Özyeğin Üniversitesi Kampusundaki ScOLa Binası da Yıllık 200 Bin Dolarlık Tasarruf Sağlıyor

Özyeğin Üniversitesi Kampusundaki ScOLa Binası da Yıllık 200 Bin Dolarlık Tasarruf Sağlıyor

Geleceğin şehirlerinde binalar da akıllanarak, enerji ve kaynakların daha tasarruflu kullanılmasını sağlayacak. Özyeğin Üniversitesi kampusundaki ScOLa binası da yıllık 200 bin dolarlık tasarruf sağlayarak, geleceğin trendlerine ışık tutuyor.

EÇEM, Türkiye’nin de paydaşı olduğu, beş ülkeden on yedi kurumun ortaklığında ve İspanyol Zaragoza Üniversitesi CIRCE Enerji Merkezi koordinatörlüğünde gerçekleştirilen NEED4B projesini 2012 yılından beri yürütüyor. Bu proje kapsamında beş farklı iklim bölgesinde bulunan ve farklı inşaat kültüründen gelen değişik tipolojiler ve büyüklüklerde uygulama binaları yapılıyor.

Projenin Türkiye ayağında uygulama binası olarak inşa edilen ÖzÜ Yabancı Diller Okulu (ScOLa), EÇEM koordinasyonunda FİBA Holding ve B-Design ortaklığıyla gerçekleştirilmiş bulunuyor. Yenilikçi ve bütünleşik enerji uygulamalarının kullanıldığı ScOLa Binası, ÖzÜ Çekmeköy yerleşkesi içinde yer alıyor. Bina, diğer LEED sertifikalı binaların bulunduğu yerleşkede birbiriyle ilişkili olarak düşünülen/örülen eğitim işlevli mekansal ağın önemli bir parçası.

Geleceğin şehirlerinde binalar da akıllanarak, enerji ve kaynakların daha tasarruflu kullanılmasını sağlayacak. Özyeğin Üniversitesi kampusundaki ScOLa binası da yıllık 200 bin dolarlık tasarruf sağlayarak, geleceğin trendlerine ışık tutuyor.

2050 yılında dünya nüfusu 9.7 milyara ulaşacak. Bir yandan nüfus artıyor, kaynaklar git gide azalıyorken, diğer yandan bu kaynakları iyi yönetebilmek ve verimli kullanmak her geçen gün daha da önem kazanıyor. Nüfus artışı şehir altyapıları üzerinde baskı oluştururken, bu noktada talep yönetimi ile akıllı çözümler devreye giriyor. Geleceğin şehirleri ‘akıllı’ olacak. Örneğin binalara takılacak akıllı sayaçlar sayesinde, binanın her noktasında günün hangi zamanı ne kadar enerji tüketilmesi gerektiğine dair planlama yapma imkânı sağlanacak. Ayrıca güneş ve rüzgar gibi sürdürülebilir enerji kaynakları sisteme daha fazla entegre edilecek. İstanbul’da Özyeğin Üniversitesi kampusunda yer alan Yabancı Diller Okulu (ScOLa) binası ise geleceğin şehirlerine ışık tutuyor.

Altıda biri enerji

Özyeğin Üniversitesi Enerji Çevre ve Ekonomi Merkezi Direktörü Prof. Dr. Pınar Mengüç ile birlikte gezdiğimiz bina, ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma gibi birçok günlük uygulamayı etkin ve koordineli şekilde kontrol edebiliyor. Aslında birçok binada olan bu koordinasyon, ScOLa’da tasarım başlangıcından itibaren kurgulandığı için, başka binalara göre çok daha az enerji tüketiyor. Tüm kampusu sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği konularına dikkat ederek tasarlayıp inşa ettiklerini dile getiren Mengüç, ScOLa binasının yılda metre kare başına 45 kilovatsaat (kWh/m2/yıl) tüketim miktarıyla bir adım öteye geçtiğini ve Türkiye’deki en enerji etkin binalardan birisi olduğunu vurguluyor. Sensörlerle donatılan bina, elde edilen veriler sayesinde ısıtma, soğutma, aydınlatma gibi birçok alanda kaynakların daha etkin kullanımını düzenliyor. Bu sayede ortalama bir akademik binanın senelik tüketiminin yaklaşık altıda biri oranında enerji harcıyor. Mengüç, inşa ederken ilk yatırım maliyetinin normal binalara göre biraz daha yüksek olduğunu anlatırken, “Bu tür binalarda yatırım maliyetinden ziyade elde edilen uzun vadeli kazanımlara odaklanmak daha doğru. Enerji tasarrufu sayesinde elde edilen kar, ekstra yatırım maliyetini çok kısa zamanda karşılıyor. İlk başta ekstradan harcadığımız 300-400 bin dolarlık bir ek yatırım, neredeyse 2 yılda amorti edildi” diyor. Çevre dostu binanın sadece tasarruf değil, bina sakinlerinin konforuna da önem verdiğini, ihtiyaçlarına göre ısı ve aydınlatma ayarlamasına gittiğini anlatan Mengüç, “Teknoloji ile ileride aynı arabada olduğu gibi binalar da kişinin ihtiyaçlarına özel karşılık verebilecek. Örneğin akıllı telefonlara yüklenecek uygulama ile sağlanan verilerle bölgesel ısınma ve aydınlanma gibi ayarlamalar mümkün olacak” diye konuşuyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Atıksuyla 65 Bin TL Elektrik Tasarrufu

Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın belediye sıvı atık tesisinde yapılan üniteleri yerinde inceledi. Enerji üretecek olan ünitelerin montesinde son aşamaya gelindiği aybaşında da deneme enerji üretimine geçileceğini belirten Isparta

HABERLER

“Herkes Atıktan Enerji Üretiminden Çok Para Kazanabilir”

IWES 2012’de Atıktan Enerji Üretimi ve Uygulamaları isimli  panelde atıkların yenilenebilir enerjiye dönüştürülmesi konusu işlendi. BDI Yetkilisi Hrvoje Milosevic panelde yaptığı konuşmada, ” Atık, para kazandıracak bir meta ve atık

HABERLER

İnternetten Elektrik Satın Alma Dönemi Başladı

Sepaş Enerji; sektörde bir ilke imza atarak, kendi web sitesinde online elektrik satışı gerçekleştiriyor. Elektrik dağıtım şirketleri, tüketicilerin beklentilerine daha iyi yanıt verebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu doğrultudaki son gelişmelerden

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply