Özel sektörün biyogaz tesisleri yatırımlarına yönelmesi için ne tür düzenlemeler yapılmalı?

Biyogazder Başkanı Altan Denizsel:

Atık  yönetmeliği tavizsiz uygulanmalı, birlikler ve kooperatiflere atık toplama mecburiyeti getirilmeli, belediyelerin ve devletin çede uygun alan problemlerini çözmesi gerekmektedir.Yatırımcı Trafo bağlantılarına en kısa yerden ulaşabilmeli.organik gübrenin kullanım mecburiyetin getirilmesi ve nitrat yönetmeliğinin bir daha ertelenmemesi gerekmektedir.

biogass

Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdürü Çağrı Özkök:

Yukarıda farklı başlıklar altında belirtilen düzenlemelerinin haricinde biyogaz teknolojisinin yerlileşmesi için Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verilmesi, biyogazın diğer çıktıları olan katı ve sıvı gübreyle ilgili mevzuat çalışmalarının yapılması yatırımı daha fizible hale getirecektir.

Enfaş Çevre Teknoloji ve Regülasyon Yöneticisi Serkan Anacak:

Biyogaz tesisleri ile ilgili yönetmeliklerin karmaşıklığı mutlaka giderilmelidir. Elektrik üretim lisansı, Çevre İzni, gübre üretim izni gibi izinlerin alınması hem karmaşık hem de çok uzun zaman alan süreçlerdir. Biyogaz tesislerin ülkemizin organik atık problemine önemli bir çözüm olacağı göz önüne alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından biyogaz tesislerinin kurulması, tesislere organik atık kabulü, tesis çıktısı çürütülmüş ürünlerin gübre olarak kullanımı ile ilgili teşvik edici aksiyonlar alınması gerekmektedir.

Sektörün gelişmesi ve ülkemizin yenilenebilir enerji potansiyelini kullanması için yatırımcıların önü açılmalıdır.

Burada önemli konulardan biri de küçük ölçekli tesisler yerine, merkezi biyogaz tesisleri kurulması ve işletilmesi desteklenmelidir. Atık üreticileri için de bu tür tesisler atıkların bertarafı için adres olarak gösterilmelidir.

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Genel

Basında Alternatif Enerji Seminerleri

dha.com.tr, 12.03.2014 http://www.dha.com.tr/haberdetay.asp?tarih=12.03.2014&Newsid=620915&Categoryid=9   enerjipostasi.com, 05.03.2014 http://www.enerjipostasi.com/6394–HaberGoster%E2%80%9Dalternatif-enerji-akademisi%E2%80%9D-yola-cikiyor!.html   haberler.com, 18.03.2014 http://www.haberler.com/anadolu-universiteleri-temiz-enerji-istihdamina-5800649-haberi/   yapi.com.tr, 17.03.2014 http://www.yapi.com.tr/Haberler/anadolu-universiteleri-temiz-enerji-istihdamina-hazirlaniyor_118257.html   habertoplam.com.tr, 18.03.2014 http://www.habertoplam.com/tr/532843d989e62717487d398f-index/Anadolu_Universiteleri_Temiz_Enerji_Istihdamina_Hazirlaniyor.html   abvizyonu.com, 17.03.2014 http://www.abvizyonu.com/cevre/anadolu-universiteleri-temiz-enerji-istihdamina-hazirlaniyor.html   enerjigunlugu.net, 17.03.2014 http://enerjigunlugu.net/universiteler-temiz-enerji-istihdamina-hazirlaniyo_7584.html#.Uyt-iajV9cR   sondakika.web.tr, 21.03.2014

Genel

Bozankaya E-Buslara Büyük İlgi

Frost&Sullivan tarafından “2015 Avrupa’da Yılın Şirketi” seçilen Bozankaya’nın, 2014 yılı sonunda tanıttığı elektrikli otobüsleri Bozankaya E-Bus’a Avrupa ve Ortadoğu’dan yüksek talep geldi. Türkiye’de üretilen elektrikli otobüslere ilgi büyüyor. Bozankaya Genel

Genel

Biyogazın diğer temiz enerji kaynaklarından farkı nelerdir?

  Biyogazder Başkanı Altan Denizsel: Biyogaz tesisleri sadece elektrik üretecek tesisler olarak görülmemelidir. Bu tesisler çevreye zarar veren birçok atığın yok edildiği veya başka bir yararlı ürüne dönüştürüldüğü tesis olarak