Oyuncak Teletubby Evi Değil, Sanat Enstalasyonu

Oyuncak Teletubby Evi Değil, Sanat Enstalasyonu

Bu gördüğünüz şeker gibi parlak renkli ve Teletubby’lerin evine benzeyen  yapılar, aslında Şangay’da nehir kenarındaki bir parkta bulunan sanat enstalasyonu. 2010 Dünya Expo‘su sırasında şehirde Huangpu Nehri kıyısına  Expo’nun o seneki teması olan “Daha İyi Şehir, Daha İyi Yaşam” fikrine destek vermek için yeni bir park yapıldı. Expo’nun üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen hala Bailanjing Park denilen bu parkta ziyaretçi kabul eden yapıların özelliği ihtiyaçları olan enerjiyi rüzgardan elde etmeleri. Taranta Creations tarafından tasarlanan ve hayata geçirilen bu projede her “odacık”ta karaoke, satranç, dans ya da rahatlama gibi birbirinden farklı aktiviteler yapılıyor, gereken enerji rüzgar türbinlerinden sağlanıyor. Geceleri aydınlatması da bu  türbinlerden elde edilen enerjiyle gerçekleşen “odacıklar” ziyaretçilere estetik, tasarım ve enerjinin güzel bir sentezini sunuyor.

 

Pavilions-in-Bailanjing-Park-Taranta-Creations-11   Pavilions-in-Bailanjing-Park-Taranta-Creations-7

Pavilions-in-Bailanjing-Park-Night

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

Gökdelen Tepesindeki İronik Ekolojik (?) Çatı

Çin’in Beijing Kenti’nde Proseför Zhang Lin tarafından inşa edilen bu ekolojik çatı, 6 yıllık bir kaya ekosisteminin yüksek bir apartmanın çatı katında oluşması yolu ile ortaya çıkarılmış. İçinde 321 misafir

HABERLER

Akıllı Telefonlar İçin Rüzgar Ölçümü Aplikasyonu

TechCrunch Disrupt Europe‘da oldukça fazla sayıda donanım ve internet of things/nesnelerin interneti girişimi vardı. Bu röportajda ise sizlere oldukça eğlenceli bir araç tanıtacağız. Vaavud, akıllı telefonlar için rüzgar ölçen bir

Tasarımlar 0 Comments

Milano’da Dünyanın İlk Dikey Ormanı

İtalyan mimar ve şehir plancısı Stefano Boeri imzası taşıyan Bosco Verticale projesi dünyanın ilk dikey ormanı olma özelliğini taşıyor. Yeşil binaların ve kentlerin birbirinden ilginç ve güzel örnekleri dünyada mevcut.