Pancar Üreticisinin Elektriği Güneşten Gelecek

Pancar Üreticisinin Elektriği Güneşten Gelecek

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi seçimleri öncesinde Seyit Demirezen ve Ahmet Hamdi Gökçe’nin grubu, çiftçilerden gelen talepleri de dikkate alarak birleşme kararı aldıklarını duyurdu. Birleşen 2 grup, göreve geldiklerinde yapacakları çalışmaları da anlatarak bunların başında güneş enerjisinden elektrik üretmenin yer aldığı ifade edildi. Güneşten üretilecek elektrik pancar çiftçisi tarafından kullanılacak.

ae_gunes_elektrik_pancar_uretimiBirleşme konusunu değerlendiren Seyit Demirezen, “Seçim sürecinde çiftçi kardeşlerimize daha iyi hizmet edebilmek için bazı düşüncelerimiz vardı. Bu düşüncelerimizi Bünyan Bölgesi’nden Ahmet Hamdi Gökçe ile birleşerek hayata geçirmek istedik. Güçlerimizi birleştirdik. Allah nasip ederse bu birliktelikle pancar çiftçisine daha iyi hizmet edeceğimizi düşünüyoruz. Bizlere destek veren ve gönüllerini açan tüm çiftçi kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi. Ahmet Hamdi Gökçe ise “Seçimler öncesi önemli bir karar aldık. Çiftçilerimizden gelen yoğun talep üzerine Seyit Demirezen grubu ile güçlerimizi birleştirdik. Bu birlikteliğin pancar çiftçisine hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Eminim ki bu güçlü birliktelik ile çiftçi kardeşlerimizin teveccühünü kazanacağımıza inanıyorum.” dedi.

Demirezen ve Gökçe, yapacakları projelerle ilgili olarak da ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada projelerle ilgili şu bilgiler verildi: “Güneş enerjisi sistemi kurulmasına uygun bölgelerde her yıl 3 adet olmak üzere 1 megavat kapasiteli santraller kurulacaktır. Buralarda üretilecek elektrik enerjisiyle sulama suyunda kullanılan elektrik masrafı, proje başladıktan sonra 6 yıl içinde çiftçimize ek bir yük getirmeden sıfırlanacaktır. Bu konuda 2011 yılından beri sürdürülen çalışmalarımız sonucunda finansmanı da temin edilmiş olan örnek projemiz tamamlanmış ve uygulamaya hazırdır. Kapalı sistem sulamaya uygun olan bölgelerimizde kapalı sistem sulama projelerini devreye sokarak su kaybı ve zaman kaybı önlenecek, çiftçimize kolaylık sağlanarak sulama maliyeti azaltılacaktır. Bunun için ucuz ve kaliteli plastik boru temin edilecek ve gerektiğinde sulama borusu ve sisteminin üretimi için gereken yatırımlar yapılacaktır. Çiftçinin nakit sıkıntısını gidermek ve masraflarını karşılayabilmek maksadıyla zamanında ve yeterli miktarda verilecek avanslara ilaveten gerektiğinde ara avanslarla desteklenen çiftçimiz bankalara muhtaç edilmeyecektir. Pancardan sonra ayçiçeği, mısır, arpa gibi bitkilerin ektirilmesi ve bunların çiftçilerimizden alınarak, kurulacak yem fabrikalarında yem üretilmesi sağlanacaktır. Bunun için de şeker pancarında olduğu gibi sözleşmeli üretim modeline geçilecektir.”

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Otoparklarda Güneş Enerjisi İle Aydınlanma

İSPARK güneş enerjisi ile çalışan otopark tabelalarını yaygınlaştırıyor. Otoparklarda elektrikle çalışan tabelalar yerine güneş enerjisi ile çalışan tabelalar konuluyor. İSPARK İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait açık, katlı ve yol üstü otoparkları

HABERLER

F1’in Kuralları Değişiyor, Yakıt Verimliliği Önem Kazanıyor

Ferrari takımı, 2014’te turbo motorların gelmesiyle birlikte galibiyetin belirlenmesinde motor gücünden ziyade yakıt tüketimi etkili olabilir. Pat Fry “Gelecek sene yarışların daha farklı olacağını düşünüyorum. Yakıt yükü konusunda maksimum seviye

Ulaşım

Dünyanın İlk Katlanabilir Güneş Enerjili Scooter’ı Türkiye’de

Tayvanlı NanoWin Technology, “Dünyanın ilk katlanabilir solar elektrikli scooter”ını Türkiye’ye getiriyor. Dünyada yenilenebilir enerji alanının kullanım alanı öyle genişliyor ki, artık çağımızın internetten sonraki en büyük buluşu olarak değerlendirilebilecek aşamaya gelindi.