Özel sektörün biyogaz tesisleri yatırımlarına yönelmesi için ne tür düzenlemeler yapılmalı?

Biyogazder Başkanı Altan Denizsel:

Atık  yönetmeliği tavizsiz uygulanmalı, birlikler ve kooperatiflere atık toplama mecburiyeti getirilmeli, belediyelerin ve devletin çede uygun alan problemlerini çözmesi gerekmektedir.Yatırımcı Trafo bağlantılarına en kısa yerden ulaşabilmeli.organik gübrenin kullanım mecburiyetin getirilmesi ve nitrat yönetmeliğinin bir daha ertelenmemesi gerekmektedir.

biogass

Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdürü Çağrı Özkök:

Yukarıda farklı başlıklar altında belirtilen düzenlemelerinin haricinde biyogaz teknolojisinin yerlileşmesi için Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verilmesi, biyogazın diğer çıktıları olan katı ve sıvı gübreyle ilgili mevzuat çalışmalarının yapılması yatırımı daha fizible hale getirecektir.

Enfaş Çevre Teknoloji ve Regülasyon Yöneticisi Serkan Anacak:

Biyogaz tesisleri ile ilgili yönetmeliklerin karmaşıklığı mutlaka giderilmelidir. Elektrik üretim lisansı, Çevre İzni, gübre üretim izni gibi izinlerin alınması hem karmaşık hem de çok uzun zaman alan süreçlerdir. Biyogaz tesislerin ülkemizin organik atık problemine önemli bir çözüm olacağı göz önüne alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından biyogaz tesislerinin kurulması, tesislere organik atık kabulü, tesis çıktısı çürütülmüş ürünlerin gübre olarak kullanımı ile ilgili teşvik edici aksiyonlar alınması gerekmektedir.

Sektörün gelişmesi ve ülkemizin yenilenebilir enerji potansiyelini kullanması için yatırımcıların önü açılmalıdır.

Burada önemli konulardan biri de küçük ölçekli tesisler yerine, merkezi biyogaz tesisleri kurulması ve işletilmesi desteklenmelidir. Atık üreticileri için de bu tür tesisler atıkların bertarafı için adres olarak gösterilmelidir.

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Bak Enerji’nin Rüzgar Santrali için ÇED Raporu İstenmedi

Bak Enerji’nin 82.5 megawatt kapasiteli rüzgar enerji santrali için valiliğimizce “çevresel etki değerlendirmesi gerekli değildir” kararı verildi. Açıklamada, “Kayseri ilindeki Öküzyatağı-Güngörmez-Kızılkaya-Topalalikuyusu-Çingenözü-Danaözü-Çatalkaya mevkiindeki Bak Enerji Üretimi A.Ş. tarafından yapılması planlanan 82,5 mw

Kariyer Tüyoları

Türkiye’de Yenilenebilir Enerji Yatırımları ve İstihdam Potansiyeli

Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapmak isteyen ETKB, enerjide 2023 yılı hedeflerini de bu hedefine uygun bir şekilde revize etmiştir. OECD tahminlerine göre Türkiye, 2011-2017 döneminde yıllık ortalama

Genel

İnverterlerde doğru seçim ya da tasarım yapılmadığı durumlarda ne gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır?

Öncelikle sebebi ne olursa olsun inverterde meydana gelecek bir hata tüm santralin şebeke ile olan bağlantısını koparacağı için hayati bir öneme sahiptir. Yatırımın fizibilitesi yanında uygulayıcı firmanın vermiş olduğu garantileri