Peugeot’dan Güneş Enerjisi Kullanan Şarj İstasyonu

Peugeot’dan Güneş Enerjisi Kullanan Şarj İstasyonu

Peugeot’nun geliştirdiği Driveco Parasol adı verilen istasyon, 88 adet fotovoltaik panelin bulunduğu 150 metrekarelik büyük bir güneş şemsiyesinden oluşuyor.

Elektrikli arabaların yaygınlaşmasını engelleyen en önemli faktörler arasında özel veya kamuya ait bir girişim olarak şarj istasyonlarının eksikliği gösterilebilir. Bu handikap, özellikle özel sektörün girişimleriyle giderilmeye çalışılsa da yeterli bir gelişim sağlandığı söylenemez.

Başta Norveç, Almanya, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması konusunda önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Ama bu çalışmaların o ülkelerin enerji ve ulaşım politikalarıyla doğru orantılı olarak işledikleri görülüyor.

Türkiye açısından ise elektrikli şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması konusunda kamuoyunun belirli beklenti ve taleplerine karşın, kamu yönetimi tarafından hemen hiçbir girişimin hala gerçekleştirilemediğine tanık oluyoruz.

Böylece, elektrikli araçların satışının menzil kısıtlılığı ve şarj istasyonlarının eksikliği nedeniyle, istenilen düzeyde gerçekleştirilemediği gözlemleniyor.

Bununla birlikte, uluslararası otomotiv markalarının yalnızca elektrikli araçlar üzerine değil, bataryalar ve şarj istasyonları üzerine önemli sayılabilecek çalışmalar yaptıkları da biliniyor. Orta ve uzun vadede bu çalışmaların etkileri Türkiye’ye de yansıyabilir.

Elektrikli otomobiller yalnızca sıfır emisyonlu çevreci motorlarıyla değil, bu motorlarına daha uzun menzil sağlayan şarj istasyonlarıyla da çevreye katkı sağlıyor. Son olarak Peugeot’nun geliştirdiği güneş panellerinden oluşan şarj istasyonu bunun en güzel örneği.

Driveco Parasol adı verilen istasyon, 88 adet fotovoltaik panelin bulunduğu 150 metrekarelik büyük bir güneş şemsiyesinden oluşuyor. Dayanıklı ahşap malzemenin üzerine bindirilen paneller, güneşten elde ettikleri enerjiyle elektrikli araçların lityum iyon pillerini besliyor. Otomobil, motosiklet veya bisiklet fark etmeksizin aynı anda 7 araç şarj edilebiliyor.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Elektrikli Araçlara Yönelik Dev İşbirliği

Bosch, GS Yuasa ve Mitsubishi Corporation ortaklığı, elektrikli araç pillerinin kapasitesini iki katına çıkartıyor. Robert Bosch GmbH, Kyoto merkezli GS Yuasa International Ltd. ve Tokyo merkezli Mitsubishi Corporation, ortak girişimle

HABERLER

Elektrikli Şarj İstasyonu Sektörü Umduğunu Bulamadı

Şarj istasyonu altyapısı kuran Better Place, elektrikli araçlar beklenen ilgiyi görmeyince kepenkleri indirdi. Böylece Renault ile Better Place arasındaki 5 yıllık işbirliği sona erdi. İki şirketin İsrail ve Danimarka’da 2016’ya

HABERLER

Rio 2016 Olimpiyatları’nı Daha da Yeşilleştirmeye Hazırlanıyor

2016 Olimpiyatları’na hazırlanan Rio de Janerio Kenti, hazırlıklara yeşil bir bakış eklemeye devam ediyor. Yeşil ekonomiye ajandasında geniş yer veren Brezilya’da modern ve sürdürülebilir ahşap işçiliği  doğayla beraber işleniyor. Havaların güneşli

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply