Pil Talebinde Patlama Yaşanıyor

Pil Talebinde Patlama Yaşanıyor

Nissan ve Tesla’nın elektrikli araç üretimi için pil talebindeki patlama, lityum tedarikçisi madencilik firmalarının kazançlarını yükseltiyor.

Enerji depolama önümüzdeki dönem için enerji sektörünün en önemli konularından biri olmaya aday görünüyor. Elektrikli araçların satışındaki artış da bu konunun önemini daha da artırıyor.

www.ogunhaber.com’un haberine göre, ağır sanayideki gelişmelere bağlı olarak, demir-çelik ve kömür fiyatları hızla düşerken, tablet bilgisayarlarda ve enerji depolamada kullanılan lityum, fiyatı artan bir madencilik ürünü olarak dikkati çekiyor.

Lityum pillerinde kullanılan lityum karbonat fiyatları 2016 yılında ortalama yüzde 47 artmıştı. Bloomberg tarafından hazırlanan endekse göre, son 18 ayda Avustralya’da listelenen 2.035 firma içinde en iyi performansı gösteren beş hisseden ikisi, lityum üreticisi olarak görülüyor. Çin’de tüketime dayalı büyüme modeline geçiş ve fosil yakıtlara bağımlılığı kırmaya dönük küresel girişimler dolayısıyla bu artış eğiliminin devam edeceği öngörülüyor. Citigroup, 2020’ye kadarki beş yıl içinde lityum talebinin yüzde 64 artacağını tahmin ediyor. Lityum talebi, elektrikli araç ve pil üretimine bağlı bulunuyor. Çin, ülkedeki elektrikli araç sayısının 2020 yılına kadar 5 milyon adete yükselmesini hedefliyor.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Kahramanmaraş’taki Güneş Enerjisi Santrali’ne Tekno Ray Solar İmzası

Tekno Ray Solar,  Kahramanmaraş-Merkez’de bulunan 500 kWp kapasiteli güneş enerjisi santralini devreye aldı. Türkiye’nin çeşitli illerinde güneş enerjisi santrali kurulum çalışmalarında proje ve mühendislik çalışmaları da dikkate değer özellik gösteriyor. Bu

HABERLER

Çeliğe Alternatif Ahşap Kuleli Rüzgar Türbini

Rüzgar enerjisi türbinlerin çelikten inşa edilmesi nedeniyle, çelik imalatçısının da yüzünü güldürüyor. Bir Alman şirketiyse, çeliğe alternatif olarak ahşap rüzgar kuleleri geliştirdi. Teknik ruhsatı alınan ahşap kulelerden ilki 2011 yılından

HABERLER

“Sesimi Duyan Var mı?”

Türkiye İMSAD’ın sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçen “Güvenli Yapı” kampanyası “Sesimi duyan var mı?” kamu spotu filmi ile başladı. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından sosyal sorumluluk

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply