Peugeot’dan Güneş Enerjisi Kullanan Şarj İstasyonu

Peugeot’dan Güneş Enerjisi Kullanan Şarj İstasyonu

Peugeot’nun geliştirdiği Driveco Parasol adı verilen istasyon, 88 adet fotovoltaik panelin bulunduğu 150 metrekarelik büyük bir güneş şemsiyesinden oluşuyor.

Elektrikli arabaların yaygınlaşmasını engelleyen en önemli faktörler arasında özel veya kamuya ait bir girişim olarak şarj istasyonlarının eksikliği gösterilebilir. Bu handikap, özellikle özel sektörün girişimleriyle giderilmeye çalışılsa da yeterli bir gelişim sağlandığı söylenemez.

Başta Norveç, Almanya, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması konusunda önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Ama bu çalışmaların o ülkelerin enerji ve ulaşım politikalarıyla doğru orantılı olarak işledikleri görülüyor.

Türkiye açısından ise elektrikli şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması konusunda kamuoyunun belirli beklenti ve taleplerine karşın, kamu yönetimi tarafından hemen hiçbir girişimin hala gerçekleştirilemediğine tanık oluyoruz.

Böylece, elektrikli araçların satışının menzil kısıtlılığı ve şarj istasyonlarının eksikliği nedeniyle, istenilen düzeyde gerçekleştirilemediği gözlemleniyor.

Bununla birlikte, uluslararası otomotiv markalarının yalnızca elektrikli araçlar üzerine değil, bataryalar ve şarj istasyonları üzerine önemli sayılabilecek çalışmalar yaptıkları da biliniyor. Orta ve uzun vadede bu çalışmaların etkileri Türkiye’ye de yansıyabilir.

Elektrikli otomobiller yalnızca sıfır emisyonlu çevreci motorlarıyla değil, bu motorlarına daha uzun menzil sağlayan şarj istasyonlarıyla da çevreye katkı sağlıyor. Son olarak Peugeot’nun geliştirdiği güneş panellerinden oluşan şarj istasyonu bunun en güzel örneği.

Driveco Parasol adı verilen istasyon, 88 adet fotovoltaik panelin bulunduğu 150 metrekarelik büyük bir güneş şemsiyesinden oluşuyor. Dayanıklı ahşap malzemenin üzerine bindirilen paneller, güneşten elde ettikleri enerjiyle elektrikli araçların lityum iyon pillerini besliyor. Otomobil, motosiklet veya bisiklet fark etmeksizin aynı anda 7 araç şarj edilebiliyor.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrikli araçlar 0 Comments

ASF Otomotiv Elektrikli Araç Sektörüne Yatırım Yapıyor

ASF Otomotiv, geleceğin otomobili olarak gösterilen elektrikli araç sektörüne yatırım yapıyor. Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş., 2008 yılında faaliyete geçti. Büyük bir hızla gelişmekte olan elektrikli araçlar sektöründe lider

Akıllı Şebekeler ve Şehirler 0 Comments

Philips ve Vodafone’dan Güç Birliği

Philips aydınlatma, nesnelerin interneti üzerinden yönetilen bağlantılar alanında dünya çapında bir ortaklık için Vodafone ile anlaşmaya varıldığını duyurdu. Ortaklık kapsamında iki şirket, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin enerji tasarruflu, bakımı

HABERLER

Atıksuyla 65 Bin TL Elektrik Tasarrufu

Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın belediye sıvı atık tesisinde yapılan üniteleri yerinde inceledi. Enerji üretecek olan ünitelerin montesinde son aşamaya gelindiği aybaşında da deneme enerji üretimine geçileceğini belirten Isparta

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply