P&G 15’inci Global Sürdürülebilirlik Raporu’nu Yayınladı: 2020 Hedeflerimize Büyük Oranda Ulaştık

P&G 15’inci Global Sürdürülebilirlik Raporu’nu Yayınladı: 2020 Hedeflerimize Büyük Oranda Ulaştık

Çevresel ve sosyal sorumluluk yaklaşımını ürün ve hizmetlerine entegre ederek insanların her gün daha iyi ve daha sürdürülebilir bir yaşam sürmesi için çalışan P&G, 15’inci Global Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Çamaşır makinelerinde yapılan yıkamalarda soğuk su kullanımı alışkanlığının artırılması, karbon salımının azaltılması, ihtiyaç sahiplerinin sağlık ve hijyen ihtiyaçlarının karşılanması konusundaki 2020 hedeflerine büyük oranda ulaşan P&G, çalışanlarının gönüllülük projelerine dahil edilmesi ve ürün inovasyonu konusunda da başarılı uygulamaları hayata geçirdi.

PG_Global_Surdurulebilirlik_Foto_1Marka ve hizmetleriyle insanların gündelik hayatlarını iyileştirmeye odaklanan P&G, ürün performansını ve yararlarını yenilikçilikle birleştirerek dünya çapında sayısız insanın daha sürdürülebilir yaşam sürmesine katkıda bulunuyor.

Global Raporlama Girişimi GRI’nın G3 İlkeleri doğrultusunda hazırlanan 15. Global Sürdürülebilirlik Raporu, P&G’nin son mali yıldaki sürdürülebilirlik sonuçlarını, bu alanda attığı yeni adımları ve 2020 hedeflerini ortaya koyuyor. P&G’nin Global Sürdürülebilirlik Raporu, şirketin şu alanlardaki somut ilerlemelerini içeriyor: “Kaynakların korunması, yenilenebilir kaynaklar, atıktan değer kazanma, ev konforu, sağlık ve hijyen.” Rapora göre bu yıl özellikle su ve enerji kaynaklarının korunması ile karbon salımının azaltılması konularında çok önemli adımlar atıldı.

P&G Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı Len Sauers, P&G’nin sürdürülebilirlik aksiyonları ve hedeflerinin sadece insanları ve çevreyi değil aynı zamanda iş yapış biçimlerini de olumlu etkileyerek geliştirdiğini söylüyor ve şöyle devam ediyor:
“İnsanlara daha sürdürülebilir bir yaşam sunacak inovatif ürünler geliştirmek, en önemli ilham kaynaklarımız arasında yer alıyor. Mesela Ariel Kapsül hem piyasadaki en konsantre deterjanlar arasında yer alıyor hem de plastik kullanımını tüketici başına yüzde 50 azaltıyor. Bu tür çalışmalar çevreye olumlu etki göstermenin yanında, P&G’ye satış ve maliyetten tasarruf olarak 1 milyar dolardan fazla değer sağladı.

P&G Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, şirketin uzun vadeli sürdürülebilirlik hedefinin çok yüksek olduğunu, bu hedeflerin bir kısmına şimdiden ulaştıklarını söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“Yüzde yüz yenilenebilir enerji ve katı atık sahalarına sıfır atık gönderme hedefine bir gecede ulaşamayız. Ancak düzenli ilerleme için kısa vadeli, ara hedefler koyduk, ilerleme kaydediyoruz. Örneğin dünyada 50’den fazla üretim tesisinde katı atık sahalarına sıfır atık gönderilmekte. Bunu büyük ölçüde, malzemelerin geri dönüşümü ya da atıktan enerji üretimi için tedarikçilerle anlaşarak sağladık. Türkiye’de ise son 5 yılda Gebze ve Şekerpınar üretim tesislerinde toplamda enerji tüketimi %37, su tüketimi %36, atık miktarı %45 ve karbon salımı %48 oranında azaltıldı.”

P&G’nin dünyanın farklı bölgelerinden örnek sürdürülebilirlik uygulamaları

Sürdürülebilir uygulamalar kapsamında kaynakları korumaya, yenilenebilir kaynaklar kullanmaya, inovatif ürün geliştirmeye ve kurumsal vatandaş bilinciyle hareket etmeye özen gösteren P&G’nin, geçtiğimiz yıllarda hayata geçirdiği başarılı uygulamalardan bazıları:
P&G’nin Çin’deki Huangpu fabrikası, yerli bir enerji şirketiyle anlaşarak fabrikanın çatısına güneş panelleri koydurdu. Bu paneller her yıl çevreye 600 ton daha az karbon salımı olmasını sağlayacak.

