Porsche’nin İlk Tasarımı Elektrikli Arabaymış

Porsche’nin İlk Tasarımı Elektrikli Arabaymış

Lüks otomobil üreticisi Porsche, Almanya’daki müzede kurucusunun tasarladığı ilk arabayı sergiliyor. Firmanın ilk defa görücüye çıkardığı model ‘elektrikle çalışan bir otomobil.’

Sttutgart’ın kuzey bölgesi Zuffenhausen’deki müzede sergilenen, firmanın kurucusu Ferdinand Porsche imzalı ‘elektrikli araç’ C.2 Phaeton model, ya da kısaca ‘P1’ modeli olarak anılıyor.

Kısa bir süre önce Avusturya’da bir ahırda bulunan 1898 model aracın, 1902’den beri orada bulunduğu belirtildi.
Ferdinand Porsche, Porsche markasını 1931 yılında 22 yaşındayken yarattı.

Kuruluşundan önce de ilk arabası olan P1’i otomobil üreticisi Jacob Lohner için tasarladı.

Firmanın sahibi Ludwig Lohner ABD’ye yaptığı bir ziyaret sırasında, at arabalarının sonunun geldiği konusunda ikna olunca, Ferdinand Porsche’den elektrikle çalışan bir tren tasarlamasını istedi.

Ferdinand Porsche de elektrik bataryasıyla çalışan ‘sekiz kenarlı bir elektrik motoru’ tasarladı. Motor aracın arkasındaki süspansiyonların arasında monte edilmişti.

Araç, altısı ön, ikisi geri ve dördü de fren için kullanılan toplam 12 vitesli bir sistemle ilerliyordu.

P1 model Porsche, 26 Haziran 1898’de Avusturya’nın başkenti Viyana sokaklarını arşınladı.

P1, saatte 35 kilometre hıza ulaşabiliyor ve tek bir elektrik yüklemesinde 49 mil (yaklaşık 79 km) mesafe kat edebiliyordu.

En genç Porsche modeli olan P1, 28 Şubat 1899’da Berlin’de bir yarışa da katılmış.

Yarışmacılar, aracın içinde şoför dâhil dört kişilik ekipler halinde 24 mil’lik (yaklaşık 39 km) parkuru tamamlamak için mücadele etmiş.

P1 de, kendinden önceki rakibinden 18 dakika önce bitiş çizgisini geçerek yarışmanın da birincisi olmuş.

P1 yalnızca yarışı kazanmakla kalmamış ayrıca, en az enerji üreten araç olarak da bir başka rekabeti öncü tamamlamış.

Porsche’nin kurucusunun tasarladığı bu ilk araç Almanya’daki müzede sergileniyor.

1

2

3

4

5

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

SOSYAL MEDYANIN EN ÇOK KONUŞULAN ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERİ

Elektrikli otomobiller, bu alanda yaşanan hızlı gelişmeleri ve sevindirici rekabeti ile hayatımıza da hızlı bir şekilde dahil oldu. Tabi paralel olarak da sosyal medyanın da gündemini belirlemeye devam etmekte. Viralheat

ALTERNATİF TASARIMLAR

Sürücüsüz Elektrikli Otomobil!

Japon otomotiv devi Nissan, Tokyo’da düzenlenen Createc elektronik ticaret şovunda sürücüsüz elektrikli otomobilini sundu. ‘Leaf’ (Yaprak) adı taşıyan otomobil, dünyanın birçok otomobil üreticisi gibi sürücüsüz ve elektrikli araçlara büyük yatırım

ALTERNATİF TASARIMLAR

Güneşle Havadaki Nemi Sulama Suyuna Çeviren Teknoloji

Ed Linacre’s Airdrop, görüldüğü gibi gayet küçük bir mucize. Tasarımcısı Edward Linnacre bu minik aletle Avustralya’daki bahçesinde birgünde 1 Litre sulama suyu elde etmeyi başarmış. Sistem havanın nemini emerek metal