“Paradigma Değişikliğine İhtiyaç Var”

“Paradigma Değişikliğine İhtiyaç Var”


Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gültekin Çetiner: “Mevcut paradigmalar kaos üretiyor. Bu şekilde bir paradigma değişikliğine ihtiyaç var. İnsanlar kendi enerjilerini üretecek şekilde yetiştirilmeli.”

7. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nın 2. Gününde de oturumlar gerçekleştirildi. Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gültekin Çetiner, bilgi, enerji, iletişim ve ulaşımın üretimi, dağıtımı ve tüketiminin toplumsal yaşam için son derece önemli olduğunu belirterek, “Bunların dördünün üretimi, dağıtımı, tüketimi tepeden aşağıdadır. Buna tavan ekonomisi diyoruz. Bu dört geçim yolu aşağıdan üretilebilir. Çözüm, enerjiyi tavanda değil, tabanda üretmektir. Bu dört yol tabana inmelidir. Mevcut paradigmalar kaos üretiyor. Bu şekilde bir paradigma değişikliğine ihtiyaç var. İnsanlar kendi enerjilerini üretecek şekilde yetiştirilmeli. Güneş evi projesi alttan gelen toplumun içinde olacak bir proje” şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Çetiner, bilimin tabana yansımadığına dikkat çekerek, mevcut üretim, dağıtım ve tüketim şekillerinin insanlarda bağımlılık yarattığını, şehirleşme tarzlarının bile insani olmadığını dile getirdi. Prof. Dr. Çetiner bilimin tabana yayılmasının önemine işaret etti.

İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğünden Orhan Topal Ürün, Hizmet ve Teknoloji Tanıtımları isimli oturumda yaptığı konuşmada, İstanbul’un çok yoğun bir trafiğe sahip olduğunu, ulaşımda karbon salınımının üst düzeyde olduğunu kaydetti. Topal “Karbon salınımına karşı ne yapabiliriz?” sorusunu yanıtlamak için 4 adet yüzde 100 elektrikli aracın İstanbul trafiğinde kullanılması projesini gerçekleştirdiklerini söyledi. Araçların Türkiye’deki en iyi araç konseptleri arasında yer aldığını aktaran Topal, elektrikli araçların ulaşımda kullanılması projesinin başarıyla gerçekleştiğini, elektrikli araçlar için öne sürülen şarjın biterek yolda kalma iddiasının çürütüldüğünü ifade etti. Topal sıfır emisyonlu sürdürülebilir ulaşım için çalışmalar gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden Ayşegül Tekerekoğlu ise Forum’da yaptığı konuşmada, sürdürülebilir bir belediye olmaya çalıştıklarını ifade ederek, yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş ve rüzgar enerjisi ile biyokütle alanına yönelik yatırımlar gerçekleştirdiklerini söyledi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin belediyeler arasında Türkiye’de ilk kez enerji master planı oluşturduğunu söyleyerek, “Yeşil ulaşımı sağlamak istiyoruz” dedi.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Tesla Bir Taşla İki Kuş Vuracak

Jeotermal enerji, dünyanın en büyük elektrikli araç firması olan Tesla‘nın Gigafactory projesi için 2 önemli girdi sağlayacak: yenilenebilir enerji ve araçlarda kullanılacak aküler için lityum . ABD’nin Salton Sea bölgesindeki

HABERLER

Yeşil Çatı Kongresi’ne Yoğun İlgi

4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi 35 farklı ülkeden 500’e yakın katılımcıyı buluşturdu.  Ekolojik bina konsepti gerçekte tek başına ele alındığında, tekil bir uygulama olarak değerlendirilebilir. Ama bir kentin planlamasının temel unsurlarından

HABERLER

Schneider Electric’ten Acil Durum Aydınlatması: EasyLed

Enerji yönetimi alanında dünya çapında uzman Schneider Electric’in yüksek kalite – fiyat performansı kadar sade ve şık tasarımıyla, güvenli ve enerji tasarruflu yapısıyla da dikkat çeken yeni serisi Easyled, acil

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply