Paris Otomotiv Fuarı’nın Bu Seneki Yıldızı: Elektrikli Arabalar

Paris Otomotiv Fuarı’nın Bu Seneki Yıldızı: Elektrikli Arabalar

Petrol fiyatları düşerken, en son beklenen gelişme elektrikli araç piyasasının geçtiğimiz bir sene içinde hızla büyümesi oldu. Ancak  “dizel skandalı” ardından ve  Elon Musk’ın şirketi Tesla’nın hamleleri ile popülerleşen elektrikli araba sektörü bu sene Paris Otomobil Fuarı’nda resmen şov yaptı. Bu sene fuarda sergilenen araçların yüzde 25’i elektrikli iken, neredeyse tüm büyük markalar en az bir yüzde yüz elektrikli model sergileyerek geleceğin nerede olduğunu işaret ettiler.

İşte fuarda boy gösteren bazı markalar ve modelleri:

Volkswagen: Şirket I.D. adını verdiği  bir “konsept araba”yı tanıttı. 2020 yılında satışına başlanacak olan aracın 500 ile 750 km arasında bir menzile sahip olacağı ve 30.000 USD fiyata satılması öngörülüyor.

VW Paris

Renault: Fransız otomotiv devi Zoe elektrikli aracının yeniden tasarlanmış, tek şarjla 300 km menzile sahip modelini sergiledi. Araba 29.000 USD etiketle satışa sunulacak ancak bataryasının ayrıca kiralanması gerekiyor.

paris electric cars renault zoe

 

Opel: 2017 baharında üretimine başlanacak olan Opel’in Ampera-e  model elektrikli arabası, ana firma General Motors’un başka bir markası olan Chevrolet Bolt‘un Opel versiyonu. Bolt ile aynı fabrikada üretilecek ve tek şarjla 500 km yakın menzile sahip olacak.

paris electric cars opel

 

 

 

 

 

 

 

 

Mercedes-Benz: Alman otomobil devinin Generation EQ  modelinin seri üretimi için henüz bir tarih açıklanmamış olsa da, 2025 itibarı ile satışlarının %25’ini oluşturmasını bekledikleri elektrikli araç serisi içinde önemli bir yere sahip olacak. Generation EQ‘nun çok gelişmiş oto pilot, 700km yakın menzil ve çok üstün teknik özellikleri ile bu segmetin en prestijli modeli olması bekleniyor.

mercedes eq exterior 2

 

Smart: Yine Mercedes firmasına ait olan Smart, bu yıl sonunda ABD’de piyasaya sunulacak olan 2 kişilik ForTwo ED ile, elektrikli araba sektörünün ilk üstü açılır (convertible) modelini üreten şirket olacak. Şirket Avrupa pazarı için ise Smart ForFour Electric Drive üretecek.

paris electric cars smart

 

BMW: i3 ve i8 modellerini Paris’te sergileyen şirketin üst düzey yöneticileri fuara katılmak yerine, elektrikli araç serilerinin geleceğini tartıştıkları bir strateji toplantısındaydılar. BMW X2 modelinin 2017 yılında tamamen elektrikli olarak üretileceğini duyurdu.

BMW Paris

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Juwi 18 Lisanssız Güneş Enerji Santralini Hizmete Sokacak

Juwi, 2016’ta Konya ve Nevşehir’de 18 lisanssız güneş enerji santralini hizmete sokacak. Almanya’nın Yenilenebilir Enerji’de dünya markası olan juwi Group’un Türkiye’deki şirketi juwi Yenilenebilir Enerji A.Ş., Koyuncu Şirketler Grubu ile

HABERLER

Çevre Dostu Otelleri Bu Logodan Tanıyabilirsiniz

Dünyada 26 ülkede uygulanan Yeşil Anahtar Programı sayesinde ülkelerin turizmdeki markaları yükselirken, Türkiye’de de çevreye verdiği zararı en aza indiren, su ve enerji tasarrufuna dikkat ederek “Yeşil Anahtar”la ödüllendirilen turistik

HABERLER

Afyon’da Jeotermalle 173 Milyon’luk Tasarruf

Türkiye’nin en büyük termal ısıtma sistemi olan Afyon Jeotermal Turizm AŞ (AFJET), yılda 288 bin 460 ton kömüre eşdeğer olarak 15 bin konut ve otelleri jeotermal enerjiyle ısıtıyor. Bunun 173

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply