Paris Metrosu’nu LED’lerle Aydınlatacak Dev İhale Yapıldı

Philips ve Fransız profesyonel aydınlatma firması Step, Paris metro sistemini enerji verimli LED’ler ile aydınlatacak. İhale kapsamında dünyanın en büyük 5. Ulaştırma işletmesi RATP’nin 302 metro istasyonundaki ve 66 RER istasyonundaki 250 bin aydınlatma noktası LED aydınlatmalarla değiştirilecek ve enerji kullanımı yüzde 50’den fazla azalacak.

SONY DSCParis, Fransa – Royal Philips Electronics (NYSE:PHG, AEX:PHIA) Fransız profesyonel aydınlatma firması Step ile Paris’teki metro sisteminin enerji verimli LED aydınlatma çözümleri ile aydınlatılması için çok yıllık bir sözleşme imzaladığını açıkladı. LED’e geçiş, Paris metrosunun ve RER banliyö istasyonlarının aydınlatılması için gerekli enerjiyi %50’den fazla azaltırken ışık kalitesini de artıracak. Sözleşme, Paris ulaştırma firması Groupe RATP tarafından Fransa’nın başkentindeki metro ve RER istasyonlarının %85’inden fazlasını kapsayacak şekilde ihale edildi.

Philips bu proje ile istasyonları tamamıyla LED aydınlatma ile donatılmış dünyanın ilk ulaştırma ağı olma hedefine ulaşması için RATP ile çalışacak. İhale kapsamında, RATP’nin 302 metro istasyonundaki ve 66 RER istasyonundaki 250.000 aydınlatma noktası enerji verimli LED aydınlatmalarla değiştirilecek.

RATP, 2004’ten 2020 yılına kadar enerji tüketimini ve sera gazı emisyonlarını %15 oranında azaltmayı hedefliyor. Philips ve Step’in enerji verimli LED aydınlatma sistemleri, bu hedefe ulaşmaya yardımcı oluyor. RATP istasyonlarının şu anda harcadığı elektrik miktarı, toplam enerji tüketiminin yaklaşık %12’sini oluşturuyor.

Paris’te ve çevresinde her gün seyahat eden 12 milyon yolcusu ile RATP dünyanın 5. en büyük kentsel ulaştırma işletmesi. Kent merkezinde ve banliyölerde uyguladığı, 14 metro hattı, iki RER hattı (A ve B), üç tramvay hattı, 350 otobüs güzergâhı ve kentin iki havaalanına doğrudan giden hatlardan oluşan multimodal ağ ile dünyanın en büyükleri arasında yer alıyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

Bursa’lı Sanayiciler Enervis’ten ‘Enerji Verimliliği Eğitimi’ Alıyor

Enervis, geçtiğimiz yıl Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde Ekonomi Bakanlığı işbirliği ile yürüttüğü etüt projesinin ardından bu yıl da eğitimlerle Bursalı sanayicinin yanında oluyor. Enerji verimliliği alanında gerekli atılımı gösteremeyen Türkiye’de

HABERLER

Türkiye’de BMW internetsiz gelecek

Alman otomotiv devi BMW, ‘Doğuştan elektrikli’ i model serisi i3 ve i8’in Türkiye satışına eylülde başlıyor. Avrupa’da sene başından itibaren 5 bin 400 adet satılan modellerin Türkiye versiyonunda hükümetin istediği

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Milli Parklara Güneş Enerjili Aydınlatma

Burdur Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, Milli Parklara yerleştirilen güneş enerjili aydınlatmalar ile hem çevreye zarar vermeyen hem de maliyeti olmayan aydınlatma sistemi oluşturulduğunu açıkladı.