Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Öğrencilerinden Solar Proje

Güneş enerjisi kullanılarak tasarlanan ve uygulamaya konan ürünlerin hem fonksiyonel hem de estetik olması çok önemli. Bu durum, bu ürünlerin yaygınlaşması ve güneş enerjisinin uygulanabilir örneklerinin sergilenmesi açısından çok önemli.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisi Bedirhan ŞEN ve Emir KARAYTUĞ projeyi Yrd. Doç. Dr. Ertaç HÜRDOĞAN önderliğinde , üniversite rektörlüğü ve Enerji Etüt-Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENERMER ) destekleri ile gerçekleştirdi. Amacı temiz enerji kaynaklarının etkin kullanımı olan projede hedeflenen öğrenci, personel ve ziyaretçilere örnek olacak bir yapı ortaya koymak ve yeşil enerjiye üniversite olarak örnek olmak, katkıda bulunmaktı. Bu amaçlarını da kendi tabirleri ile “hoş bir çalışma” ile yerine getiren ekip, istasyonumuzun tasarımında, Osmaniye ilinin simgesi haline gelen yer fıstığı şeklini kullanarak hem modern hem özgün hem de yerel değerlere bağlı bir çalışma olsun istemiş. Enerjisini tamamen güneşten alan bu sistem ile telefon, tablet, dizüstü bilgisayar gibi her türlü mobil cihaz şarj edilebilecek. İki koltuktan oluşan iç kısımda her koltukta birer adet priz (220 V) , üçer adet USB girişi, ikişer adet de şarj kablosu bulunmakta. Aynı zamanda yine güneş enerjisinden beslenen iç aydınlatması ile geceleri de güzel bir dinlenme, kitap okuma ortamı sağlanmış.
Ekibin bir de mesajı var: “Kampüs içerisine yerleştirilen bu istasyonun tüm kullanıcılara yardımcı olması, öğrencilere ve halkımıza örnek teşkil etmesini temenni ediyoruz”

alternatif_enerji_Osmaniye_Univ_yerfistigi

alternatif_enerji_Osmaniye_Univ_yerfistigi 2

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Elektrikli Araba Kiraz’la Rekor Ucuzlukla Yolculukla Yapılacak

Namık Kemal Üniversitesi, öğrencilerinin yapımını sürdürdüğü elektrikli otomobil “Kiraz”ın, 100 kilometrede sadece 2,5 liralık elektrik harcaması bekleniyor. Ulaştırma sektöründe önümüzdeki 20 yıl içinde yaşanacak köklü değişimin ipuçlarını elektrikli araçlar sunuyor.

HABERLER 0 Comments

Dicle Üniversitesi’ne Güneş Enerjisi Santrali

Dicle Üniversitesi güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren tesis ile kendi enerjisini üretiyor. Üniversitelerin kendi elektriklerini üretme çalışmaları dikkat çekiyor. Dicle Üniversitesi de güneş enerjisi santrali kurdu. Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde

HABERLER

Microsoft Geleceğin Akıllı Şehirleri İçin Çalışıyor

Microsoft’un kamu sektörü ve şehircilik hizmetlerine yönelik yeni girişimi CityNext, çağdaş şehirlerde insana odaklı inovasyonun kapılarını aralayacak. Microsoft, ABD’nin Atlanta şehrinde gerçekleştirdiği Dünya İş Ortakları Konferansı’nda (WPC) şehirlerin, kurumların ve