Plastik Çöpte Avrupa Hedef Büyüttü

2012 yılında plastik atıklarının yüzde 36`sını enerji geri kazanımında, yüzde 26`sını geri dönüşümde kullanan, yüzde 38`ini ise toprağa gömen Avrupa`nın hedefi büyük. Buna göre, 2020 yılında toprağa gömülen plastik atık kalmayacak.

plastic-trash-2_3dSAp_11446Avrupalı plastik üreticilerinin çatı kuruluşu olan PlasticsEurope, Akdeniz Danışma Kurulu toplantısında çevre temizliği konusunu masaya yatırdı ve sanayicilerin bu konudaki eylem ve hedeflerini paylaştı. 2012 yılında plastik atıklarının yüzde 36`sını enerji geri kazanımında, yüzde 26`sını geri dönüşümde kullanan, yüzde 38`ini ise toprağa gömen Avrupa`nın hedefi büyük. Buna göre, 2020 yılında toprağa gömülen plastik atık kalmayacak. Böylece her yıl 9,6 milyon ton plastik atık yani 9 milyar Euro`luk değer kazanılacak.

“Plastik atıklar ve çevre” konusunun öncelikli gündem maddesi olduğu toplantıda, Avrupa`nın plastik atıklarla ilgili hedefleri PlasticsEurope yetkilisi L. Knox-Peeble tarafından paylaşıldı. L. Knox-Peeble, 2012 yılında Avrupa`daki plastik atıkların yüzde 36`sının enerji geri kazanımında, yüzde 26`sının geri dönüşümde kullanıldığını aktarırken atıkların yüzde 38`inin de toprağa gömüldüğünü belirtti.

Peeble tarafından verilen bilgiye göre, 2020 yılı itibariyle toprağa gömülecek plastik atık miktarlarının sıfırlanmasına yönelik Avrupa Birliği (AB) mevzuat değişikliği yılsonuna kadar tamamlanacak. Böylece 2020 hedefi doğrultusunda, her yıl 9,6 milyon ton plastik atığın, yani 9 milyar Euro`luk değerin toprağa gömülmesinin önüne geçilecek.

PlasticsEurope, toprağa gömülmeyen plastik atıkların yüzde 40`ının geri dönüşümde, sürdürülebilir şekilde geri dönüşümü sağlanamayan yüzde 60`ının ise enerji geri kazanımında kullanılacağını öngörüyor.

Zorlayıcı hedefin referansı Almanya

Paylaşılan bilgilere göre, günümüzde yedi AB ülkesi ile beraber Norveç ve İsviçre, tüketici sonrası plastik atıkların yüzde 10`unu diğer 11 üye devlet ise hala plastik atıklarının yüzde 60`ını toprağa gömüyor.

Yetkililer, 9,6 milyon ton plastik atığın her yıl toprağa gömüldüğü bilgisi göz önüne alındığında 2020 hedefini `zorlayıcı` olduğunu kabul etmekle birlikte imkansız olmadığını düşünüyor ve referans olarak Almanya`yı gösteriyor. 5 yıl gibi kısa bir sürede bu oranı yüzde 1`in altına indirmeyi başaran Almanya, hedefin ulaşılabilir olduğunu kanıtlıyor.

Temiz Deniz için AB direktifi güncellenmeli

Akdeniz Danışma Kurulu toplantısının katılımcılarından Hırvat Ekonomi Odası Temsilcisi G. Pehnec Pavlovic ise, konuşmasında denizlerdeki çöplere, atıklara dikkat çekti.

Denizlerdeki çöplerin yüzde 80`inin karalardan denizlere ulaştığı, yüzde 20`sinin ise gemiler tarafından illegal olarak denizlere bırakıldığı bilgisini paylaşan Pavlovic, ilgili AB direktifinin, geri dönüştürülebilir ve yüksek kalorili plastik atıkların toprağa gömülmesinin önüne geçilmesini sağlayacak şekilde güncellenmesinin deniz kirliliği sorununun çözümüne yönelik en önemli adımlardan biri olacağına dikkat çekti.

Toplantıya katılan Waste Free Oceans (WFO) Türkiye, Afrika ve Orta Doğu Başkanı Yavuz Eroğlu ise toplantıda “Türkiye sahillerindeki deniz çöplerinin yüzde 53`ü Türkiye`ye ait değildir. Diğer ülkelerden Türkiye`ye gelmektedirler. Özellikle Suriye`deki savaşın da etkisiyle yüklü miktarda deniz çöpü sahillerimize ulaşmaktadır” dedi ve sınır tanımayan deniz kirliliğine karşı küresel hareket edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Rakamlarla deniz kirliliği

Denizlere en çok sigara ve filtreleri, yiyecek ambalajları, plastik içecek şişeleri, plastik poşetler, kapaklar, tabak/çanak/çatal/kaşık/bıçak, pipetler, cam içecek şişeleri, teneke içecek kutuları ve kağıt poşetler atılıyor.

2012 yılında Uluslararası Kıyı Temizleme Fuarı`nda yapılan bu sıralama çok daha zararlı olabilecek ve gün geçtikçe sağlık açısından daha da endişe verici bir hal alan balıkçılık ağları gibi 5-0,01 mm boyutlarındaki mikro-plastikleri içermiyor. Deniz çöplerinin yüzde 80`inin kara, yüzde 20`sinin deniz kaynaklı olduğu düşünülüyor.

Her yıl 6,4 milyon ton çöp, gemiler tarafından denizlere bırakılıyor

Her yıl kentlerde yaşayan insanlar tarafından 1,3 milyon ton belediyesel katı atık üretiliyor. Bu rakam 2025 yılında iki katına çıkacak.

Tüm deniz atıklarının yüzde 70`inin sudan daha ağır olduğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla atıkların yüzde 70`i deniz dibine çöküyor, yüzde 15`i sahillere vuruyor, yüzde 15`i ise açık denizlere ulaşıyor.

Okyanuslarda milkare başına 46 bin parça yüzen plastik atık düşüyor. Yani okyanusların her 55 metrekaresinde bir, yüzen bir plastik atığa rastlamak mümkün.

Denizlere en çok sigara ve filtreleri, yiyecek ambalajları, plastik içecek şişeleri, plastik poşetler, kapaklar, tabak/çanak/çatal/kaşık/bıçak, pipetler, cam içecek şişeleri, teneke içecek kutuları ve kağıt poşetler atılıyor.

2012 yılında Uluslararası Kıyı Temizleme Fuarı`nda yapılan bu sıralama çok daha zararlı olabilecek ve gün geçtikçe sağlık açısından daha da endişe verici bir hal alan balıkçılık ağları gibi 5-0,01 mm boyutlarındaki mikro-plastikleri içermiyor. Deniz çöplerinin yüzde 80`inin kara, yüzde 20`sinin deniz kaynaklı olduğu düşünül. Her yıl 6,4 milyon ton çöp, gemiler tarafından denizlere bırakılıyor.

Her yıl kentlerde yaşayan insanlar tarafından 1,3 milyon ton belediyesel katı atık üretiliyor.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrikli araçlar 0 Comments

Elektrikli Araçlar Doğa Dostu mu?

Elektrikli otomobil modellerinin yüzde yüz doğa dostu olmadığını açıklamış olan bilim insanları, kullanıcıların otomobillere olan güvenini tamamen zedeledi. Karbon salınımı yüksek oranda gerçekleştiren sektörlerden birisi de ulaşım. Her gün trafiğe

HABERLER

F1’in Kuralları Değişiyor, Yakıt Verimliliği Önem Kazanıyor

Ferrari takımı, 2014’te turbo motorların gelmesiyle birlikte galibiyetin belirlenmesinde motor gücünden ziyade yakıt tüketimi etkili olabilir. Pat Fry “Gelecek sene yarışların daha farklı olacağını düşünüyorum. Yakıt yükü konusunda maksimum seviye

HABERLER 0 Comments

Yenilenebilir Enerjiyle 4,2 Trilyon Dolarlık Tasarruf

Yenilenebilir enerji küresel ekonomiye yıllık 4,2 trilyon dolar tasarruf sağlayacak. Yenilenebilir enerji çağı başlıyor. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde dünyanın yenilenebilir enerjiden daha çok faydalanacağı uzmanlar tarafından öngörülüyor. enerjienstitusu.com’un haberine göre,