Philips Bursa’nın Endüstri Mirasını Aydınlatıyor

Philips Bursa’nın Endüstri Mirasını Aydınlatıyor

Philips’in Türkiye’de ilk defa ses ve mimari aydınlatma sistemini birbirine entegre ederek aydınlatmasını gerçekleştirdiği Bursa Enerji Müzesi, 07 Eylül 2012, Cuma günü açıldı.

Philips Bursa’nın endüstri mirasını aydınlatıyor

Aydınlatma sektörünün lider markası Philips’in Türkiye’de ilk defa ses ve mimari aydınlatma sistemini birbirine entegre ederek aydınlatmasını gerçekleştirdiği Bursa Enerji Müzesi, 07 Eylül 2012, Cuma günü açıldı. Bursa’daki Merinos Fabrikası yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında elektrik santralinin restore edilmesiyle kurulan Enerji Müzesi aydınlatmasında Philips, 15 adet ColorGraze ve 50 adet ColorBlast LED armatür kullandı.

Avrupa Birliği’nin “Küresel Isınmayla Mücadele” kapsamında gündemine aldığı LED teknolojisi ile şehir, bina ve yapılara kimlik kazandıran Philips, son olarak Bursa Enerji Müzesi’nin aydınlatmasını gerçekleştirdi. Proje, Philips Aydınlatma ve Tasarım Elektrik ortak çalışması ile gerçekleştirildi.

Türkiye’de ilk defa ses ve mimari aydınlatma sistemini birbirine entegre ederek gerçekleştirilen aydınlatmanın kullanıldığı müzede 15 adet ColorGraze ve 50 adet ColorBlast LED armatür kullanıldı.

Özellikle müze ve tarihi eser gibi yapıların dokusuna uygun en sağlıklı aydınlatma çözümlerini LED teknolojisi ile sağlayan Philips, yeni açılan Enerji Müzesi’ne Bursa’nın tarihi mirasını simgeleyen bir kimlik kazandırdı. Enerjisini, yüzde 80’e varan enerji tasarrufu sağlayan şeffaf akkor ampüllere nazaran 25 kat daha uzun ömürlü olan LED lambalardan alan Enerji Müzesi aydınlatma projesi ile ilk defa bir müzede RGB LED’ler kullanıldı. Ses ve mimari aydınlatmanın entegre bir biçimde kullanıldığı uygulamada aynı zamanda müze içerisinde duman makinesi ve flaşörler de aydınlatma şovuna uyumlu şekilde kontrol edilebilme özelliğine sahip.

Müze aydınlatmasında kullanılan, duvar boyama ve yüzeysel aydınlatma için doğrusal renk değiştiren LED armatürü ColorGraze, üstün ışık yayma kalitesi ile 152 mm kadar yakın düzgün hüzme doygunluğu sunarken, esnek montaj seçenekleriyle birleştirilmiş minimal tasarımı çok çeşitli mimari ayrıntılar içine kolayca yerleştirilebilmesini mümkün kılıyor. Entegre Powercore teknolojisi, harici güç kaynaklarına olan ihtiyacı ortadan kaldırarak, armatüre doğrudan doğruya hat geriliminden güç çıkışının hızlı, verimli ve hassas bir şekilde kontrol edilebilmesini sağlıyor. Standart kablo kullanımı kurulumu büyük ölçüde kolaylaştırdığı gibi toplam sistem maliyetinin de azaltılmasına yardımcı oluyor.

Bursa Enerji Müzesi aydınlatmasında 50 adet kullanılan ColorBlast ise zengin, doygun, duvar boyamayı renk değiştirme efektleri ile birleştiren basit kurulumlu, yüksek performanslı bir LED armatür olarak ön plana çıkıyor. ColorBlast, hem iç mekan hem de dış mekan uygulamaları için tek çözüm sunuyor ve çeşitli ışık yayım açıları da bu armatürü duvar boyama ve sıyırma, projektörle aydınlatma ve spot aydınlatma uygulamaları için ideal kılıyor.

 

Enerji Müzesi Hakkında

Bursa’da 16 bin 140 eğirme ve 7 bin katlama iğlik bir iplik fabrikası olarak üretimine başlayan Merinos Fabrikası, 1963 yılından sonra hızlanan sanayileşme sürecinin başlamasından gelişimine dek Bursa ekonomisine en önemli katkıyı sağlayan kurum haline gelmiştir. Faaliyet gösterdiği 66 yıllık süreçte Türk sanayisine hizmet veren Merinos Fabrikası, 2004 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiştir. Merinos Fabrikası’nı yeniden yaşatmayı hedefleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi, Merinos’ta planlanan kentsel dönüşüm çalışması ile kente vizyon katacak Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin oluşumunu tamamlamıştır. Merinos Fabrikası’ndaki elektrik santralinin restore edilmesiyle kurulan Enerji Müzesi de Bursa’nın ilk ve tek enerji müzesi olma özelliğini taşımaktadır.

Kaynak: Elektrikhaber.net

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’nin İlk Pasif Evi Urla’da İnşa Edildi

Türkiye’nin en az enerji tüketen ve en çevreci ilk ‘Pasif Ev’ i Urla’da inşa edildi. Ev yıllarca İtalya’da güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji sistemleri üzerinde çalışan Alman Gerd ve Türk

HABERLER 0 Comments

“Güneş Enerjili Çatılar Yaygınlaşmalı”

ÇATIDER Başkanı M. Nazım Yavuz, güneş enerjili çatıların yaygınlaşması gerektiğini söyledi. Güneş enerjisi, alternatif enerji kaynaklarından biri olarak hala yeterince değeri anlaşılmış değil. Bu konudaki çalışmalar da Türkiye’nin bu konuda

HABERLER

Etrafı Isıtmayan %27 Daha Az Öder

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji Verimliliği Kanunu çerçeve-sinde ‘merkezî’ ısıtılan binalara getirilen “ısı paylaşım zorunluluğu” sisteminin enerji tasarrufuna etkilerini belirlemek üzere detaylı çalışma yaptı. Ankara, İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli’de