Almanya’daki tüm P&G tesisleri dahil dünyada toplam 50’den fazla fabrika, katı atık sahalarına sıfır atık gönderiyor. Bu çalışmalar çevreye olumlu etki göstermenin yanında, P&G’ye satış ve maliyetten tasarruf olarak 1 milyar dolardan fazla değer sağladı.
California Oxnard fabrikasında su kullanımı yaklaşık yüzde 25 oranında azaltılarak yılda 900.000 dolardan fazla tasarruf yapıldı.
Pantene “Beautiful Lengths” programı, saç bağışlarıyla kanser hastası kadınlara gerçek saçtan peruklar üretiyor. Kampanyaya 2006 yılından bu yana yapılan 480.000’i aşkın saç bağışı, Amerikan Kanser Derneği ortaklığı ile 28.000’den fazla ücretsiz peruk dağıtılmasını sağladı. Program 2012 yılında Avustralya ve Yeni Zelanda’yı kapsayacak şekilde genişletildi.

Bugün dünyada 100 milyondan fazla kişinin evsiz olduğu veya kötü koşullarda barındığı öngörülüyor. P&G çalışanları ve markaları, Singapur, ABD, Malezya, Güney Afrika, Polonya, Kosta Rika ve daha birçok ülkede ailelerin hayatlarında küçük ama anlamlı değişiklikler yaratmak için çalışıyor. Bu yıl 12 ülkede ailelerin yararına gönüllü çalışmak için yaklaşık 3000 P&G çalışanı başvuruda bulundu. Ev konforunu paylaşma kararlılığı çerçevesinde, Habitat for Humanity örgütüyle dünya genelinde aile evlerinin inşası, onarımı ve temizliğine hem çalışanlarla hem de parasal olarak destek sağlanıyor.

· P&G Türkiye’nin 2013’te düzenlediği Dünya Günü etkinliği, tüm P&G içinde en iyi program seçildi. Geçen yılki Dünya Günü kapsamında P&G Türkiye yıllık 328.000 plastik şişe ve 117.000 çöp poşeti kullanımının azaltılmasına ve 1.5 milyon litre su tasarrufu yapılmasına katkı sağladı.

P&G’nin 2020 hedefleri ve bu alanlardaki ilerlemeler

2020 Hedefi

İlerleme (2010-2013)

 
•P&G tesislerinde birim üretim başına kullanılan enerjiyi ve CO2 salımını %20 azaltmak

 

• 2010’dan bu yana birim üretim başına kullanılan enerji %8, CO2 salımı %11 azaltıldı
•Çamaşır makinelerinde yapılan yıkamaların %70’inin soğuk su ile yapılabilmesinin sağlanması

 

• 2010/2011 mali yılından bu yana soğuk su programı kullanım oranı %38’den %50’ye yükseltildi
• Kamyon nakliyesi kilometresini birim üretim başına %20 azaltmak

 

• 2010’dan bu yana kamyon nakliyesi kilometresi birim üretim başına %12 azaltıldı
•Tesislerde %30 oranında yenilenebilir enerji kullanımı

 

• Yenilenebilir enerji oranı %7,5 civarındadır

 

• Her yıl 50 milyondan fazla kişinin hayatını iyileştirmek • P&G son mali yılda ev konforu sağlamaya ve muhtaç kişilerin sağlık ve hijyen ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanarak bu hedefi aştı

 

• 2020 itibariyle her saat bir hayat kurtarmak • P&G Çocuklara Temiz İçme Suyu programı bu yıl 1,2 milyar litreden fazla temiz su sağlayarak her saat bir hayat kurtarma hedefine doğru ilerliyor

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

Çorum’a Biyogaz Tesisi Kurulacak

Çorum Belediyesi ve yumurta üreticileri kooperatifi şehir için ciddi bir sorun oluşturan tavuk ve büyükbaş hayvan gübresinden biyogaz enerjisi üretecek. 15 Milyon liralık yatırım için düğmeye basıldı. Türkiye’nin birçok kentinde

Mevzuat

Avrupa Parlamentosundan Emisyon Reform Tasarısı Onayı

Avrupa Parlamentosu, 2019`dan itibaren yürürlüğe girecek ve emisyon izni fiyatlarını yukarı çekmesi amaçlanan reform tasarısını onayladı. Avrupa’da karbon yönetimi konularındaki çalışmalar enerji politikası doğrultusunda sürdürülüyor. Avrupa Parlamentosu, 2019`dan itibaren yürürlüğe

HABERLER

Merzifon Belediyesi, Elektriğini Rüzgardan Üretecek

Amasya`nın Merzifon Belediyesi elektrik ihtiyacını Samsun’a kuracağı iki rüzgar enerjisi santralinden karşılayacak.  Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, “Çevre duyarlılığına inanan ve gelecekteki nesillere temiz bir dünya bırakmayı felsefe edinen bir