“Ofis Çalışanlarımızın Doğum Günlerinde Kendi Adlarına Ağaç Dikiyoruz”

“Ofis Çalışanlarımızın Doğum Günlerinde Kendi Adlarına Ağaç Dikiyoruz”

ALI_9651Bize biraz Serap Zuvin Hukuk Bürosu ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Hangi konular üzerinde çalışıyorsunuz daha çok?

Büromuz, 2001 yılında kurulmuş olup, merkezi İstanbul’dadır. Kuruluşundan bu yana müvekkillerine nitelikli ve yüksek kalite standardında uluslararası hukuk danışmanlığı hizmetleri veren büromuz, alanında tanınmış ve saygın bir hukuk bürosudur. Büromuzun çalışma prensibi, müvekkillerimizin hukuki talep ve sorunlarının arzuladıkları şekilde; hızlı, kapsamlı ve titiz bir biçimde çözümlenmesidir.
Büromuzun temel çalışma alanları, genel olarak şirket birleşme ve devralmaları, ticari sözleşmeler hukuku, ticaret hukuku, ticari havacılık hukuku ve iş hukuku olarak özetlenebilir. Müvekkil portföyümüzün ağırlıklı çoğunluğu yabancı müvekkillerden oluşmakla birlikte, zaman zaman hizmet verdiğimiz Türk firmalar da mevcuttur. Büromuzda toplam çalışan sayısı on iki kişidir.

Yakın bir zamanda WWF Yeşil Ofis çalışmasına dahil olduğunuzu öğrendik. Nasıl karar verdiniz bu çalışmaya?

WWF tarafından 1999 yılında başlatılan Yeşil Ofis Programının anlatılması için 21.12.2011 tarihinde, KAGİDER üyelerine bir tanıtım toplantısı yapıldı. Ben de bir KAGİDER üyesi olarak, bu Yeşil Ofis Programı katılım toplantısına büyük bir heyecan duyarak dahil oldum ve proje ile ilk tanışmam bu vesileyle gerçekleşti.
Bu program ile Programa üye kuruluşların çevre dostu tercihler yapmaları ve bu tercihleriyle başka kişi ve kuruluşları da bilinçlendirmeleri amaçlanıyor. Arkadaşlarımın çevreye duyarlı olduklarını bildiğimden, projeye katılma kararı karşısında çok da fazla düşünmeme gerek kalmadı. Tüm ekip arkadaşlarım, benimle aynı heyecanı paylaşarak, projeye gönül verdiler ve böylelikle sürece hemen dahil olduk.

Neyi amaçlıyorsunuz bu çalışmayla?

Kendi karbon ayak izimizi mümkün olduğunca azaltıp, gerek müvekkillerimizi, gerekse diğer iş ortaklarımızı ve meslektaşlarımızı da çevreye karşı duyarlı olmaya özendirmeyi amaçladık. Arzumuz, bilinçli tüketimi amaçlayan bu tasarruf ve iyileştirme programını mümkün olduğunca çok insan ve firmayla paylaşmak.
Programın bize en büyük getirisi, çevre koruması konusunda ciddi bir bilince kavuşmamız oldu. Ofisimizde program çerçevesinde yaptığımız düzeltmeler ve aldığımız olumlu geri dönüşler de bizleri sonsuz mutlu ediyor.

Neler yapıyorsunuz bu süreçte?

Program gereği, Yeşil Ofis programına katılmanın ardından geçen bir yıl içinde, WWF projeye dahil olan üyenin denetimini yapıyor ve yıl sonunda katılım sırasında belirlenen hedeflere ulaşıp ulaşılmadığını tespit ediyor. Bizler bu bir yıl boyunca ofisimizde köklü değişiklikler yaptık ve Yeşil Ofis Programı çerçevesinde yapılmasını öngördüğümüz tüm iyileştirici değişiklikleri birer birer hayata geçirmeye çalıştık.
Öncelikle ofisimizin çatısı altında bir Yeşil Komite kurduk. Bu Yeşil Komite, ofis hedeflerimizi belirleyerek, hedeflenenlerin gerçekleştirilmesi ile ilgili süreçleri takip etti ve halen de etmeye devam ediyor. İyileştirme yapılacak alanlar olarak, atık yönetimi, su tüketiminin azaltılması ve ofis çalışanlarının çevre bilincinin arttırılması olarak belirledik.

