Pil Talebinde Patlama Yaşanıyor

Pil Talebinde Patlama Yaşanıyor

Nissan ve Tesla’nın elektrikli araç üretimi için pil talebindeki patlama, lityum tedarikçisi madencilik firmalarının kazançlarını yükseltiyor.

Enerji depolama önümüzdeki dönem için enerji sektörünün en önemli konularından biri olmaya aday görünüyor. Elektrikli araçların satışındaki artış da bu konunun önemini daha da artırıyor.

www.ogunhaber.com’un haberine göre, ağır sanayideki gelişmelere bağlı olarak, demir-çelik ve kömür fiyatları hızla düşerken, tablet bilgisayarlarda ve enerji depolamada kullanılan lityum, fiyatı artan bir madencilik ürünü olarak dikkati çekiyor.

Lityum pillerinde kullanılan lityum karbonat fiyatları 2016 yılında ortalama yüzde 47 artmıştı. Bloomberg tarafından hazırlanan endekse göre, son 18 ayda Avustralya’da listelenen 2.035 firma içinde en iyi performansı gösteren beş hisseden ikisi, lityum üreticisi olarak görülüyor. Çin’de tüketime dayalı büyüme modeline geçiş ve fosil yakıtlara bağımlılığı kırmaya dönük küresel girişimler dolayısıyla bu artış eğiliminin devam edeceği öngörülüyor. Citigroup, 2020’ye kadarki beş yıl içinde lityum talebinin yüzde 64 artacağını tahmin ediyor. Lityum talebi, elektrikli araç ve pil üretimine bağlı bulunuyor. Çin, ülkedeki elektrikli araç sayısının 2020 yılına kadar 5 milyon adete yükselmesini hedefliyor.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Yerli Uydulara Güneş Paneli

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK MAM’ın Uzay Kalifiye Güneş Paneli Geliştirilmesi Projesi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu. www.trthaber.com’un haberine göre, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye Bilimsel

HABERLER

Türkiye’de Yerel Yönetimlerin Çevre Dostu CNG Otobüslere Olan Talebi Artıyor!

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Allison tam otomatik şanzıman donanımlı 16 adet TCV CNG otobüslerini hizmete sunuyor. Sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) motorları, düşük gaz emisyonları ve azaltılmış yakıt maliyetleri ile dünya çapında

İNOVASYON

Elektrikli araç “İstanbul” Shell Eco-marathon’a Katılacak

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Ae2 Project ekibi tarafından üretilen, Türkiye’nin en verimli elektrikli aracı ‘İstanbul’ Shell Eco-marathon’da yarışacak.  Türkiye’de üniversitelerde elektrikli araçlar konusunda öyle bir gelişme yaşanıyor ki, ulaşım sektöründe

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply