Özyeğin Üniversitesi, Güneş Enerjisi Tesisiyle Elektrik Üretiyor

Özyeğin Üniversitesi, Güneş Enerjisi Tesisiyle Elektrik Üretiyor

Fina Enerji iştiraki SolarPoint Proje Yöneticisi Orçun Başlak, Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’nde kurulan güneş enerjisi tesisinin dört binadan oluştuğunu söyledi.

unnamed (1)Solar Now Turkey’in üçüncü gününde katılımcılar, Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy kampüsüne kurulan 378 kWp kapasiteli güneş enerjisi tesisini ziyaret etti. Ziyaret çerçevesinde düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Orçun Başlak ve Reengen Proje Sorumlusu Burak Sefer, Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’nde kurulan güneş enerjisi tesisinin; elektrik enerjisi üretimine başladığını söyledi. Sefer tesisin LEED Gold sertifikalı üç bina ve AB NEED4B projesi kapsamında yapılan ScOLa binası olmak üzere toplam dört binadan oluştuğunu söyledi. Sefer, tamamen çatı uygulaması olarak kurulan sistemde, bina bazlı olarak elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 25′inin karşılanabildiğini belirtti.

Başlak proje hakkında “Fiba Holding-Fina Enerji iştiraki olan Solar Point firması tarafından yürütülen proje, bina uygulamaları adına tüm süreciyle akademik bir başarı taşımasının yanında ICCI 2013 Enerji Oscar Ödülü’ne de layık görülmüştür. Özyeğin Üniversitesi Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi (EÇEM) Direktörü Prof. Pınar Mengüç ve Fina Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Onur Yazgan tarafından oluşturulan proje fikri, tüm aşamaları kapsayacak şekilde EÇEM bünyesinde yüksek lisans tezi olarak da işlenecektir.” şeklinde açıklama yaptı.

“Proje, örnek bir uygulama olarak yönetildi”

Projenin gelişmekte olan güneş enerjisi sektörünün her alanında Türkiye için finansal modelinden operasyonel süreçlerine kadar örnek bir uygulama olacak şekilde yönetildiğini ve hayata geçirildiğini kaydeden Başlak, güneş enerji tesisinin kurulum sürecini ve enerji izleme altyapılarını, EÇEM araştırma görevlileri tarafından kurulan Reengen firmasının yürüttüğünü belirtti. Başlak, üniversite bünyesinde tüm öğrencilere ulaşabilmek adına internet üzerinden ve aynı zamanda üniversite içinde açık ekranlarla tüm üretim değerlerinin ve tesis bilgilendirmelerinin sunulduğunu ifade etti.

Toplantı sonrasında katılımcılar, güneş enerji tesisini incelediler.

Hüseyin B. Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Enerji Verimliliği

Bilim İnsanları Fotovoltaik Hücrelerin Verimliliğini Arttırmaya Çalışıyor

Bilim insanları fotovoltaik hücrelerin verimliliğini 3.5 yıl içinde 3 puan artırarak yüzde 25`e çıkarmak için çalışmalar yürütüyor.  Güneş enerjisi endüstrisi açısından çok önemli olan güneş panellerindeki verimliliğin artırılması yönündeki çalışmalar akademik

HABERLER

P&G 15’inci Global Sürdürülebilirlik Raporu’nu Yayınladı: 2020 Hedeflerimize Büyük Oranda Ulaştık

Çevresel ve sosyal sorumluluk yaklaşımını ürün ve hizmetlerine entegre ederek insanların her gün daha iyi ve daha sürdürülebilir bir yaşam sürmesi için çalışan P&G, 15’inci Global Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Çamaşır

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Japonya’da Sürdürülebilir Enerji Pazarı Büyüyor

“Ali Izadi: Avrupalı firmaların projeleri uygulama konusunda daha fazla tecrübesi bulunuyor. Projeler sonuç veriyor ve verim oranı yüksek. Eğer Japon yatırımcılarla birlikte iş yaparlarsa, her iki taraf açısından da büyük