Yeşil ofis olmanın maliyeti ne sizin için? Ne kadarlık bir artı masraf yapmanız gerekiyor?

Yaptığımız tüm çalışmaların belirli bir maliyeti olduğu aşikar. Örneğin, yalnızca plastik ve elektrik tüketimimizi azaltmak için, ofisimize ciddi maliyet gerektiren bir su artırma filtresi sistemi taktırdık. Kullandığımız tüm masaüstü bilgisayarları, dizüstü bilgisayarlarla değiştirdik. Tuvalete tasarruflu sifon taktırdık. Düşündüğünüz zaman bunlar maliyet bakımından hiç de azımsanacak yenilikler değil. Öte yandan, yeşilin ve doğanın korunmasına dair ufak da olsa yaptığımız katkıların, tüm bu masraflara değdiğine inanıyoruz.

Şu anda ne aşamadasınız? Ne zaman bitecek süreç?

Bu süreç belirli bir zamanda bitmeyecek. Her ne kadar Yeşil Sertifika’yı almamız için bir yılı doldurmamız gerekse de, önemli olan bu sürecin devamlılığını sağlamak. WWF geçen bir yılın sonunda denetime gelerek, ilgili firmanın Yeşil Ofis Sertifikası almaya hak kazanıp kazanmadığına dair denetimini yapıyor. Biz de ilerleyen günlerde yaklaşık bir yılımız dolacağından, kendilerini denetimlerini yapmak üzere ofisimizde ağırlamayı ve sertifikamızı almayı umut ediyoruz. Öte yandan WWF tarafından yapılacak denetimler sürekli devam edecek; biz de gelecek yıllara ilişkin aksiyon planlarımızı buna göre şekillendireceğiz.

Hukuk, çevre sorunları açısından son derece önemli bir mücadele alanı bugün Türkiye’de. Bu konularda çalışmalar yapıyor musunuz büro olarak?

Bu kapsamda, çevrenin korunması anlamında ofisçe bugüne kadar olan en büyük adımımızın WWF Yeşil Ofis Programı’na katılmak olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında Açık Radyo’nun kurucuları arasında olmam ve Yeşil KAGİDER oluşumunda yer almam sebebiyle, kendi adıma bu alanda uzun yılladır aktif olduğumu söyleyebilirim.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Hazırladığı 68 Maddelik Torba Kanun Taslağı ile ilgili hukuksal bir değerlendirmeniz geçti elimize. Bu kanun taslağının içindeki bazı önerilerin, “Yeşil’e Tehdit!” olduğunu söylüyorsunuz. Bize biraz bu konuda bilgi verebilir misiniz?
Bahsi geçen torba kanun henüz tasarı halindedir. Değerlendirmelerimiz de bu tasarıya ilişkindir. Bu konuda kamuoyunda ciddi tartışmalar olduğu açık. Biz de bu alanda bilinçli hukukçular olarak görüşlerimizi paylaşmak istedik. Arzu edenler bu konudaki görüşlerimize web sitemizden ulaşabilirler.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Hazırladığı 68 Maddelik Torba Kanun Taslağı ile ilgili hukuksal bir değerlendirmeniz geçti elimize. Bu kanun taslağının içindeki bazı önerilerin, “Yeşil’e Tehdit!” olduğunu söylüyorsunuz. Bize biraz bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Bahsi geçen torba kanun henüz tasarı halindedir. Değerlendirmelerimiz de bu tasarıya ilişkindir. Bu konuda kamuoyunda ciddi tartışmalar olduğu açık. Biz de bu alanda bilinçli hukukçular olarak görüşlerimizi paylaşmak istedik. Arzu edenler bu konudaki görüşlerimize web sitemizden ulaşabilirler.

 

 

Serap Zuvin Olarak Bir Yıl İçinde Neler Gerçekleştirdik?

Örneğin gönderdiğimiz e-posta mesajlarına imzalarımızın yanında yer alacak şekilde Türkçe ve İngilizce çevre duyarlılığına ilişkin mesajlar ekledik. Bir hukuk bürosu olmamız sebebiyle tüketimimizin en çok kâğıt alanında yoğunlaştığı su götürmez bir gerçek. Bu nedenle, TEMA Vakfı ile iletişime geçerek, ofisimizin kağıtsal atıklarını ayrıştırıp, atık kağıt kolilerine atılmasını sağladık. Kâğıt tüketimimizle ilgili yaptığımız bir başka yenilik ise baskı alırken mutlaka çift taraflı baskı yapmak için ofisimizdeki bütün yazıcıların kalibre edilmiş olmasıdır.

