Pil Talebinde Patlama Yaşanıyor

Pil Talebinde Patlama Yaşanıyor

Nissan ve Tesla’nın elektrikli araç üretimi için pil talebindeki patlama, lityum tedarikçisi madencilik firmalarının kazançlarını yükseltiyor.

Enerji depolama önümüzdeki dönem için enerji sektörünün en önemli konularından biri olmaya aday görünüyor. Elektrikli araçların satışındaki artış da bu konunun önemini daha da artırıyor.

www.ogunhaber.com’un haberine göre, ağır sanayideki gelişmelere bağlı olarak, demir-çelik ve kömür fiyatları hızla düşerken, tablet bilgisayarlarda ve enerji depolamada kullanılan lityum, fiyatı artan bir madencilik ürünü olarak dikkati çekiyor.

Lityum pillerinde kullanılan lityum karbonat fiyatları 2016 yılında ortalama yüzde 47 artmıştı. Bloomberg tarafından hazırlanan endekse göre, son 18 ayda Avustralya’da listelenen 2.035 firma içinde en iyi performansı gösteren beş hisseden ikisi, lityum üreticisi olarak görülüyor. Çin’de tüketime dayalı büyüme modeline geçiş ve fosil yakıtlara bağımlılığı kırmaya dönük küresel girişimler dolayısıyla bu artış eğiliminin devam edeceği öngörülüyor. Citigroup, 2020’ye kadarki beş yıl içinde lityum talebinin yüzde 64 artacağını tahmin ediyor. Lityum talebi, elektrikli araç ve pil üretimine bağlı bulunuyor. Çin, ülkedeki elektrikli araç sayısının 2020 yılına kadar 5 milyon adete yükselmesini hedefliyor.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Çankaya’da Elektrikli Temizlik Aracı Filosu Devrede

Çankaya Belediyesinin temizlik filosuna eklenen elektrikli araçlar, hizmete girdi. Çankaya Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, araçların ilk kontağını Belediye Başkanı Bülent Tanık çevirdi. Tanık, temizlik işçilerinin kıyafetini giyerek araç koltuğuna oturdu,

Elektrikli araçlar 0 Comments

Opel’den Yeni Elektrikli Otomobil; Ampera-e

Opel’in yeni elektrikli otomobili Ampera-e 1-16 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek Paris Otomobil Fuarı’nda meraklılarıyla buluşacak. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, Adam Opel AG veya kısaca Opel, 1862 yılında Adam Opel tarafından kurulan

HABERLER

“Araba Alırken Ne Kadar Benzin Yaktığına Bakıyoruz, Ya Ev Alırken?”

Başbakan Erdoğan ekmek israfıyla ilgili çok yerinde bir çıkış yaptı. Ardından Fırıncılar Derneği de milyonlarca ekmeğin çöpe gitmesini önlemek amacıyla “250 gram bayat ekmeğini getir; dilimli olsa da fark etmez;

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply