Özyeğin ScOLa Binası Enerji Verimliliği Yönüyle Dikkat Çekiyor

Özyeğin ScOLa Binası Enerji Verimliliği Yönüyle Dikkat Çekiyor

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen EKODesign Konferansı’nda, Türkiye’nin örnek enerji verimli binası olan Özyeğin Üniversitesi ScOLa binası anatomik olarak incelendi

Enerji verimliliği, dünyada enerji yol haritalarında en etkin yöntemlerden birisi olarak tanımlanıyor. Enerji verimliliğini uygulayan ülkeler, enerji arz güvenliğini sağlamanın yanı sıra, uzun vadeli enerji politikalarının oluşturulmasında daha kararlı ve sağlıklı adımlar atabiliyor.

Türkiye’de enerji verimliliği enerji politikasında yer alan unsurlardan birisi. Bu konuda hem sanayi, hem konutlar hem de ulaşımda çalışmalar gerçekleştiriliyor. Ama istenilen sonuçların elde edildiğini söyleyebilmek şu ana kadar mümkün görünmüyor.

Aslında enerji verimliliği uygulamaları çok pahalı ve gerçekleştirilmesi çok zor uygulamalar değil. Ama iyi bir analiz ve araştırma süreci gerektiriyor. Bununla birlikte, kararlı ve istikrarlı adımlar da enerji verimliliği uygulayıcılarının genel yaklaşımı olmalı.

Enerji verimliliği uygulamaları yalnızca var olan yapılar ve sistemler üzerinde uygulanmayabilir. Aynı zamanda tasarım aşamasından başlayarak, yapım ve işletim sürecine kadar yeni yapılan binalarda da enerji verimli bir yapı kazandırılabilir.

Bu açıdan enerji verimli ve enerji etkin-düşük maliyetli yapı üretme süreci önem kazanıyor. Ayrıca, yeni nesil “yeşil” kavramları çözüm odaklı adımlarla ele alınabilir ve yapının tasarım, yapım ve işletim evrelerinde hem birbiriyle bütünleşik süreci, hem de performans ölçüt geliştirme kavramları irdelenebilir.

Bu doğrultuda, Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen EKODesign Konferansı’nda, Türkiye’nin örnek enerji verimli binası olan Özyeğin Üniversitesi ScOLa binası anatomik olarak incelendi.

ÖzÜ Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi’nin (EÇEM) yürüttüğü Avrupa Birliği 7. Çerçeve Projesi NEED4B: Yeni Binalarda Enerji Verimliliği Projesi’nin Türkiye’deki uygulama binası olarak inşa edilen ÖzÜ ScOLa, yenilikçi ve bütünleşik enerji uygulamalarıyla bu yıl EKODesign Konferansı’nda da örnek bina olarak ele alındı.

200 bin dolarlık tasarruf

Panelde hem enerji verimli bir mimari yapıyı anlamak, hem enerji etkin-düşük maliyetli yapı üretme sürecini incelemek, hem de bu süreci ve mekânı tasarlamak için gereken yaklaşım ve süreci analiz etme fırsatı bulunuldu. Ayrıca, yeni nesil “yeşil” kavramları çözüm odaklı adımlarla ele alındı. Yapının tasarım, yapım ve işletim evrelerinde NEED4B projesi kapsamında hem birbiriyle bütünleşik süreci, hem de performans ölçüt geliştirme kavramlarını irdelendi. Ayrıca, ScOLa Binası’nın AB Proje hedefinin de altında kalan 45 kWh/m2’lik tüketim miktarının yıllık 200.000 USD’lık görünmeyen tasarruf değerine etkisi de NEGAWATT kavramı üzerinden tartışıldı.

Türkiye’deki Uygulama Binası

Özyeğin Üniversitesi Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi (EÇEM), 2012 yılından bu yana Türkiye’nin de paydaşı olduğu, beş ülkeden on yedi kurumun ortaklığında ve İspanyol Zaragoza Üniversitesi CIRCE Enerji Merkezi koordinatörlüğünde gerçekleştirilen “NEED4B: Yeni Binalarda Enerji Verimliliği Uygulamaları” projesini 2012 yılından bu yana sürdürüyor. Bu proje kapsamında beş farklı iklim bölgesinde bulunan ve farklı inşaat kültüründen gelen değişik tipolojiler ve büyüklüklerde uygulama binaları yapılıyor. Projenin Türkiye ayağında uygulama binası olarak inşa edilen ÖzÜ Yabancı Diller Okulu (ScOLa), EÇEM koordinasyonunda FİBA Holding ve B-Design ortaklığıyla gerçekleştirildi.

Yenilikçi ve bütünleşik Enerji

Yenilikçi ve bütünleşik enerji uygulamalarının kullanıldığı ScOLa binası, ÖzÜ Çekmeköy yerleşkesi içinde yer alıyor. Bina, diğer LEED Gold sertifikalı binaların bulunduğu yerleşkede birbiriyle ilişkili olarak düşünülen/örülen eğitim işlevli mekansal ağın önemli bir parçası olma özelliğini taşıyor.

Örnek Bina

Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü`nde yer alan 17.715 m2 brüt alana sahip ScOLa Binası, Yabancı Diller Yüksek Okulu olarak 1450 civarında öğrenciye, 125 akademisyen ve 10 yönetici ile birlikte 2013 yılından bu yana eğitim veriyor. ScOLa Binası; şeffaf ve opak yüzeyler ile yüzde 65’den daha fazla verimlilik sağlayacak şekilde uygulanan otomasyon ve aydınlatma sisteminin kullanıldığı, doğal havalandırma sisteminin sağlandığı ve yenilenebilir enerji kaynaklarının entegre edildiği Türkiye’nin en etkin enerji verimli ve sürdürülebilir binalarından biri olarak hizmet sunuyor.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Yingli Solar Türkiye, 5. Enerji Zirvesi Ana Sponsoru

Yingli Solar, 11–12 Eylül 2014 tarihlerinde Gaziantep Şehit Kamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek  5. Türkiye Enerji Zirvesi’nin ana sponsoru oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından törenle açılacak olan

HABERLER

Fransa’da Hibrit ve Elektrikli Araç Sayısı 200 Bin’e Ulaştı

Ankara’da hibrit ve elektrikle çalışan araçlar, toplam hafif motorlu vasıtaların yüzde 0,5’ini oluşturuyor. Son bir yıl içinde hibrit araç sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 60, elektrikli araç sayısı ise

HABERLER

Avrupa’ya Örnek Rüzgar Türbini

Altair Teknoloji Konferansı’na İstanbul Adalet Sarayı’nın çatısına elektrik üretimi yapabilmesi için kurulan rüzgâr türbini için, davet getirildi. Türkiye’de güzel işler de oluyor. Birçok proje örnek proje olarak gösteriliyor. İstanbul Adalet

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply