“Paradigma Değişikliğine İhtiyaç Var”

“Paradigma Değişikliğine İhtiyaç Var”


Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gültekin Çetiner: “Mevcut paradigmalar kaos üretiyor. Bu şekilde bir paradigma değişikliğine ihtiyaç var. İnsanlar kendi enerjilerini üretecek şekilde yetiştirilmeli.”

7. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nın 2. Gününde de oturumlar gerçekleştirildi. Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gültekin Çetiner, bilgi, enerji, iletişim ve ulaşımın üretimi, dağıtımı ve tüketiminin toplumsal yaşam için son derece önemli olduğunu belirterek, “Bunların dördünün üretimi, dağıtımı, tüketimi tepeden aşağıdadır. Buna tavan ekonomisi diyoruz. Bu dört geçim yolu aşağıdan üretilebilir. Çözüm, enerjiyi tavanda değil, tabanda üretmektir. Bu dört yol tabana inmelidir. Mevcut paradigmalar kaos üretiyor. Bu şekilde bir paradigma değişikliğine ihtiyaç var. İnsanlar kendi enerjilerini üretecek şekilde yetiştirilmeli. Güneş evi projesi alttan gelen toplumun içinde olacak bir proje” şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Çetiner, bilimin tabana yansımadığına dikkat çekerek, mevcut üretim, dağıtım ve tüketim şekillerinin insanlarda bağımlılık yarattığını, şehirleşme tarzlarının bile insani olmadığını dile getirdi. Prof. Dr. Çetiner bilimin tabana yayılmasının önemine işaret etti.

İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğünden Orhan Topal Ürün, Hizmet ve Teknoloji Tanıtımları isimli oturumda yaptığı konuşmada, İstanbul’un çok yoğun bir trafiğe sahip olduğunu, ulaşımda karbon salınımının üst düzeyde olduğunu kaydetti. Topal “Karbon salınımına karşı ne yapabiliriz?” sorusunu yanıtlamak için 4 adet yüzde 100 elektrikli aracın İstanbul trafiğinde kullanılması projesini gerçekleştirdiklerini söyledi. Araçların Türkiye’deki en iyi araç konseptleri arasında yer aldığını aktaran Topal, elektrikli araçların ulaşımda kullanılması projesinin başarıyla gerçekleştiğini, elektrikli araçlar için öne sürülen şarjın biterek yolda kalma iddiasının çürütüldüğünü ifade etti. Topal sıfır emisyonlu sürdürülebilir ulaşım için çalışmalar gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden Ayşegül Tekerekoğlu ise Forum’da yaptığı konuşmada, sürdürülebilir bir belediye olmaya çalıştıklarını ifade ederek, yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş ve rüzgar enerjisi ile biyokütle alanına yönelik yatırımlar gerçekleştirdiklerini söyledi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin belediyeler arasında Türkiye’de ilk kez enerji master planı oluşturduğunu söyleyerek, “Yeşil ulaşımı sağlamak istiyoruz” dedi.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Dünyanın Rüzgar Enerjisi Teknisyenleri Türkiye’den Çıkacak

ABD’deki Iowa Lakes Community College, iş ortaklarıyla Türkiye ve bölge ülkelerinde rüzgar enerjisi sektöründe çalışacak teknisyenleri yetiştirmek için Eskişehir’de “Wind Academy Turkey” adıyla eğitim merkezi açmayı planlıyor. Projenin hayata geçmesiyle

HABERLER

ODTÜ ve Kuzey Kıbrıs Turkcell’den ‘Yeşil Enerji’ İçin Anlamlı İşbirliği

Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri için ‘Yılın Yeşil Beyni Yarışması’nda sponsorluk anlaşması imzalandı. Lise ve üniversite gençliğinin üreteceği projeleriyle katılacağı yarışma, “Yaşamsal üçlü” olarak nitelendirilen çevre, enerji ve su kaynakları

HABERLER

Arıtma Tesisinden Enerji Üretimi Başlıyor

AHİLER Kalkınma Ajansı tarafından 2012 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek gören projeleri arasında yer alan, Nevşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Nevşehir Atık Su Arıtma

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply