Serkan Özkök:”LED Aydınlatma İle Yılda 540 Milyon Ağaca Denk CO2 Salınımı Engellenebilir”

İSTANBUL – Türkiye’de yeni bir sektör olan LED aydınlatmaya Cree ile attıkları ortaklık adımıyla giriş yapan Vestel’in LED Aydınlatma Satış ve Pazarlama Genel Müdürü Serkan Özkök, kısa sürede Manisa’da bulunan Vestel City’de LED ürünlerin üretimine başlanacağını açıkladı. Ar-Ge çalışmalarını hız kesmeden sürdürdüklerini belirten Özkök, tüketiciye uygun fiyatlarla kaliteli LED ürünlerini başta Türkiye olmak üzere komşu coğrafyaya, ardından da dünyaya ulaştırmak istediklerini söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın “LED aydınlatma ile yılda 8 milyar dolarlık tasarruf mümkün” açıklamasına istinaden Serkan Özkök de önemli veriler paylaştı. Özkök, 18 milyon hanedeki (hane başına 100 W’lık enkadesen lambalarla 30 saatlik kullanım öngörülüyor) ampullerin Vestel üretimi 12 W’lık LED ampuller ile değiştirilmesi halinde yılda 17.344,8 GW/h tasarruf edileceğini, ayrıca yılda 540 milyon ağacın temizlediği karbondioksit salınımının engelleneceğini belirtti. Her kesimin değindiği ortak boşluk noktası olan bilinç ile ilgili de Vestel’in işi sıkı tutmak istediğini ima eden Özkök, Vestel’in bilinci arttırmak için ilköğretimlerde, üniversitelerde gerçekleştirilmek üzere eğitim ve sosyal sorumluluk projeleri planladığını da dile getirdi.

Alternatif Enerji olarak, LED aydınlatma piyasasında Cree ile ortaklık yapan Vestel grubunun LED Aydınlatma Satış ve Pazarlama Müdürü Serkan Özkök ile, Türkiye’de henüz emekleyen bir pazar olarak nitelendirebileceğimiz LED sektörünün Vestel yüzünü, Vestel’in üretim ve tüketici bilinci anlamında neler yapacağını konuştuk:

Özkök: Önümüzdeki 10 yıl LED ürünlerin pazar payı artacak

Öncelikle Vestel, LED aydınlatma ile ilgili ilk adımı nasıl attı? Cree ile ortaklık nasıl başladı ve devam ediyor?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; önümüzdeki 10 yıllık sürede aydınlatma dünyasında LED ürünlerin pazar payı hızla artacak. Vestel olarak hedefimiz LED aydınlatma alanındaki ana oyunculardan biri olmak. Bu amaçla, elektronik alanındaki birikimimizi ve gücümüzü, dünyanın en önemli çip üreticilerinden Cree ile kurduğumuz teknoloji ortaklığı sayesinde LED aydınlatma alanına taşıdık. Yaptığımız anlaşma çerçevesinde Cree bize hem mühendislik desteği veriyor, hem de tüm yeni ürünlerini ve teknolojilerini öncelikle Vestel ile paylaşıyor. Ana ürün gamımızın prototipleri hazırlandı, çok kısa süre içinde de Manisa’daki Vestel City’de seri üretime başlayacağız.

Üretim süreci ile ilgili uygulamada ise ilk olarak tasarımı bitmiş ürünlerin bir gün içinde sahada çalışır modelini elde etmeye yarayan ‘Vestel LED Prototip Atölyesi’ni hayata geçirdik. Ayrıca televizyon ve beyaz eşya üretiminde kullanılan, Avrupa’nın en büyük ‘plastik enjeksiyon’ tesisine ek yatırımlar yapılıyor. Metal baskı hatları da, aydınlatma ve armatür üretimi için yeniden yapılandırılıyor.

Vestel, İTÜ Enerji Enstitüsü ile akredite aydınlatma laboratuvarı kuruyor

Vestel’in LED aydınlatma piyasasında ne gibi hedefleri var Serkan bey?

Türkiye pazarındaki potansiyel yadsınamaz. Ancak bizim hedeflerimiz daha büyük. İlk aşamada çevre coğrafyada, devamında ise Avrupa’daki aydınlatmada söz sahibi olmak istiyoruz. Cree ile gerçekleştirdiğimiz teknoloji ortaklığına ilave olarak, İTÜ Enerji Enstitüsü ile yaptığımız anlaşma çerçevesinde hem İTÜ’de hem de Manisa Vestel City’de akredite aydınlatma laboratuvarları kuruyoruz. Bu sayede başta Türk tüketicisi olmak üzere Vestel LED aydınlatma ürünlerini kullanan herkesin uygun fiyatlarla kaliteli ve verimli LED ürünlerine ulaşmasını sağlayacağız.

Türkiye’de enerji verimliliği ve tasarrufu, son yıllarda gündeme gelen ve kamuoyunda konuşulan, tartışılan en önemli konulardan. Tasarruf şemsiyesi altında bulunan LED aydınlatmada Türkiye nerede?

Dünya ölçeğinden bakarsak, Türkiye’de pazar henüz çok yeni ve küçük bir pazar ancak bu yeni teknolojilere çabuk uyum sağlayan ve benimseyen bir pazar aynı zamanda. Özellikle ‘yeşil bina’ kavramının hayata geçmesiyle, LED aydınlatmada RGB (renk değiştiren) uygulamalardan genel aydınlatma uygulamalarına geçiş olduğunu görüyoruz.

Özkök: 12W Vestel LED lambalar ile yılda yılda 17.344,8 GW/h enerji tasarruf söz konusu

Peki Serkan bey bu işin bir de sayısal tarafına bakarsak… Henüz çok yeni bir pazar olan LED aydınlatma ürünlerinin tüm Türkiye’de kullanıldığını düşünelim. Nasıl bir tasarruf söz konusu?

Türkiye’de 18 milyon hane mevcut. Her hanede ortalama 5 aydınlatma noktası bulunuyor ve bu aydınlatma noktalarındaki her lambanın günlük 6 saat çalıştığı öngörülüyor. Bu eksende 100W enkadesen lamba yerine, 12W Vestel LED lamba kullanılırsa; yılda 17.344,8 GW/h enerji tasarruf edilir ki bu miktar, Türkiye’nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı’nın yıllık üretiminin 2 katına eşittir. Ayrıca yılda 540 milyon ağaç tarafından temizlenen karbondioksit miktarına eşit salınım da azaltılmış olur.

Türkiye’de tasarrufun bu alanla arttırılması için eksiklikler, yapılması gerekenler neler?

Tüketcilerin kaliteli ve verimli LED aydınlatma ürünlerine ekonomik fiyatlarla ulaşabilmesi çok önemli. Tasarruf bilincini arttırırken, aynı zamanda kalite ve verimlilik odaklı bir algı da yaratmak gerekli.

‘Tasarruf bilinci için ilköğretim ve lisans düzeyinde eğitim projelerimizle adım atıyoruz’

Serkan bey, hazır ‘tasarruf bilinci’ kavramına hazır değinmişken… Malum internet sitenizde tüketicilerin size soru sorması için bir bölüm bulunuyor. Buraya gelen sorularla tüketici bilincini tartmak mümkün mü?

Kesinlikle mümkün. Gelen sorulardan LED aydınlatma konusunda tüketicinin çok net bir ayrım yapamadığını gözlemliyoruz. Pazarlama ekibimiz de bu doğrultuda kaliteli ve verimli LED aydınlatmanın nasıl olması gerektiğini ve Vestel LED aydınlatma çözümlerini anlatan hedef kitlelere yönelik özel iletişim programları üzerinde çalışıyor. Ayrıca herkesin bildiği, tanıdığı eserleri aydınlatarak; hem doğru aydınlatmanın nasıl yapılması gerektiğini hem de aydınlatmada LED kullanmanın enerji tasarrufuna olan etkisini uygulamalı bir biçimde göstermek istiyoruz.

Yasal anlamda ya da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan ne gibi beklentileriniz var? Ve bilinci temelden oluşturmak için okullarda bu konuyla ilgili Vestel’in sponsorluğunda veya desteğiyle eğitimler yapmayı hedefliyor musunuz?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner Yıldız, aydınlatmada LED kullanımının nasıl bir enerji tasarrufu potansiyeline sahip olduğunu yakından takip ediyor. Hükümetin enerji tasarrufu politikalarında ise LED aydınlatma da önemli bir çözüm teşkil ediyor. Bu konuda devletin ilgili ve yetkili kurumlarıyla görüşmelere başladık. Özellikle talebimiz; kaliteli ve patentli üretim yapan yerli üreticinin korunması ve kalitesiz ithalatın önüne geçilmesi. Devlet ve özel sektörün uyumlu, ortak çalışmaları neticesinde Türkiye enerji tasarrufu konusunda çok hızlı yol alacak. Beyaz eşya üreticilerinin kampanyası da bunun yakın zamandaki en güzel örneği.

Okullarda eğitime ise çok geniş bir açıdan bakıyoruz. Gerçekleştireceğimiz sosyal sorumluluk projeleriyle ilköğretim çağındaki gelecek nesillerin enerji tasarrufunu eğlenerek öğrenmelerini sağlayacağız. Ayrıca lisans eğitim programlarında Vestel LED Aydınlatma ile ilgili üretimden pazarlamaya farklı çalışmaların öğrencilerin dönem projeleri olarak yer almasını hedefliyoruz. Bu konuda ilk ortak çalışmamızı da başlattık.

Röportaj: Kağan Konçak, www.alternatifenerji.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Teknoloji ve Şehir Birbirini Tamamlamalı

  Barselona Şehir Konseyi CIO’su Manuel Sanroma, Barselona’nın İstanbul’a yol gösterici niteliklere sahip olduğunun altını çizerek, teknolojinin ve şehrin birbirini tamamlaması gerektiğine işaret etti. Yakın bir zamanda dünyanın en önemli şehirleri akıllı

Enerji Verimliliği 0 Comments

“Sanayide Yüzde 20’nin Üzerinde Enerji Tasarrufu Potansiyeli Var”

Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu: “Sanayide yüzde 20’nin üzerinde enerji tasarrufu potansiyeli var” Sanayide enerji verimliliği konusu gündemdeki yerini koruyor. Buna karşın, mevcut uygulamalar, enerji verimliliği potansiyelini yakalamaktan uzak görünüyor.

HABERLER

Capatect’ten Güneş Enerjisiyle Cep Telefonu Şarj İstasyonları

Cep telefonu şarj istasyonları, cep telefonu ve USB ile şarj olan tüm elektronik aletleri güneş enerjisi ile ücretsiz şarj etmeye imkan sağlıyor.  Filli Boya Yalıtım Capatect Isı Yalıtım Sistemleri, dışarıdan hiçbir

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply