“Özel Sektörün Elindeki Verimli Santralleri Kullanın”

“Özel Sektörün Elindeki Verimli Santralleri Kullanın”

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Başkanı Nihat Özdemir: “Bundan sonrasında devlete mesajım şu: Eğer Türk ekonomisini düşünüyorsanız, öncelikli olarak özel sektörün elindeki verimli santralleri kullanın.”

Türkiye’de elektrik dağıtımı şirketlerinin kamudan talepleri sürüyor.

www.memleket.com.tr’nin haberine göre, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye’de elektrik sektörünün özelleştirilmesinde diğer ülkelere oranla başarılı ve hızlı geçiş yaşandığını belirterek, “Bundan sonrasında devlete mesajım şu: Eğer Türk ekonomisini düşünüyorsanız, öncelikli olarak özel sektörün elindeki verimli santralleri kullanın” dedi.

Konya’da düzenlenen 6. Türkiye Enerji Zirvesi’nde konuşan Özdemir, elektrik sektöründeki dağıtım özelleştirmelerinin 2009’da başladığını ve bu dönemi milat olarak görmek istediklerini söyledi.

Bu süreçten önce devletin piyasanın tek hakimi olduğunu hatırlatan Özdemir, şöyle devam etti:

“2009-2013 yıllarında çok büyük zorluklar çektik. 2013’ün sonuna doğru özelleştirmeler tamamlandı. Tamamen özel sektörün yürüttüğü bir sektör olarak devam ediyoruz. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre, 2009’a kadar sadece 29 tedarikçi, 585 üretim lisansı verilmiş. 2015’te ise 200’ün üzerinde tedarikçi, bin 700’ün üzerinde üretim, bin 300’ü aşkın da işletme lisansı verilmiş durumda.

Bu gelişme dünyada hiçbir ülkede yok. Biz özel sektör olarak çok önem verdik. Kamu, sıkıntılı noktaları başarılı ve hızlı şekilde geçmemize yardımcı oldu. Avrupa ülkeleri bu süreçleri daha uzun ve zor şekilde geçirdi.”

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

Niğde’ye Güneş Enerji Santrali Kurulacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Niğde`ye yerli panel üretimi şartıyla 300 megavatt’lık güneş enerjisi santrali yapılacağını söyledi. Türkiye’de güneş enerjisi santralleri çalışmaları son 2 yıl içerisinde daha da

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Tesla Artık Hem Garajınızda Hem de Çatınızda !

Son 5 yıldır tüm çalışmalarını yakından takip ettiğimiz Elon Musk’un, şu ana kadar (Hyperloop dışında) tanıtımını yaptığı hiç bir ürün ya da proje orijinal bir fikre dayanmıyor, ancak Musk’un tüm

HABERLER

TSE’den Yenilenebilir Enerji Hamlesi

TSE, ´Yenilenebilir Enerji´de Kamu Kurumları Arasında Bir İlki Gerçekleştiriyor. Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında sertifikaların önemi giderek artıyor. Türk Standardları Enstitüsü kamu kurumları arasında bir ilki gerçekleştirerek, Gebze Kalite Kampüsü’nün enerji