PAGÇEV Yılda 110 Bin Ton Geri Dönüşüm Sağlayacak

PAGÇEV Yılda 110 Bin Ton Geri Dönüşüm Sağlayacak

 PAGEV Yonetim Kurulu Baskani Yavuz Eroglu-13. geri dönüşüm işletmesi özelliğini  taşıyan PAGÇEV, ekonomiye 300 milyon TL katkı sağlamayı hedefliyor.

Türk plastik sektörünün çatı kuruluşu  Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı  (PAGEV), “sorumlu endüstri” yaklaşımıyla, yeşil bir gelecek ve sürdürülebilir bir çevre için Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı Geri Dönüşüm İktisadi İşletmesini (PAGÇEV) kurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen 3. geri dönüşüm işletmesi özelliğini de taşıyan PAGÇEV, geri dönüşüme yeni bir boyut kazandırmayı ve yeni bir oluşum olarak farklılaşmayı hedefliyor. Plastiğin yanı sıra, cam, kağıt, metal gibi tüm ambalaj atıklarının geri dönüşümünü de sağlamayı hedefleyen PAGÇEV, ayrıca, geri dönüşüm için her türlü çözüm önerisini geliştirme konusunda da öncü rol üstlenmeye hazırlanıyor.

Ekonomiye 300 milyon TL’lik katkı

PAGÇEV, ilk etapta toplamda 250 bin ton ambalaj atığını piyasaya süren işletmelerin 110 bin tonluk ambalaj atığının belgelendirme çalışmalarını gerçekleştirecek. Söz konusu geri dönüşümün ülke ekonomisine katkısı ise yaklaşık 300 milyon TL’ye ulaşması hedefleniyor.

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisinin sorunları arasında dış ticaret açığının ilk sırada yer aldığını belirterek, “Geri dönüşüm ise, dış ticaret açığımızı azaltır. Toprağa gömeceğimiz atıkları tekrar tekrar kullanarak daha fazla dövizimizin yurt dışına çıkmasına engel olabiliriz. Dönüştürülmeyen atıklar sadece çevreyi değil ekonomimizi de kirletiyor. 2013 yılında atık sektörünün ekonomik olarak 60 bin çalışan ve 1.3 milyar TL’lik katma değer sağlayan bir noktaya geldiğini söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Atık Suların Geri Kazanılması Geleceğin Önemli Sektörlerinden Biri Olacak”

4. Atık Teknolojileri Sempozyumu IWES 2012 bugün WOW Convention Center’de başladı. Atık Teknolojileri alanında faaliyet gösteren kamu ve özel sektör kuruluş temsilci ve yetkilerinin katıldığı konferansta, sektörün durumu, konumu ve

HABERLER

Dünya Otomotiv Devleri Elektrikli Otomobil İçin Birarada

Son dönemlerde üretimleri hız kazanan elektrikli otomobillerin şarj edilebilmeleri için kurulan istasyonların sayısını artırmak adına Japon Otomotiv sektörünün dev isimleri Honda, Toyota, Nissan ve Mitsubishi ortak bir çalışma yapmaya karar

YATIRIMCI 0 Comments

Zorlu Enerji Projelerine “Gold Standard” Sertifikası

Zorlu Enerji’nin Sarıtepe RES ve Demirciler RES projeleri“Gold Standard” sertifikası aldı. Enerji şirketleri de sürdürülebilir kalkınmada yerini alma durumunda. Önümüzdeki dönemde şirketler için sürdürülebilirlik kriterlerinin çok daha belirleyici olacağı öngörülüyor.