Özel Sektör Jeotermal Yatırımlarına Büyük İlgi Gösteriyor

TIREC 2012 Konferansı’nda söz alan Kayı Enerji Genel Müdürü Rıfat Göksu, “yatırımcıların jeotermal kaynağa ilgisinin artmasındaki en önemli etken, kaynağın yasal zemine kavuşmasıdır” şeklinde konuştu.

TIREC 2012 Konferansı’nın 2. gününde gerçekleşen Jeotermal Enerji’nin ele alındığı bir panel gerçekleştirildi. Zorlu Enerji Elektrik Genel Müdür Yardımcısı Ali Kindap, Zorlu Enerji Elektrik’in jeotermal enerji alanına yönelik yatırımları hakkında, jeotermal  verdi.

Panelde, Kayı Enerji Genel Müdürü Rıfat Göksu ise, jeotermal enerji alanındaki faaliyetleri ve pazarın genel yapısıyla ilgili bilgi ve görüşlerini paylaştı. Jeotermal alanında Türkiye’de toplam elektrik üretiminin 114 MGW olduğuna değinen Göksu, özel sektörün jeotermal alanına yönelik yoğun bir ilgi gösterdiğini ekledi. Göksu, jeotermal alanında faaliyet gösteren yatırımcıların maliyet yüksekliğiyle karşı karşıya olduğunu da belirtti.

Türkiye’nin jeotermal enerjide kullanılabilir potansiyelin 5345 Mega Watt olarak saptandığını aktaran Göksu, “Yatırımcıların jeotermal kaynağa ilgisinin artmasındaki en önemli etken, kaynağın yasal zemine kavuşmasıdır” dedi. Göksu, buna rağmen jeotermal enerjiyle ilgili olarak yasanın, kaynağın uzun süre ve yasal boşluk nedeniyle çeşitlenmiş sorunlarını çözmekten uzak bir yapıda olduğunu belirtti.

Göksu, jeotermal enerjide arama süresinin de dünya standartlarındaki yöntemlerin uygulanması için yeterli olmadığını belirtti. Göksu bu sürenin 4+1 olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Jeotermalin doğanın verdiği bir kaynak olduğu unutulmamalı

Ormat Yetkilisi Gad Shoshan da jeotermal enerji alanında çalışma yaparken jeotermal enerjinin doğanın bize verdiği bir kaynak olarak onun nasıl kullanılacağının iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Jeotermal sahalarını geliştirmenin yönteminin doğa anaya iyi bakmak olduğunu belirten Snoshan, yerel müşteriyle aile ilişkisi kurmanın ve adım adım dikkatle çalışmanın önemine değindi.

MB Holding Başkanı Muharrem Balat da jeotermal enerj alanına yönelik çalışmaları anlattı ve pazarın yapısıyla ilgili bilgi verdi. Panelde ayrıca, Mekaser Company and Cryostar Agent CEO’su Erden Guray da jeotermal enerji alanına yönelik proje ve hedeflerinden söz etti.

 

Haber: Hüseyin Bumin Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Elektrik Üretimi

Güneş Karavanı Çanakkale’de Açıldı

Türkiye organizasyonunda İstanbul’dan yola çıkan Güneş Karavanı Çanakkale’de de açıldı. Güneş enerjisiyle ilgili çeşitli girişim ve etkinlikler dikkat çekiyor. Türkiye koordinatörlüğünde 6-7 Ekim için Çanakkale’de de organize edilen Güneş Karavanı,

Elektrik Satışı 0 Comments

“Müşteriyi İşin Odağına Alan Yeni Bir Dönem Açıyoruz”

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı: “Biz de Enerjisa olarak bu sektörün lider ve öncü oyuncusuyuz. Bunun getirdiği sorumlulukla, Enerjisa olarak liberalleşen elektrik piyasasında müşteriyi işin odağına alan yeni

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Aksaray’a Güneş Enerji Santrali

Aksaray’da Hasandağı’nın eteklerinde kurulan elektrik santrali ile güneş panelleri ile enerji üretiliyor. Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, Meclis ve TOBB Konsey Üyesi Mehmet Ekici ile birlikte Hasandağı eteklerinde bulunan,