Küçük ama kitlelere etki eden bir adım olarak,31 Mart 2012’de Dünya Saati etkinliğine katılmakla kalmayıp, tüm müvekkillerimizi bu uygulamadan haberdar etmek üzere, kendilerine İngilizce ve Türkçe bilgilendirici duyurular gönderdik.

Yaz mevsiminde klima kullanımı yerine,- ofisimiz plazada olmasına rağmen- mümkün olduğunca cam açarak serinlemeye gayret ettik. Ofisimizde uygulamada makul olan tüm aydınlatmaları, sensörlü lambalarla değiştirdik. Tuvaletimizin sifonunu tasarruflu olana çevirdik. Masaüstü bilgisayarların tamamınıdizüstü bilgisayarlarla değiştirmenin yanı sıra, plastik kullanımını da en aza indirdik. Mesela artık plastik tabak, fincan, çatal, bıçak yerine, cam/seramik ürünler kullanıyor ve bunları elde değil, bulaşık makinesinde yıkıyoruz. Damacana ile su almak yerine, taktırdığımız filtreden su içmeyi tercih ediyoruz. Böylelikle hem plastik kullanımımızı hem de su ve elektrik kullanımımızı en aza indirmiş oluyoruz.

Pek tabii tüm diğer atıklarımızı da cam, plastik ve kâğıt olarak ayırmaya başladık. Kullan-at piller yerine tasarruflu ve yeniden şarj edilebilir bataryalar kullanıyoruz. Kırtasiye ürünlerinden kaynaklanan atıklarımızı azaltmanın bir yolu olarak, ayrıca içi doldurulabilen ve bu sayede tekrar tekrar kullanılabilen tükenmez kalem ve fosforlu kalem kullanımına geçtik. Geçmiş yıllarda, müvekkillerimize yeni yıl başlangıçlarında çikolata vb. tüketime dayalı armağanlar gönderirken, bu kez geri dönüşümlü kâğıttan yapılmış ve içinde yeşil mesajlar olan ajandalar dağıtmaya karar verdik.

Ofisimizdeki temizlik ürünlerinin tamamını, çevre dostu ürünlerle değiştirdik ve kullanım miktarı/usulü konusunda ilgili ofis çalışanımızı eğittik. Tüm bunlara ek olarak, ofis çalışanlarımızın doğum günlerinde kendi adlarına ağaç dikmeye başladık ki, bunun bizi en çok gururlandıran çalışmamız olduğunu söyleyebilirim.

Röportaj: EkoIq dergisi, Ocak 2013 sayısı

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

“Sürdürülebilir Üretim, Sürdürülebilir Enerji Kullanımını Gerektiriyor”

Temiz Enerji Vakfı (TEMEV) Yönetim Kurulu Başkanı M.Tülin Keskin: “Artık ülkeler ithalat yaptıkları ürünlerin hangi enerji türüyle üretildiğini sorguluyorlar. Çevre çok önemli. Sürdürülebilirlik çok önemli. Kalkınmanın temeli de üretim. Sürdürülebilir

Sektörel Röportajlar

“Lisanssız Kapsamdaki Öz Tüketim Şekli, Aslında Bir Finans Modelidir”

Upsolar Türkiye Satış Müdürü Esra Canpolat:  “Lisanssız güneş elektriği üretimi kapsamında öztüketim uygulamasına çok inanıyoruz. Lisanssız kapsamdaki öz tüketim şekli, aslında mevcut bir bütçeyi yönetmeye dair bir finans modelidir. Upsolar olarak biz de

RÖPORTAJLAR

“Hidroelektrik Enerjisi Üretimiyle Güneş Enerjisi Üretimi Arasında Denge Kurulmalı”

Smart Solar’ın CEO’su Halil Demirdağ: Hidro elektrik enerjisiyle güneş enerjisi arasındaki bu bağlantıyı iyi değerlendirmemiz gerekiyor.  Hidro elektrik santrallerinde kesilen elektriğe aynı oranda ihtiyacımız olduğu için, bu açığı güneş enerjisiyle