Özel Sektör Jeotermal Yatırımlarına Büyük İlgi Gösteriyor

TIREC 2012 Konferansı’nda söz alan Kayı Enerji Genel Müdürü Rıfat Göksu, “yatırımcıların jeotermal kaynağa ilgisinin artmasındaki en önemli etken, kaynağın yasal zemine kavuşmasıdır” şeklinde konuştu.

TIREC 2012 Konferansı’nın 2. gününde gerçekleşen Jeotermal Enerji’nin ele alındığı bir panel gerçekleştirildi. Zorlu Enerji Elektrik Genel Müdür Yardımcısı Ali Kindap, Zorlu Enerji Elektrik’in jeotermal enerji alanına yönelik yatırımları hakkında, jeotermal  verdi.

Panelde, Kayı Enerji Genel Müdürü Rıfat Göksu ise, jeotermal enerji alanındaki faaliyetleri ve pazarın genel yapısıyla ilgili bilgi ve görüşlerini paylaştı. Jeotermal alanında Türkiye’de toplam elektrik üretiminin 114 MGW olduğuna değinen Göksu, özel sektörün jeotermal alanına yönelik yoğun bir ilgi gösterdiğini ekledi. Göksu, jeotermal alanında faaliyet gösteren yatırımcıların maliyet yüksekliğiyle karşı karşıya olduğunu da belirtti.

Türkiye’nin jeotermal enerjide kullanılabilir potansiyelin 5345 Mega Watt olarak saptandığını aktaran Göksu, “Yatırımcıların jeotermal kaynağa ilgisinin artmasındaki en önemli etken, kaynağın yasal zemine kavuşmasıdır” dedi. Göksu, buna rağmen jeotermal enerjiyle ilgili olarak yasanın, kaynağın uzun süre ve yasal boşluk nedeniyle çeşitlenmiş sorunlarını çözmekten uzak bir yapıda olduğunu belirtti.

Göksu, jeotermal enerjide arama süresinin de dünya standartlarındaki yöntemlerin uygulanması için yeterli olmadığını belirtti. Göksu bu sürenin 4+1 olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Jeotermalin doğanın verdiği bir kaynak olduğu unutulmamalı

Ormat Yetkilisi Gad Shoshan da jeotermal enerji alanında çalışma yaparken jeotermal enerjinin doğanın bize verdiği bir kaynak olarak onun nasıl kullanılacağının iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Jeotermal sahalarını geliştirmenin yönteminin doğa anaya iyi bakmak olduğunu belirten Snoshan, yerel müşteriyle aile ilişkisi kurmanın ve adım adım dikkatle çalışmanın önemine değindi.

MB Holding Başkanı Muharrem Balat da jeotermal enerj alanına yönelik çalışmaları anlattı ve pazarın yapısıyla ilgili bilgi verdi. Panelde ayrıca, Mekaser Company and Cryostar Agent CEO’su Erden Guray da jeotermal enerji alanına yönelik proje ve hedeflerinden söz etti.

 

Haber: Hüseyin Bumin Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Los Angeles’ta Güneş Enerjisi İle Çalışan Evlere Yoğun İlgi

Los Angeles’ta hazırlanan bir konsept projede tamamı güneş enerjisi ile çalışan 20 adet ev adeta kapışıldı. ABD’de güneş enerjisinden elektrik üretimi giderek artış gösteriyor. Bu gelişmede yalnızca yönetimlerin değil, halkın

HABERLER

IFC’den Finans Leasing’e KOBİ’ler İçin Enerji Verimliliği Kredisi

IFC,  Finans Leasing’e enerji verimliliği için 60 milyon dolar tutarında finansman sağlıyor. Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC, Türkiye’nin önde gelen leasing şirketlerinden Finans Leasing’e enerji verimliliği için 60 milyon dolar tutarında

Biyo Enerji 0 Comments

“Biyoyakıt Üretiminin Hızlandırılmasına İhtiyaç Var”

Türkiye Aspir Derneği Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem: “Son zamanlarda çevre ülkelerden satın aldığımız enerji kaynaklarının siyasi zorlanmalara bağlı olarak kısıtlanabileceği düşüncesiyle, yerel enerji kaynaklarına, özellikle de tarıma dayalı biyoyakıt