Paris Metrosu’nu LED’lerle Aydınlatacak Dev İhale Yapıldı

Philips ve Fransız profesyonel aydınlatma firması Step, Paris metro sistemini enerji verimli LED’ler ile aydınlatacak. İhale kapsamında dünyanın en büyük 5. Ulaştırma işletmesi RATP’nin 302 metro istasyonundaki ve 66 RER istasyonundaki 250 bin aydınlatma noktası LED aydınlatmalarla değiştirilecek ve enerji kullanımı yüzde 50’den fazla azalacak.

SONY DSCParis, Fransa – Royal Philips Electronics (NYSE:PHG, AEX:PHIA) Fransız profesyonel aydınlatma firması Step ile Paris’teki metro sisteminin enerji verimli LED aydınlatma çözümleri ile aydınlatılması için çok yıllık bir sözleşme imzaladığını açıkladı. LED’e geçiş, Paris metrosunun ve RER banliyö istasyonlarının aydınlatılması için gerekli enerjiyi %50’den fazla azaltırken ışık kalitesini de artıracak. Sözleşme, Paris ulaştırma firması Groupe RATP tarafından Fransa’nın başkentindeki metro ve RER istasyonlarının %85’inden fazlasını kapsayacak şekilde ihale edildi.

Philips bu proje ile istasyonları tamamıyla LED aydınlatma ile donatılmış dünyanın ilk ulaştırma ağı olma hedefine ulaşması için RATP ile çalışacak. İhale kapsamında, RATP’nin 302 metro istasyonundaki ve 66 RER istasyonundaki 250.000 aydınlatma noktası enerji verimli LED aydınlatmalarla değiştirilecek.

RATP, 2004’ten 2020 yılına kadar enerji tüketimini ve sera gazı emisyonlarını %15 oranında azaltmayı hedefliyor. Philips ve Step’in enerji verimli LED aydınlatma sistemleri, bu hedefe ulaşmaya yardımcı oluyor. RATP istasyonlarının şu anda harcadığı elektrik miktarı, toplam enerji tüketiminin yaklaşık %12’sini oluşturuyor.

Paris’te ve çevresinde her gün seyahat eden 12 milyon yolcusu ile RATP dünyanın 5. en büyük kentsel ulaştırma işletmesi. Kent merkezinde ve banliyölerde uyguladığı, 14 metro hattı, iki RER hattı (A ve B), üç tramvay hattı, 350 otobüs güzergâhı ve kentin iki havaalanına doğrudan giden hatlardan oluşan multimodal ağ ile dünyanın en büyükleri arasında yer alıyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Kayseri’nin Yemek Artıkları Biyogaza Dönüşüyor

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi olarak 2002 yılından itibaren düzenli ve belli bir proje ile evsel ve işyeri atıklarını topladıklarını, kâğıt, metal ve cam olarak başlatılan atık toplama

HABERLER

Enerji Verimliliği İçin İnovasyon Yarışması

General Electric (GE) ecomagination ve Aramco Girişimcilik işbirliği ile deniz suyunun tuzdan arındırılması sürecinde, enerji verimliliğinin artırılmasına odaklanan yenilikçi çözümlerin geliştirileceği bir inovasyon yarışması düzenleniyor. General Electric (GE) ecomagination ve Aramco Girişimcilik,

HABERLER

BountoGreen’e Birincilik Ödülü

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden oluşan BountoGreen takımı Türkiye’de ilk defa düzenlenen ‘’Kampüslerarası Çevre Yarışması’’ StudentsGoGreen’de birincilik ödülüne layık görüldü. BountoGreen projesi ile Boğaziçi Üniversitesi’nde 3 ayda 1 ton 650 kg e-atık