Offshore Rüzgar Türbinlerinin İngiltere’deki Geleceği

Offshore Rüzgar Türbinlerinin İngiltere’deki Geleceği

Hükümetin rüzgar enerjisi planlarının aşırı pahalı ve hatalı bulunması ile birlikte İngiltere’de deniz üstü rüzgar enerjisinin üretim geleceği konusunda ciddi şüpheler söz konusu.

ae_ruzgar_offshore_deniz_ustu_turbinRüzgar enerjisi alanında planlanan on milyarlarca yatırımın sadece küçük bir kısmından İngiliz üreticilerinin yararlanacağının altını çizen İngiliz Kamu Politikası Araştırma Enstitüsü, hükümetin İngiltere’de kurulması planlanan rüzgar türbinleri konusunda üreticileri çekmek için çok az çabada bulunduğunu vurguladı.

Rüzgar için planlanan kamu sübvansiyonlarının sonucu olarak, enerji faturaları için ödenen milyarlar göz önünde bulundurulduğunda, son politikaların Birleşik Krallık ekonomisine daha az fayda getireceği düşünülüyor.

İngiliz Kamu Politikası Araştırma Enstitüsü Müdürü Will Straw, mevcut politikalar ile üretilen enerjinin düşük hacimli olması, düşük iş imkanları ortaya çıkarması ve yüksek maliyetlere neden olması gibi kötü sonuçlar elde edileceğinin altını çizdi. Straw, hükümetin deniz üstü rüzgar maliyetlerini aşağı çekerek yerli iş yaratma olasılığının çok az olduğunu vurguladı ve iklim, iş ve ekonomi meydanlarında başarısız sonuçlar ortaya çıkaracağını açıkladı.

İngiltere Başbakanı David Cameron geçtiğimiz hafta, dünyanın en büyük açık deniz rüzgâr çiftliği olan London Array’in açılışını gerçekleştirmişti. Ülkeyi çevreleyen deniz ve güçlü rüzgar kaynakları ile İngiltere, denizde kurulacak rüzgar türbinleri için dünyanın en iyi alanlarından biri olarak kabul ediliyor.

İngiliz hükümeti, 2030 yılına kadar enerji üretimini tamamen karbondan ayırma konusunda Avrupa Birliği’nin öngördüğü hedefleri reddederek yenilenebilir enerji planlarına ters düşmüştü.

Kaynak: Enerji Postası

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Hatay’da Dallı Darı Bitkisinden Biyobenzin Üretimi Gerçekleştirildi

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi’nde TÜBİTAK tarafından desteklenen proje kapsamında dallı darı bitkisinden biyobenzin üretimi gerçekleştirildi.  MKÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nafız Çeliktaş, TÜBİTAK’ın

HABERLER

Türkiye’nin İlk LED’li Yol Aydınlatma Pilot Projesi Ankara’da

Philips ve Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ortak çalışması sonucunda gerçekleştirilen LED’li yol aydınlatma pilot projesi Ankara’da hayata geçirildi. Şehirlerde enerji verimli, çevre dostu ve daha aydınlık yolların ilk

HABERLER 0 Comments

ABD Güneş Enerjisi Ekipmanlarında Süreci Kazandı

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Temyiz Organı (Appellate Body), güneş enerjisi ekipmanlarında yerli girdi zorunluluğunu içeren Hindistan uygulamasına karşı başlatılan anlaşmazlıkta ABD’nin nihai zaferini duyurdu. Dünyada güneş enerjisi sektöründe önemli gelişmeler