Özel sektörün biyogaz tesisleri yatırımlarına yönelmesi için ne tür düzenlemeler yapılmalı?

Biyogazder Başkanı Altan Denizsel:

Atık  yönetmeliği tavizsiz uygulanmalı, birlikler ve kooperatiflere atık toplama mecburiyeti getirilmeli, belediyelerin ve devletin çede uygun alan problemlerini çözmesi gerekmektedir.Yatırımcı Trafo bağlantılarına en kısa yerden ulaşabilmeli.organik gübrenin kullanım mecburiyetin getirilmesi ve nitrat yönetmeliğinin bir daha ertelenmemesi gerekmektedir.

biogass

Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdürü Çağrı Özkök:

Yukarıda farklı başlıklar altında belirtilen düzenlemelerinin haricinde biyogaz teknolojisinin yerlileşmesi için Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verilmesi, biyogazın diğer çıktıları olan katı ve sıvı gübreyle ilgili mevzuat çalışmalarının yapılması yatırımı daha fizible hale getirecektir.

Enfaş Çevre Teknoloji ve Regülasyon Yöneticisi Serkan Anacak:

Biyogaz tesisleri ile ilgili yönetmeliklerin karmaşıklığı mutlaka giderilmelidir. Elektrik üretim lisansı, Çevre İzni, gübre üretim izni gibi izinlerin alınması hem karmaşık hem de çok uzun zaman alan süreçlerdir. Biyogaz tesislerin ülkemizin organik atık problemine önemli bir çözüm olacağı göz önüne alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından biyogaz tesislerinin kurulması, tesislere organik atık kabulü, tesis çıktısı çürütülmüş ürünlerin gübre olarak kullanımı ile ilgili teşvik edici aksiyonlar alınması gerekmektedir.

Sektörün gelişmesi ve ülkemizin yenilenebilir enerji potansiyelini kullanması için yatırımcıların önü açılmalıdır.

Burada önemli konulardan biri de küçük ölçekli tesisler yerine, merkezi biyogaz tesisleri kurulması ve işletilmesi desteklenmelidir. Atık üreticileri için de bu tür tesisler atıkların bertarafı için adres olarak gösterilmelidir.

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Genel

“İl İl Enerji Verimliliği Projesi”Başladı

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi DEK-TMK tarafından başlatılan “İl İl Enerji Verimliliği” Projesinin detayları aşağıda belirtilmektedir: Milli Komitemiz, BM’lere bağlı UNDP teşkilatının yürüttüğü “Küçük Destek Programı” Türkiye Koordinatörü Sayın Gökmen Argun’un desteği ile “İL

Genel

Fina Enerji’nin Rüzgar Santralinin Yeri Değişecek

İşadamı Hüsnü Özyeğin’in sahibi olduğu Fina Enerji’nin rüzgar santrali projesi 3. havalimanına takıldı. Ulaştırma Bakanlığı uçak rotasında yer alan rüzgar güllerinin başka yere taşınmasını istedi. Özyeğin, santrali taşımak için yer

HABERLER

Altaca Grubu’ndan Türkiye’nin En Büyük Entegre Biyogaz ve Organik Gübre Üretim Tesisi

Altaca Grubu tarafından inşa edilen Türkiye’nin en büyük entegre biyogaz ve organik gübre üretim tesisi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından açıldı. Türkiye yenilenebilir enerji alanında önemli atılımlar