Polat Enerji Geycek RES’i devreye aldı

Polat Enerji Geycek RES’i devreye aldı

Polat Enerji, Kırşehir Mucur`da yapımı tamamlanan 150 megawatt`lık kurulu güce sahip Geycek Rüzgar Enerji Santralini devreye aldı.

kolaj_projelerFransız yenilenebilir enerji şirketi EDF Energies Nouvelles`ten yapılan yazılı açıklamada, Türkiye`deki ortakları Polat Enerji tarafından Kırşehir Mucur`da yapımı tamamlanan 150 megawatt`lık kurulu güce sahip Geycek Rüzgar Enerji Santralinin devreye alındığı belirtildi.

Açıklamada, “EDF Energies Nouvelles, Türk rüzgar enerjisi pazarına bağlılığını bir kez daha teyit ediyor” denildi. Yatırım tutarı yaklaşık 190 milyon avro olan santralin yılda 384 milyon kilowatt/saat elektrik üretmesi ve 191 bin 500 kişinin elektrik ihtiyacını karşılaması bekleniyor.

Türkiye`de 500 megawatt`dan daha fazla kapasiteli 8 rüzgar çiftliği kuran Şirket bunun dördünü geçen yıl faaliyete geçirdi.

Geycek RES tamamlandığında yılda 384 milyon kilowatt/saat elektrik üretecek ve 191 bin 500 kişinin tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilecek. Geycek RES yılda toplam 231 bin ton karbondioksit azaltımı sağlayacak.

Kaynak: Enerji Günlüğü

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Balıkesir’in 40 Yıllık Çöp Sorunu Bu Proje İle Çözülecek

Belediye Başkanı İsmail Ok, Balıkesir ve çevresindeki 6 ilçeyle bir belde belediyesinin 40 yıllık çöp sorununu çözecek olan 27 milyon Euro bütçeli Katı Atık Yönetim Projesi’nin yüzde 80 oranında tamamlandığını

Elektrikli araçlar 0 Comments

Tesla 2018’e Hazırlanıyor

Bu yılın ikinci çeyreğinde 20 bin otomobil üretmeyi hedefleyen Tesla Motors, asıl hedefini ise Model 3’ün üretime geçeceği 2017 ve 2018 yılları için belirledi. tr.wikipedia.org’dan alınan bilgilere göre, Güney Afrika

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Gazze’ye Güneş Enerjisiyle Elektrik Sağlanacak

Enerji Bakanlığı, Türkiye ile İsrail arasında normalleşme süreci kapsamında, Gazze’nin elektrik ihtiyacının karşılanması amacıyla yapılacak çalışmaları belirlemek üzere bölgeye gitti. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, Gazze, Filistin’in güneybatısında bulunan, Gazze Şeridi’nin