çöp çıkan Türkiye’de, ‘çöpten enerji’ üretimi hızla yaygınlaşmaya başlarken, üretim lisans sayısı 40’a yaklaştı.  Özellikle belediyelerin yenilenebilir enerji alanındaki çalışmaları dikkat çekerken, yerleşim bölgeleri için

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply