Pil Talebinde Patlama Yaşanıyor

Pil Talebinde Patlama Yaşanıyor

Nissan ve Tesla’nın elektrikli araç üretimi için pil talebindeki patlama, lityum tedarikçisi madencilik firmalarının kazançlarını yükseltiyor.

Enerji depolama önümüzdeki dönem için enerji sektörünün en önemli konularından biri olmaya aday görünüyor. Elektrikli araçların satışındaki artış da bu konunun önemini daha da artırıyor.

www.ogunhaber.com’un haberine göre, ağır sanayideki gelişmelere bağlı olarak, demir-çelik ve kömür fiyatları hızla düşerken, tablet bilgisayarlarda ve enerji depolamada kullanılan lityum, fiyatı artan bir madencilik ürünü olarak dikkati çekiyor.

Lityum pillerinde kullanılan lityum karbonat fiyatları 2016 yılında ortalama yüzde 47 artmıştı. Bloomberg tarafından hazırlanan endekse göre, son 18 ayda Avustralya’da listelenen 2.035 firma içinde en iyi performansı gösteren beş hisseden ikisi, lityum üreticisi olarak görülüyor. Çin’de tüketime dayalı büyüme modeline geçiş ve fosil yakıtlara bağımlılığı kırmaya dönük küresel girişimler dolayısıyla bu artış eğiliminin devam edeceği öngörülüyor. Citigroup, 2020’ye kadarki beş yıl içinde lityum talebinin yüzde 64 artacağını tahmin ediyor. Lityum talebi, elektrikli araç ve pil üretimine bağlı bulunuyor. Çin, ülkedeki elektrikli araç sayısının 2020 yılına kadar 5 milyon adete yükselmesini hedefliyor.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi

Japonya’dan Dünyanın En Büyük Yüzer Rüzgar Türbini

Japonya tsunamiye dayanıklı 7 megavatlık kurulu güç elde etmeyi planladığı dünyanın en büyük yüzer rüzgar enerjisi türbinini inşa ediyor. Japonya yenilenebilir enerji alanında son yıllarda önemli çıkış yakalayan ülkelerden biri.

HABERLER

Çağlayan Adliyesi’nin Elektriği Çatıdan

Adalet Sarayı’nın çatısına kesintisiz elektrik üretiminin hedeflendiği rüzgar türbini ve güneş panelleri kurulacak. Çevreci proje ile binanın elektriğinin yüzde 90’ı karşılanacak. Çağlayan’da Avrupa’nın en büyük adliye binası olarak inşa edilen

Elektrikli araçlar 0 Comments

Apple Elektrikli Otomobil Geliştirmek İçin Yer Arıyor

San Francisco’nun en büyük gayrimenkul şirketi Hudson Pacific Properties CEO’su Victor Coleman Apple’ın sürücüsüz elektrikli otomobil geliştirmek için büyük bir yer aradığını söyledi. Google da bu yönde bir arayışa girmiş

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply