Peugeot’dan Güneş Enerjisi Kullanan Şarj İstasyonu

Peugeot’dan Güneş Enerjisi Kullanan Şarj İstasyonu

Peugeot’nun geliştirdiği Driveco Parasol adı verilen istasyon, 88 adet fotovoltaik panelin bulunduğu 150 metrekarelik büyük bir güneş şemsiyesinden oluşuyor.

Elektrikli arabaların yaygınlaşmasını engelleyen en önemli faktörler arasında özel veya kamuya ait bir girişim olarak şarj istasyonlarının eksikliği gösterilebilir. Bu handikap, özellikle özel sektörün girişimleriyle giderilmeye çalışılsa da yeterli bir gelişim sağlandığı söylenemez.

Başta Norveç, Almanya, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması konusunda önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Ama bu çalışmaların o ülkelerin enerji ve ulaşım politikalarıyla doğru orantılı olarak işledikleri görülüyor.

Türkiye açısından ise elektrikli şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması konusunda kamuoyunun belirli beklenti ve taleplerine karşın, kamu yönetimi tarafından hemen hiçbir girişimin hala gerçekleştirilemediğine tanık oluyoruz.

Böylece, elektrikli araçların satışının menzil kısıtlılığı ve şarj istasyonlarının eksikliği nedeniyle, istenilen düzeyde gerçekleştirilemediği gözlemleniyor.

Bununla birlikte, uluslararası otomotiv markalarının yalnızca elektrikli araçlar üzerine değil, bataryalar ve şarj istasyonları üzerine önemli sayılabilecek çalışmalar yaptıkları da biliniyor. Orta ve uzun vadede bu çalışmaların etkileri Türkiye’ye de yansıyabilir.

Elektrikli otomobiller yalnızca sıfır emisyonlu çevreci motorlarıyla değil, bu motorlarına daha uzun menzil sağlayan şarj istasyonlarıyla da çevreye katkı sağlıyor. Son olarak Peugeot’nun geliştirdiği güneş panellerinden oluşan şarj istasyonu bunun en güzel örneği.

Driveco Parasol adı verilen istasyon, 88 adet fotovoltaik panelin bulunduğu 150 metrekarelik büyük bir güneş şemsiyesinden oluşuyor. Dayanıklı ahşap malzemenin üzerine bindirilen paneller, güneşten elde ettikleri enerjiyle elektrikli araçların lityum iyon pillerini besliyor. Otomobil, motosiklet veya bisiklet fark etmeksizin aynı anda 7 araç şarj edilebiliyor.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Ergüven: “Tüketiciler Açısından Fırsat Yaratılmalı”

Elektrik Ticareti Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Birol Ergüven, “Tüketici açısından fırsatların yaratılması gerekiyor. Asıl amaç tüketiciye uygun koşullarda ucuz enerji sağlamak. Bunu sağlayan şirketler toptan satış şirketleri olmuştur” dedi. ICCI

HABERLER

Otobüslere Toyota’nın Hidrojen Yakıt Teknolojisi

Toyota’nın Hino ile birlikte ürettiği çevreyi kirletmeyen otobüsün en önemli özelliklerinden biri, acil durumlarda binalara veya tesislere elektrik sağlayabilmesi. Hidrojen yakıtı ulaştırma sektöründe hızla yaygılaşıyor. Toyota’nın bu konudaki çalışmaları otobüsleri de

HABERLER

Türkiye’nin Yeni Yerli Panel Üreticisi Tasarrufda Öncü Olmayı Hedefliyor

Türkiye’nin ilk yüzde yüz yerli sermayeli güneş paneli üreticisi olan Gazioğlu Solar Enerji, otellerden uygulama tesislerine kadar çeşitli sektörlerde enerji tasarrufunun öncüsü olmaya devam ediyor. Ağustos 2012’de kurulumunu eksiksiz tamamlayıp, Çerkezköy/Tekirdağ Organize

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply