“Pancar Biyoyakıt Olursa İthal Gıda Talebimiz Artarak Devam Eder”

ae_biyoyakit_biofuel-carsAlmanya’nın Köln Kenti’nde düzenlenen Uluslararası Bisküvi ve Şekerleme Fuarı’nda gazetecilere demeç veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, EPDK’nın biyoyakıtlarla ilgili yeni düzenlemesini eleştirdi.

Bakan Eker, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) mısır ve pancardan biyoetanol üretilmesine yönelik kararını yeniden gözden geçirmesini talep edeceklerini söyledi. EPDK’nın 2013’ten itibaren benzinde kullanılacak biyoetanol miktarını yüzde 2 olarak belirlemesini eleştiren Eker, insan gıdası ürünlerin enerjiye çevrilmesine karşı olduğunu ifade etti.

Türkiye’de hububat üretim maliyetinin yüksek olduğunu belirten Eker şunları kaydetti: “Biz Brezilya gibi olamayız. Onlar yağmur ormanlarını kesip yerine GDO’lu mısır ekmişler. Bizde öyle değil. Mesela ayçiçeğinde Trakya dışında yağmur suyuyla tarımsal üretim yapamıyoruz. Sulamak için barajlar, kanallar açıyoruz. Özellikle şekerpancarında topraklar organik yönden zengin değil. Yüksek miktarda sulama ve gübreleme gerekiyor, elektrik kullanıyoruz. Bu da girdi maliyetlerimizi artırıyor. Bu ürünü biyoetanole çevirdiğimiz zaman gıda için ithalat yapmamız gerekecek. O zaman ne anlamı var?” Hububattan biyoetanol, yağlı tohumlardan ise biyodizel üretildiğini vurgulayan Eker, Türkiye’nin yağlı tohum üretiminin de tüketimi karşılamadığına dikkat çekti.

Eker şunları kaydetti: “Mısır üretimini 11 yılda 2 milyon tondan 4,5 milyon tona çıkardık. Mısırdan yağ elde ediyoruz, gıdada kullanılıyor, dane olarak tavuk yemi, küspe olarak da büyükbaş hayvan yeminde kullanıyoruz. Buna ihtiyacımız var. Türkiye 50 yıldır ham yağ ithal ediyor. Bunu insan gıdası olarak kullanmak varken kalkıp arabanın deposunu dolduracaksın. Şu anda tüm bunların ekonomik analizlerini yapıyoruz. EPDK’ya konuyla ilgili görüşlerimizi bildireceğiz. Gıda ürünlerinin enerjiye çevrilmesini istemiyorum.”

Kaynak: Zaman

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Sürdürülebilirlik 0 Comments

Philips’ten 2 milyar LED Lamba Satışı Taahhüdü

Dünyanın en büyük enerji verimli LED lamba üreticilerinden Philips, 2020’ye kadar 2 milyar LED lamba satacak. LED (“Light Emitting Diode”, Işık Yayan Diyot), yarı-iletken, diyot temelli, ışık yayan bir elektronik

HABERLER

Kocaeli’de Hayvan Atıkları Biyogaz Olacak

İzmit Belediyesi köylere yönelik yeni bir çalışmayı daha hayata geçiriyor. Belediye tarafından hayvan atıklarından biyogaz üretme tesisinin fizibilite çalışmalarına başlandı. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, köy ziyaretlerine Çayırköy, Yassıbağ

HABERLER

İlk Yavaş Şehrin Temiz Enerji Atağı Başlıyor

Seferihisar Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, belediye hizmet binasında kullanacakları elektriği kendilerinin üreteceğini bildirdi. Soyer, yaptığı yazılı açıklamada, Turizm Altyapı Hizmet Birliği ortaklığıyla İZKA’ya sundukları “Seferihisar Belediyesi Kapalı Pazar Yeri’nde Pilot