Özel Sektör Jeotermal Yatırımlarına Büyük İlgi Gösteriyor

TIREC 2012 Konferansı’nda söz alan Kayı Enerji Genel Müdürü Rıfat Göksu, “yatırımcıların jeotermal kaynağa ilgisinin artmasındaki en önemli etken, kaynağın yasal zemine kavuşmasıdır” şeklinde konuştu.

TIREC 2012 Konferansı’nın 2. gününde gerçekleşen Jeotermal Enerji’nin ele alındığı bir panel gerçekleştirildi. Zorlu Enerji Elektrik Genel Müdür Yardımcısı Ali Kindap, Zorlu Enerji Elektrik’in jeotermal enerji alanına yönelik yatırımları hakkında, jeotermal  verdi.

Panelde, Kayı Enerji Genel Müdürü Rıfat Göksu ise, jeotermal enerji alanındaki faaliyetleri ve pazarın genel yapısıyla ilgili bilgi ve görüşlerini paylaştı. Jeotermal alanında Türkiye’de toplam elektrik üretiminin 114 MGW olduğuna değinen Göksu, özel sektörün jeotermal alanına yönelik yoğun bir ilgi gösterdiğini ekledi. Göksu, jeotermal alanında faaliyet gösteren yatırımcıların maliyet yüksekliğiyle karşı karşıya olduğunu da belirtti.

Türkiye’nin jeotermal enerjide kullanılabilir potansiyelin 5345 Mega Watt olarak saptandığını aktaran Göksu, “Yatırımcıların jeotermal kaynağa ilgisinin artmasındaki en önemli etken, kaynağın yasal zemine kavuşmasıdır” dedi. Göksu, buna rağmen jeotermal enerjiyle ilgili olarak yasanın, kaynağın uzun süre ve yasal boşluk nedeniyle çeşitlenmiş sorunlarını çözmekten uzak bir yapıda olduğunu belirtti.

Göksu, jeotermal enerjide arama süresinin de dünya standartlarındaki yöntemlerin uygulanması için yeterli olmadığını belirtti. Göksu bu sürenin 4+1 olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Jeotermalin doğanın verdiği bir kaynak olduğu unutulmamalı

Ormat Yetkilisi Gad Shoshan da jeotermal enerji alanında çalışma yaparken jeotermal enerjinin doğanın bize verdiği bir kaynak olarak onun nasıl kullanılacağının iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Jeotermal sahalarını geliştirmenin yönteminin doğa anaya iyi bakmak olduğunu belirten Snoshan, yerel müşteriyle aile ilişkisi kurmanın ve adım adım dikkatle çalışmanın önemine değindi.

MB Holding Başkanı Muharrem Balat da jeotermal enerj alanına yönelik çalışmaları anlattı ve pazarın yapısıyla ilgili bilgi verdi. Panelde ayrıca, Mekaser Company and Cryostar Agent CEO’su Erden Guray da jeotermal enerji alanına yönelik proje ve hedeflerinden söz etti.

 

Haber: Hüseyin Bumin Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

HAO’dan Yeşil Kentsel Gelişim İçin Örnek Bir Proje

Yüksek bir plato üzerinde tasarlanan yerleşim planındaki tüm binalar enerji verimliliği düşünülerek, yenilenebilir enerji sistemleri ile kombine edilerek tasarlanmış. Projede yaşam, iş, oyun ve kültürel alanlar bulunuyor. Çin yükselişe geçen

HABERLER

Sürdürülebilir Yeşil Bina Belgelendirmeyle İlgili Yönetmelik Taslağı Hazırlandı

Sürdürülebilir Yeşil bina belgelendirme usul ve esaslarına dair yönetmelik taslağı hazırlandı.  Yönetmelikle, bina doğal kaynakları ve enerjiyi verimli kullanarak çevresel etkilerini azaltmak için sürdürülebilir yeşil bina değerlendirme ve belgelendirme sisteminin

HABERLER 0 Comments

Erzurum’a Güneş Enerji Santrali

Güneş enerjisi santrali, yıllık 90 bin kilovat saat elektrik üretimi gerçekleştirdi. Kışın en yoğun yaşandığı kentlerden biri olan Erzurum’da güneş enerjisinden elektrik üretiliyor. Atatürk Üniversitesi ve KUDAKA işbirliğiyle kurulan güneş