“Özel Sektörün Yatırımlarını Kolaylaştıracak Adımlar Atılmalı”

“Özel Sektörün Yatırımlarını Kolaylaştıracak Adımlar Atılmalı”

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak:” Enerji ithalatını düşürmek için yenilenebilir enerji kaynaklarına daha çok yatırım yapılması, bunun için de özel sektör oyuncularının yapacağı yatırımları kolaylaştıracak adımların atılması önemli.”

_AkZorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, Türkiye ekonomisinde son 10 yılda  yaşanan büyümeye paralel olarak enerji talebinde de artış yaşandığını belirtti. Türkiye’nin artan enerji talebini karşılayabilmek için kendi kaynaklarını kullanmasının yanı sıra, dışarıdan da enerji ithalatı gerçekleştirdiğine dikkat çeken Ak, buna bağlı olarak cari açığın da büyümeye devam ettiğini söyledi. Ak, “Enerji ithalatını düşürmek için yenilenebilir enerji kaynaklarına daha çok yatırım yapılması, bunun için de özel sektör oyuncularının yapacağı yatırımları kolaylaştıracak adımların atılması önemli. Özel sektör oyuncularının yapacağı yatırımlarla bir yandan enerjide dışa bağımlılığımız azalırken bir yandan da cari açıkta gerileme söz konusu olacaktır. Bu anlamda, Türkiye’nin cari açığını düşürecek en önemli unsurun özel sektör oyuncuları olduğunu söylemek yanlış olmaz.” dedi.

Zorlu Enerji Grubu olarak; 877 megawatt’lık kurulu gücün yüzde 45’ini yenilenebilir kaynaklardan karşıladıklarını söyleyen Sinan Ak şu açıklamayı yaptı: “Yenilenebilir enerji alanındaki faaliyetlerimizi özellikle jeotermal enerji üzerine yoğunlaştırdık. Eylül 2013’te açtığımız Kızıldere II Jeotermal Santrali ile ülkemizin enerji ithalatından kaynaklanan cari açığının kapanmasında büyük rol oynayacağız. Jeotermal enerji konusunda Türkiye’nin en iyi bilgi birikimi ve donanımına sahip, en büyük oyuncusuyuz. Bu alandaki hedefimiz ise; Türkiye’nin 2023 jeotermal hedefinin yüzde 50’sini 2017 yılına kadar tek başımıza karşılamak… Bu hedefimize ulaşmak üzere, yeni jeotermal projeleri üzerinde çalışıyoruz.”

Yurt dışı yatırımları sürdürülüyor

Zorlu Enerji Grubu’nun yurt dışı yatırımlarıyla ilgili olarak bilgi veren Ak, Zorlu Enerji Grubu’nun Asya ve Orta Doğu’da enerji talebinin hızla artması ve yatırım ihtiyacı bulunan pazarlardaki gelişim potansiyelinin değerlendirilmesi üzerine yurt dışı yatırımlarını sürdürdüğünü belirtti. Ak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yüzde 100 hissesine sahip olduğumuz Zorlu Enerji Pakistan tarafından, 151 milyon dolar yatırımla Jhimpir bölgesinde hayata geçirdiğimiz 56,4 MW gücündeki rüzgar santrali, Temmuz 2013 itibarıyla ticari elektrik satışına başladı. Pakistan’ın ilk rüzgar santrali olma özelliğine sahip olan tesisin yılda 159 milyon kWh elektrik üretmesi planlanıyor. Santral, Pakistan’ın yenilenebilir enerji kurulu gücünün artışına ve petrolde dışa bağımlılığının azaltılmasına önemli ölçüde katkıda bulunuyor. ”

 “Serbest tüketiciler yılda en az bir faturayı bedavaya getirebilecek”

Zorlu Enerji Grubu bünyesinde elektrik satışı gerçekleştiren Zorlu Elektrik Enerjisi İthalat, İhracat ve Toptan Ticaret A.Ş’nin serbest tüketicilere yönelik çalışmalardan da söz eden Ak, 2000’li yıllardan günümüze kadar gerçekleştirilen mevzuat değişikliklerinin elektrik ticareti anlamında sektörde olumlu bir ivme yarattığını belirtti. Serbest tüketici limitinin Enerji Piyası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Ocak ayında 4 bin 500 kWh’e düşürüldüğünü anımsatan Ak, bu değişiklikle birlikte aylık ortalama 135 TL ve üzeri elektrik faturası ödeyen herkes, istediği elektrik tedarikçisinden elektriğini satın alabilme hakkına sahip olduğunu kaydetti.

“Serbest tüketici” statüsünde bulunan kurum ve kişilerin, kendilerine en uygun olan tarifeyi seçerek daha avantajlı fiyatlarla elektrik enerjisi satın alabileceklerini vurgulayan Sinan Ak, “Bu olumlu değişim, Türkiye elektrik piyasasının daha liberal ve rekabetçi bir yapıya kavuşacağının da göstergesi. Zorlu Enerji Grubu’nun elektrik ticareti alanındaki faaliyetlerini yürüten Zorlu Elektrik, değişen piyasa koşullarında bireylere ve kurumlara özel olarak hazırladığı farklı tarifelerle, avantajlı ve ekonomik elektrik satın alabilme fırsatını sunuyor. Elektriğini bizden alan tüketicilerimiz, yılda en az bir faturayı bedavaya getirebilecekler ” açıklamasında bulundu.

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Yeşil Ekonomi Devrimi, Türkiye’nin Önüne Çok Büyük Fırsatlar Getiriyor

Enerji ve İklim Değişikliği Vakfı (ENİVA) Kurucu Başkanı Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger, Türkiye’de iklim değişikliklerinin olumsuz etkilerin başında, kuraklık ve çölleşmeye bağlı olarak tahıl üretimindeki azalmanın geldiğine dikkat çekerek,

HABERLER

Türkiye’de Üretilen Yenilenebilirin 10 Katını Tek Alman Eyaleti Üretiyor

Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern Başbakanı Erwin Sellering ve beraberindeki heyet Türkiye’deki temaslarına devam ediyor. İlk ziyaretlerine İzmir’de başlayan heyet; deniz taşımacılığı, lojistik ve rüzgar enerjisi hakkında bilgi alışverişinde bulunmak için yine Arkas

Şirket Haberleri

Yeni Acrich Teknolojisi İle Özdisan ve 30 Yeni Ürünüyle Assan LED Fuarında

DMY Elektronik Yatırımlar (www.dmyelektronik.com)  grup şirketlerinden Özdisan ve Assan Elektronik, Perşembe günü başlayacak LED Lighting Fuarında ziyaretçilerini ağırlayacak ; Türkiye’nin lider elektronik komponent tedarikçisi Özdisan , 35. yılını kutladığı bu