“Özel Sektörün Elindeki Verimli Santralleri Kullanın”

“Özel Sektörün Elindeki Verimli Santralleri Kullanın”

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Başkanı Nihat Özdemir: “Bundan sonrasında devlete mesajım şu: Eğer Türk ekonomisini düşünüyorsanız, öncelikli olarak özel sektörün elindeki verimli santralleri kullanın.”

Türkiye’de elektrik dağıtımı şirketlerinin kamudan talepleri sürüyor.

www.memleket.com.tr’nin haberine göre, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye’de elektrik sektörünün özelleştirilmesinde diğer ülkelere oranla başarılı ve hızlı geçiş yaşandığını belirterek, “Bundan sonrasında devlete mesajım şu: Eğer Türk ekonomisini düşünüyorsanız, öncelikli olarak özel sektörün elindeki verimli santralleri kullanın” dedi.

Konya’da düzenlenen 6. Türkiye Enerji Zirvesi’nde konuşan Özdemir, elektrik sektöründeki dağıtım özelleştirmelerinin 2009’da başladığını ve bu dönemi milat olarak görmek istediklerini söyledi.

Bu süreçten önce devletin piyasanın tek hakimi olduğunu hatırlatan Özdemir, şöyle devam etti:

“2009-2013 yıllarında çok büyük zorluklar çektik. 2013’ün sonuna doğru özelleştirmeler tamamlandı. Tamamen özel sektörün yürüttüğü bir sektör olarak devam ediyoruz. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre, 2009’a kadar sadece 29 tedarikçi, 585 üretim lisansı verilmiş. 2015’te ise 200’ün üzerinde tedarikçi, bin 700’ün üzerinde üretim, bin 300’ü aşkın da işletme lisansı verilmiş durumda.

Bu gelişme dünyada hiçbir ülkede yok. Biz özel sektör olarak çok önem verdik. Kamu, sıkıntılı noktaları başarılı ve hızlı şekilde geçmemize yardımcı oldu. Avrupa ülkeleri bu süreçleri daha uzun ve zor şekilde geçirdi.”

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

Suudi Arabistan’a Tarihinin İlk Rüzgar Türbini Ocak 2017’de Kurulacak

Suudi Arabistan’da Ocak 2017’de kurulacak olan olan ilk rüzgar türbini, ülkeye gönderildi. Suudi Arabistan’da Pazar günü yayınlanan basın bültenlerine göre, ülkenin ulusal petrol ve doğalgaz (ve dünyanın en değerli) şirketi olan Saudi

Mevzuat

Rüzgar Enerjisi Santralleri İçin Acele Kamulaştırma Kararı

Sivas, İzmir ve Uşak illerinde tesis edilecek rüzgâr enerjisi santrallerinin yapımı ile ilgili acele kamulaştırma yapılacak. Rüzgar enerjisi santrallerinin kurulumu için yapılan acele kamulaştırmalar sürüyor. Bazı enerji projeleri ile ilgili

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Axitec Kullanıcıların İlk Tercihi Oldu

Solar Power World Online (kısaca SPWO), Amerika’nın güneş enerjisi konusunda en çok takip edilen yayınlarından biri. Son 5 senedir tamamen takipçilerinin ve kullanıcıların oyları ile 10 farklı kategoride “Güneş Enerjisinde