“Pancar Biyoyakıt Olursa İthal Gıda Talebimiz Artarak Devam Eder”

ae_biyoyakit_biofuel-carsAlmanya’nın Köln Kenti’nde düzenlenen Uluslararası Bisküvi ve Şekerleme Fuarı’nda gazetecilere demeç veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, EPDK’nın biyoyakıtlarla ilgili yeni düzenlemesini eleştirdi.

Bakan Eker, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) mısır ve pancardan biyoetanol üretilmesine yönelik kararını yeniden gözden geçirmesini talep edeceklerini söyledi. EPDK’nın 2013’ten itibaren benzinde kullanılacak biyoetanol miktarını yüzde 2 olarak belirlemesini eleştiren Eker, insan gıdası ürünlerin enerjiye çevrilmesine karşı olduğunu ifade etti.

Türkiye’de hububat üretim maliyetinin yüksek olduğunu belirten Eker şunları kaydetti: “Biz Brezilya gibi olamayız. Onlar yağmur ormanlarını kesip yerine GDO’lu mısır ekmişler. Bizde öyle değil. Mesela ayçiçeğinde Trakya dışında yağmur suyuyla tarımsal üretim yapamıyoruz. Sulamak için barajlar, kanallar açıyoruz. Özellikle şekerpancarında topraklar organik yönden zengin değil. Yüksek miktarda sulama ve gübreleme gerekiyor, elektrik kullanıyoruz. Bu da girdi maliyetlerimizi artırıyor. Bu ürünü biyoetanole çevirdiğimiz zaman gıda için ithalat yapmamız gerekecek. O zaman ne anlamı var?” Hububattan biyoetanol, yağlı tohumlardan ise biyodizel üretildiğini vurgulayan Eker, Türkiye’nin yağlı tohum üretiminin de tüketimi karşılamadığına dikkat çekti.

Eker şunları kaydetti: “Mısır üretimini 11 yılda 2 milyon tondan 4,5 milyon tona çıkardık. Mısırdan yağ elde ediyoruz, gıdada kullanılıyor, dane olarak tavuk yemi, küspe olarak da büyükbaş hayvan yeminde kullanıyoruz. Buna ihtiyacımız var. Türkiye 50 yıldır ham yağ ithal ediyor. Bunu insan gıdası olarak kullanmak varken kalkıp arabanın deposunu dolduracaksın. Şu anda tüm bunların ekonomik analizlerini yapıyoruz. EPDK’ya konuyla ilgili görüşlerimizi bildireceğiz. Gıda ürünlerinin enerjiye çevrilmesini istemiyorum.”

Kaynak: Zaman

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Jeotermal enerji 0 Comments

Zorlu Enerji Grubu ve Toshiba’dan Jeotermal Enerjide İşbirliği

Zorlu Enerji Grubu, Toshiba Corp. ile termik, jeotermal ve hidroelektrik alanında yeni nesil enerji santral projeleri geliştirecek. Yenilenebilir enerji alanında yerli ve yabancı kuruluşların işbirlikleri önem taşıyor. Bu konuda yabancı

Şirket Haberleri

Altınyayla’da Güneş Panelleriyle Enerji Üretimi Başladı

Sivas’ın Altınyayla ilçesinde, güneş panelleriyle enerji üretimine başlandığı bildirildi. Güneş enerjisine yönelik üretim tesisi kurulması konusunda kamu kurumlarının destek çalışmaları devam ediyor. www.haber7.com’da yer alan habere göre, İl Özel İdaresinden yapılan

HABERLER

Antalya Belediyesi de “Sürdürülebilir Enerjiye Adanmış Belediye”

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yerelde kendini sürdürülebilir enerjiye adamış belediyelerin birleştiği ve merkezi Brüksel’de olan Covenant of Mayors – Belediye Başkanları Sözleşmesi Topluluğu’na üyelik başvurusu kabul edildi.  Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi