Philips’ten 11 milyar Euro’luk Yeşil Ürün Satışı

Philips’ten 11 milyar Euro’luk Yeşil Ürün Satışı

Philips, yeşil ürün satışlarının toplam satış içindeki payını yüzde 52’ye yükselterek 11,1 milyar Euro’luk yeşil ürün satışı gerçekleştirdi.

GoktugGur_Philips+Turkiye+CEOYeşil inovasyon kavramı,  Klimatolog Prof. Dr. Barbaros Gönençgil’e göre, çevreye olan baskının azaltıldığı bir üretim ile yenilikçi fikirlerin buluştuğu noktaya verilen tanımlama. Yeşil inovasyon kavramı çok yeni olmasına karşın, özellikle uluslararası üretici kuruluşların benimsemeye başladığını ve başarı kriterlerinde ön plana almaya başladığını görüyoruz. Önümüzdeki dönemde, yeşil inovasyon kavramına dayanmayan üretici kuruluşların büyük zorluklarla karşılaşabileceğini tahmin etmek zor değil.

Philips, sürdürülebilirlik performansındaki olumlu ilerlemeyi geliştirerek, tüm satışların yüzde 52’sine tekabül eden yeşil satışların, 2014 yılında 11,1 milyar Euro’ya ulaştığını açıkladı. Böylelikle Philips, Yeşil İnovasyon için 463 milyon Euro yatırım yaptığı 2014 senesinde, 2 milyar Euro değerindeki EcoVision programının hedefine planlanan tarihten bir sene önce ulaşmış oldu. Bunun yanı sıra Philips, şirket faaliyetlerine bağlı karbon ayak izini de 2013 senesine kıyasla yüzde 5 oranında düşürmüş oldu.

Aydınlatma, senelik yatırım tutarını artırdı ve LED çözümlerinin daha ileri düzeyde geliştirilmesini hedefleyen Yeşil İnovasyon’a 255 milyon Euro ile en yüksek katkıyı gerçekleştirdi.

 “1,9 milyar insanın hayatını iyileştiriyoruz”

Sürdürülebilirlik Kurulu Başkanı, Philips Strateji ve İnovasyon Yöneticisi Jim Andrew, konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “2 milyar Euro tutarındaki Yeşil İnovasyon hedefimize planladığımız tarihten daha erken ulaşmamız şirket çapında ivme kazanan sürdürülebilir iş yapış ve değer yaratım süreçlerimizin açık bir kanıtıdır. Bir yandan EcoVision taahhütlerimize doğru sağlam adımlarla ilerlerken, diğer yandan 1,9 milyar insanın hayatını iyileştiriyoruz. Sosyal ve çevresel kaygıların tüketicilerin kararlarında kritik önem taşıdığını görüyoruz ve döngüsel ekonomi ilkelerini işimize dâhil etmenin bize inovasyon ve büyümeyi hızlandıracak yeni ve önemli fırsatlar sunacağına inanıyoruz.” dedi.

Philips Türkiye CEO’su Göktuğ Gür ise yeşil ürün satışlarının artmasına ilişkin olarak şunları söyledi: “Philips olarak, 2025 yılına kadar dünya üzerindeki 3 milyar kişinin yaşamını iyileştirme hedefimizde olağanüstü bir yol aldık. Sürdürülebilirlik kavramı, bizim çalışma prensibimizin ayrılmaz bir parçası. Türkiye’de satışta olan tüketici ürünlerinin yüzde 44’ünü, aydınlatma ürünlerinin ise yüzde 87’sini yeşil ürünler oluşturuyor. Bu rakamın, yeşil inovasyona ayırdığımız ve her sene bir önceki yıla göre artan yatırım tutarıyla daha da büyüyeceğine inanıyoruz. Bunun örneklerinden biri olan LED dönüşümü konusunda, globalde olduğu gibi Türkiye’de pazar lideri olarak, özellikle bağlantılı LED sistemleri, anahtar teslim aydınlatma çözümleri gibi birçok konuda Türkiye’de öncü ve destekçi olmaya devam edeceğiz. Çünkü Philips için ışık, aydınlatmanın çok ötesinde bir kavram.”

Philips, yeşil ürün portföyünü genişletiyor

Philips, 2014’te toplam ürün yelpazesinde enerji verimliliğinde de artış sağladı. Örneğinaydınlatma bölümü, İspanya’nın Madrid şehrinde tüm aydınlatma sistemini 225 bin adet enerji verimli ürünle yenileyerek bugüne kadar sokak aydınlatması alanında yapılan en büyük yenileme çalışmasına imza atıyor. Sağlık alanında ise, hasta sonuçlarını ve sağlık hizmetine erişimi iyileştirirken bir yandan çevreye olumsuz etkileri azaltan yedi yeni ürün lansmanıyla yeşil ürün portföyünü genişletiyor.

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Rüzgar Türbinleri Ülkenin Tüm Elektrik Tüketiminden %35,8 Fazlasını Üretti!

Danimarka 2013 yılında rüzgar enerjisinden tarihinin en yüksek değerlerini elde etti. Ve Aralık ayında ilk defa elektrik tüketiminin %50sinden fazlası ( % 54,8) rüzgar türbinlerinden karşılanmış oldu. Fabrikaların ve işyerlerinin

HABERLER

Erzurum’un 12 Jeotermal Sahasının Durumu

Erzurum’da 12 adet jeotermal saha bulunduğunun altını çizen İller Bankası Erzurum Bölge Müdürlüğü Teknik Uzmanı Aynalı, bunlardan 8’inin ruhsatlı, diğer 4’ünün de yerleşim alanına uzak ve ulaşım imkanı olmaması nedeniyle

HABERLER

Norveç’te 4000 Elektrik Otomobil Satışı

Norveç her ne kadar Avrupa’nın en büyük petrol üreticilerinden biri olsa da İskandinav ülkesinde elektrikli otomobil satışlarında patlama yaşanıyor. Devlet teşviklerinin de etkisiyle Norveç dünyada kişi başına en çok elektrikli