“Pancar Biyoyakıt Olursa İthal Gıda Talebimiz Artarak Devam Eder”

ae_biyoyakit_biofuel-carsAlmanya’nın Köln Kenti’nde düzenlenen Uluslararası Bisküvi ve Şekerleme Fuarı’nda gazetecilere demeç veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, EPDK’nın biyoyakıtlarla ilgili yeni düzenlemesini eleştirdi.

Bakan Eker, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) mısır ve pancardan biyoetanol üretilmesine yönelik kararını yeniden gözden geçirmesini talep edeceklerini söyledi. EPDK’nın 2013’ten itibaren benzinde kullanılacak biyoetanol miktarını yüzde 2 olarak belirlemesini eleştiren Eker, insan gıdası ürünlerin enerjiye çevrilmesine karşı olduğunu ifade etti.

Türkiye’de hububat üretim maliyetinin yüksek olduğunu belirten Eker şunları kaydetti: “Biz Brezilya gibi olamayız. Onlar yağmur ormanlarını kesip yerine GDO’lu mısır ekmişler. Bizde öyle değil. Mesela ayçiçeğinde Trakya dışında yağmur suyuyla tarımsal üretim yapamıyoruz. Sulamak için barajlar, kanallar açıyoruz. Özellikle şekerpancarında topraklar organik yönden zengin değil. Yüksek miktarda sulama ve gübreleme gerekiyor, elektrik kullanıyoruz. Bu da girdi maliyetlerimizi artırıyor. Bu ürünü biyoetanole çevirdiğimiz zaman gıda için ithalat yapmamız gerekecek. O zaman ne anlamı var?” Hububattan biyoetanol, yağlı tohumlardan ise biyodizel üretildiğini vurgulayan Eker, Türkiye’nin yağlı tohum üretiminin de tüketimi karşılamadığına dikkat çekti.

Eker şunları kaydetti: “Mısır üretimini 11 yılda 2 milyon tondan 4,5 milyon tona çıkardık. Mısırdan yağ elde ediyoruz, gıdada kullanılıyor, dane olarak tavuk yemi, küspe olarak da büyükbaş hayvan yeminde kullanıyoruz. Buna ihtiyacımız var. Türkiye 50 yıldır ham yağ ithal ediyor. Bunu insan gıdası olarak kullanmak varken kalkıp arabanın deposunu dolduracaksın. Şu anda tüm bunların ekonomik analizlerini yapıyoruz. EPDK’ya konuyla ilgili görüşlerimizi bildireceğiz. Gıda ürünlerinin enerjiye çevrilmesini istemiyorum.”

Kaynak: Zaman

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Google’dan Sonra Nissan’da Sürücüsüz Elektrikli Otomobil Üretti

2020’de sürücüsüz otomobil projelerj geliştiren Google ‘ın ardından Nissan da sürücüsüz otomobil üretmek için kolları sıvadı. NEW YORK- Nissan 2020’de kendi sürücüsüz otomobilini üreterek bu konuda projeler geliştiren Google’a rakip

HABERLER

Azerbaycan’da Enerji Verimliliğinin Desteklenme Projesi

EBRD ve Demirbank, Azerbaycan`daki enerji verimliliği projelerinin desteklenmesi için yeni bir proje geliştirdiler.  Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Demirbank, Azerbaycan`daki enerji verimliliği projelerinin desteklenmesi için yeni bir proje

HABERLER

Siemens, Sürdürülebilirlikte Zirvede

Siemens, 2014 Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 350 endüstriyel şirket arasında sürdürülebilirlik konusunda en yüksek puanı alarak zirveye yerleşti. Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi (DJSI) 2014 yılı değerlendirmeleri sonucunda, Siemens AG yedi