“Özel Sektörün Elindeki Verimli Santralleri Kullanın”

“Özel Sektörün Elindeki Verimli Santralleri Kullanın”

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Başkanı Nihat Özdemir: “Bundan sonrasında devlete mesajım şu: Eğer Türk ekonomisini düşünüyorsanız, öncelikli olarak özel sektörün elindeki verimli santralleri kullanın.”

Türkiye’de elektrik dağıtımı şirketlerinin kamudan talepleri sürüyor.

www.memleket.com.tr’nin haberine göre, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye’de elektrik sektörünün özelleştirilmesinde diğer ülkelere oranla başarılı ve hızlı geçiş yaşandığını belirterek, “Bundan sonrasında devlete mesajım şu: Eğer Türk ekonomisini düşünüyorsanız, öncelikli olarak özel sektörün elindeki verimli santralleri kullanın” dedi.

Konya’da düzenlenen 6. Türkiye Enerji Zirvesi’nde konuşan Özdemir, elektrik sektöründeki dağıtım özelleştirmelerinin 2009’da başladığını ve bu dönemi milat olarak görmek istediklerini söyledi.

Bu süreçten önce devletin piyasanın tek hakimi olduğunu hatırlatan Özdemir, şöyle devam etti:

“2009-2013 yıllarında çok büyük zorluklar çektik. 2013’ün sonuna doğru özelleştirmeler tamamlandı. Tamamen özel sektörün yürüttüğü bir sektör olarak devam ediyoruz. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre, 2009’a kadar sadece 29 tedarikçi, 585 üretim lisansı verilmiş. 2015’te ise 200’ün üzerinde tedarikçi, bin 700’ün üzerinde üretim, bin 300’ü aşkın da işletme lisansı verilmiş durumda.

Bu gelişme dünyada hiçbir ülkede yok. Biz özel sektör olarak çok önem verdik. Kamu, sıkıntılı noktaları başarılı ve hızlı şekilde geçmemize yardımcı oldu. Avrupa ülkeleri bu süreçleri daha uzun ve zor şekilde geçirdi.”

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi

“Güneş Enerjisinde Türkiye Bölgesel Üretim Üssü Haline Gelebilir”

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak: “Güneş enerjisinde Türkiye bölgesel üretim üssü haline gelebilir. Güneş enerjisi yatırımlarında arzın çok üzerindeki talebin karşılanması halinde yatırımların önü açılacak. Bu anlamda yerli üretimin

Elektrik Üretimi 0 Comments

İETT’den Rüzgar Enerjisi İçin Önemli Adım

İETT’nin Beylikdüzü Metrobüs Park Sahası’nda rüzgar enerjisinden elektrik üreten ilk rüzgar türbini 17.000 kilowatt/saat üretim yapacak. Türkiye’de önemli kamu kurumlarının yenilenebillir enerjiye yatırım yapmaları çok önemli bir gelişme. İETT’de bu

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Alaşehir’de Jeotermal Yatırımları İlgi Görüyor

Manisa’nın 100 bin kişilik nüfusuyla en büyük 5’inci ilçesi olan Alaşehir, ilçedeki tarım ve jeotermal faaliyetleri dolayısıyla hızlı bir göç almanın eşiğinde. Alaşehir Belediyesi ilçeye olabilecek. Türkiye’de jeotermal yatırımları yeni