Paris Metrosu’nu LED’lerle Aydınlatacak Dev İhale Yapıldı

Philips ve Fransız profesyonel aydınlatma firması Step, Paris metro sistemini enerji verimli LED’ler ile aydınlatacak. İhale kapsamında dünyanın en büyük 5. Ulaştırma işletmesi RATP’nin 302 metro istasyonundaki ve 66 RER istasyonundaki 250 bin aydınlatma noktası LED aydınlatmalarla değiştirilecek ve enerji kullanımı yüzde 50’den fazla azalacak.

SONY DSCParis, Fransa – Royal Philips Electronics (NYSE:PHG, AEX:PHIA) Fransız profesyonel aydınlatma firması Step ile Paris’teki metro sisteminin enerji verimli LED aydınlatma çözümleri ile aydınlatılması için çok yıllık bir sözleşme imzaladığını açıkladı. LED’e geçiş, Paris metrosunun ve RER banliyö istasyonlarının aydınlatılması için gerekli enerjiyi %50’den fazla azaltırken ışık kalitesini de artıracak. Sözleşme, Paris ulaştırma firması Groupe RATP tarafından Fransa’nın başkentindeki metro ve RER istasyonlarının %85’inden fazlasını kapsayacak şekilde ihale edildi.

Philips bu proje ile istasyonları tamamıyla LED aydınlatma ile donatılmış dünyanın ilk ulaştırma ağı olma hedefine ulaşması için RATP ile çalışacak. İhale kapsamında, RATP’nin 302 metro istasyonundaki ve 66 RER istasyonundaki 250.000 aydınlatma noktası enerji verimli LED aydınlatmalarla değiştirilecek.

RATP, 2004’ten 2020 yılına kadar enerji tüketimini ve sera gazı emisyonlarını %15 oranında azaltmayı hedefliyor. Philips ve Step’in enerji verimli LED aydınlatma sistemleri, bu hedefe ulaşmaya yardımcı oluyor. RATP istasyonlarının şu anda harcadığı elektrik miktarı, toplam enerji tüketiminin yaklaşık %12’sini oluşturuyor.

Paris’te ve çevresinde her gün seyahat eden 12 milyon yolcusu ile RATP dünyanın 5. en büyük kentsel ulaştırma işletmesi. Kent merkezinde ve banliyölerde uyguladığı, 14 metro hattı, iki RER hattı (A ve B), üç tramvay hattı, 350 otobüs güzergâhı ve kentin iki havaalanına doğrudan giden hatlardan oluşan multimodal ağ ile dünyanın en büyükleri arasında yer alıyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

İNOVASYON

Toyota Alternatif Güç Ünitelerinde Öne Çıkıyor

Toyota, alternatif güç üniteleri konusunda gerçekleştirdiği çalışmalarla öne çıkıyor. Dünyaca ünlü otomotiv markaları alternatif güç üniteleri konusunda önemli çalışmalar yapıyor. www.timeturk.com’un haberine göre, Toyota’dan yapılan açıklamada, hibrit ve yakıt hücreli

HABERLER

Yine bir facia, yine ölümler

[space height=”HEIGHT”] Sanayileşme hamlesi sonuçta iş gücü, sermaye ve kaynak üçgeninin sahip olduğu kapasitenin zorlanmasıyla iş kazalarının sayısının her yıl giderek daha çok can yakmasına ve toplumsal bir yara halini

HABERLER

EMP, Gemilerde Yenilenebilir Enerjiyle Emisyon Ve Yakut Tasarrufu Sağlıyor

Aquarius MRE Sistem ve Aquaris Çevreci Gemi Konsepti “Sea Japonya” etkinliğinde sergilendi. Bu sistem, yakıt tüketimini ve emisyonları azaltmak için güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanıyor. Uluslararası Denizcilik Fuar ve Konferansı “Sea