Philips’ten 2 milyar LED Lamba Satışı Taahhüdü

Philips’ten 2 milyar LED Lamba Satışı Taahhüdü

Dünyanın en büyük enerji verimli LED lamba üreticilerinden Philips, 2020’ye kadar 2 milyar LED lamba satacak.

LED (“Light Emitting Diode”, Işık Yayan Diyot), yarı-iletken, diyot temelli, ışık yayan bir elektronik devre elemanı. 1920’lerde Rusya’da icat edildi ve 1962 yılında Amerika’da pratik olarak uygulanabilen elektronik bir bileşen haline getirildi.

Oleg Vladimirovich Losev adlı bir radyo teknisyeni radyo alıcılarında kullanılan diyotların ışık yaydığını fark etti ve 1927 yılında bir Rus gazetesinde LED hakkında buluşlarını yayımladı.

tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, başlangıçta yalnızca zayıf kuvvetli kırmızı ışık verebiliyorlardı ama çağdaş LED’ler görünür ışık, morötesi, kızılötesi gibi çeşitli dalga boylarında, yüksek parlaklıkta ışık verebiliyor.

LED’ler düşük enerji tüketimi, uzun ömrü, sağlamlığı, küçük boyutu ve hızlı açılıp kapanabilmesi gibi geleneksel ışık kaynaklarına göre bir dizi avantaja sahip.

Dünyanın en büyük enerji verimli LED lamba üreticilerinden Philips, 2020’ye kadar 2 milyar LED lamba satacak. Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Philips, yeşil ürün satışlarının toplam satış içindeki payını yüzde 52’ye yükselterek 11,1 milyar Euro’luk yeşil ürün satışı gerçekleştirmişti.(Haber için tıklayın)

Philips Lighting’in (Euronext Amsterdam: LIGHT) yöneticileri 2 Haziran’da San Fransisco’da düzenlenen 7’inci Temiz Enerji Bakanlar (CEM7) Zirvesi’nde Enerji Bakanları ile görüştü ve 2020 itibarıyla 2 milyar LED lamba satma taahhüdünü duyurdu.

Temiz Enerji Bakanlar Toplantısı (CEM), 2010 yılında lanse edilen bu oluşuma ilk olarak Washington DC’de Amerika Birleşik Devletleri ev sahipliği yaptı ve daha sonra sırasıyla Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Hindistan, Kore ve Meksika’da da zirveler gerçekleştirildi.

Philips’in bu hedefe ulaşmasının, 2020 itibarıyla 60 adet orta ölçekli kömür santralinin üreteceği elektriğe ve 24 milyon arabanın emisyonuna eş bir tasarruf elde ettireceği tahmin ediliyor. Philips Aydınlatma aynı zamanda, 2020 itibarıyla global operasyonlarını karbon nötr yapacağına dair verdiği sözü de yeniledi ve Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirdiği faaliyetlerde kullandığı elektriğin yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan oluşacağını da belirtti.

San Francisco’daki zirvede söz alan Philips Lighting Strateji Başkanı Bill Bien, konu ile ilgili olarak; “Anlaşmayı, Paris’te düzenlenecek COP21 BM İklim Değişikliği Zirvesi’nde somut olarak harekete geçirmeyi planlıyoruz. Enerji verimliliği, iklim değişikliğine karşı verilen mücadelede kolay bir hedef. Bu vaadimizi yerine getirmek hem çevremiz hem de küresel ekonomi için olumlu sonuçlara yol açacak ve 2020 itibarıyla yaklaşık 12 milyar Euro enerji tasarrufu sağlayarak bu paranın farklı yerlerde kullanılmasına imkân tanıyacak. Saat, insanlık için işliyor-çok geç olmadan şu an harekete geçmeli” açıklamasında bulundu.

Bien, geleneksel aydınlatmalara oranla enerji tüketimini yüzde 80 azaltan LED lambayı ve bağlantılı aydınlatma sistemini üretmenin kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, “Fakat kendi ayak izimiz konusunda da hesap verebilir durumda olmalıyız. Bu sebeple bu on yılın sonunda karbon nötr olacağımıza dair bir söz verdik. Bunun için yaptığımız her şeyi tekrar gözden geçirmemiz gerekti: faaliyetlerimiz, süreçlerimiz ve tedarik zincirimiz. Bu hedefe ulaşma konusunda çok iyi gittiğimizi ve geçen yıl yenilenebilir kaynak kullanımımızı küresel olarak yüzde 602 artırdığımızı belirtmekten mutluluk duyuyorum” şeklinde konuştu.

Philips Aydınlatma’nın vaadi, iklim değişikliği ile mücadele etmek için en kısa zamanda 10 milyar yüksek verimli ve kaliteli, düşük maliyetli lambanın (örneğin LED) kullanımını öngören Global Aydınlatma Görevi (Global Lighting Challenge) adlı kampanyayı da destekliyor.

Karbon nötr olma vaadi

CEM7 zirvesinde Philips Lighting, diğer şirketlere de kendini izlemeleri ve karbon nötr bir şirket olma yolunda söz vermeleri için çağrı yaptı. COP21’de Royal Philips, karbon nötr bir şirket olma ve 2020 itibarıyla tüm elektriğini yenilenebilir kaynaklardan elde etme sözü vermişti. Philips Lighting bu iki sözünü de tekrar yineledi ve elde ettiği deneyimleri ve öğrenimleri diğer şirketlerle paylaşmak istediğini ifade etti.

Karbon nötr olmanın anahtarı, enerjiyi yenilenebilir kaynaklardan kullanmakta, faaliyetlerde ve lojistikte ise karbon emisyonunu aşağı çekmekte yatıyor. Philips Lighting, bu konuda Amerika Birleşik Devletleri’nde şimdiden ilerleme kaydediyor ve McCook, Teksas’ta bulunan Hidalgo Wind Farm ile gerçekleştirdiği enerji satın alım anlaşması sayesinde faaliyetlerinde kullandığı elektriğin bu yıl yüzde 100 karbon nötr olmasını bekliyor.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Fronius Eğitim Seminerleri Düzenliyor

Avusturyalı solar evirici (inverter), depolama ve kaynak teknolojileri firması Fronius, Türkiye’deki ofisi bünyesinde verdiği eğitim programlarına GES’lerde kullanılan ve MW ölçeğindeki inverter seçimlerinde dikkat edilmesi gereken noktaları da kapsayan bir

HABERLER

Türkiye’nin İlk Jeotermal Kaynaklı Tarım OSB Seraları Satışta

Türkiye’nin ilk jeotermal kaynaklı Tarım OSB’sinde 11 sera alanı ihaleyle satılacak Denizli’nin Sarayköy ilçesinde kurulan Türkiye’nin ilk Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde 11 sera parseli açık artırma usulü ihaleyle

ENERJİ YÖNETİMİ

Isparta’da Çöpten Enerji Üretilecek

Isparta’nın Koçtepe Köyü mevkiinde çöpten enerji üretilecek. Türkiye’de belediyelerin çöpten elektrik üretimi konusundaki çalışmaları sürüyor. Isparta’nın Koçtepe Köyü mevkiinde bulunan günde 325 ton çöpün dökülerek, depolandığı alanda çöpten enerji üretilecek.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply