Ödüllü Katı Atık Bertaraf Tesisi Mühürlendi

Ödüllü Katı Atık Bertaraf Tesisi Mühürlendi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından 2009 yılında hizmete açılan ve çevre konusunda birçok ödüle sahip Yozgat Belediyesi’ne ait Katı Atık Bertaraf Tesisi, çevre ve insan sağlığına zarar verdiği gerekçesiyle mahkeme kararı ile kapatılıp mühürlendi.

ae_atikyonetimi_yozgat_belediyesi2009 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen ’En Çevreci Belediyeler’ yarışmasında ikinci olup, ’Eskavatör Kepçe’ kazanan Yozgat Belediyesi, 2011 ve 2012 yıllarında da yine çevre konusunda Tarihi Kentler Birliği tarafından ödüllendirildi.

Son olarak AK Parti Genel Merkezi Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından düzenlenen ’Yaşanabilir ve Estetik Şehirler’ konulu 4’üncü Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda mansiyon ödülüne layık bulundu. Çevre konusunda birden fazla ödülü müzesine taşıyarak gündeme gelen Yozgat Belediyesi, bu kez çevreye verdiği zararla yargılanıp, hüküm yedi.

ATIK TOPLAMA TESİSİ MÜHÜRLENDİ

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından temeli atılıp, 2009 yılında da hizmete açılan Yozgat Belediyesi’ne ait Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin bulunduğu bölgedeki Azizli Bağları ve Salmanfakılı köylüleri, atıklarının iyi depolanıp muhafaza edilmediği iddiasıyla çevreye ve insan sağlığına zarar verdiğini ileri sürüp yargıya başvurdu. Bilirkişi tarafından bölgede yapılan incelemede, tesislerden kaynaklanan nedenlerle suların kirlendiği, çevreye dağılan atıkları yiyen hayvanların ise hastalandığı, çevre ve insan sağlığına zarar verdiği belirlendi. Yozgat İdare Mahkemesi, tesisin kapatılması yönünde karar verdi. Kararın Yozgat Valiliği’ne intikalinin ardından tesis mühürlendi. Tesise getirilen atıklar geri götürüldü.

TESİSE RAPOR VEREN 5 PERSONELE SORUŞTURMA

Bu arada yapılan soruşturmada, tesisin kurulması konusunda hazırlanan raporda imzaları bulunan Yozgat İl Özel İdaresi’nde görevli 5 teknik personel hakkında da soruşturma başlatıldı. Yargının kapatma kararı sonrasında bir açıklama yapan Azizli Bağları Köyü Muhtarı Ali Koçaslan, tesisin yapılmadan önce ilgililerle görüştüklerini hatırlatarak şöyle dedi:

“Tesisin çevreye hiç bir zarar vermeyeceği, Avrupa’nın son teknolojisinin kullanılarak, toplanan atıkların ayrıştırılıp, sonrasında da değerlendirileceği belirtildi. Ama gördük ki, tesis etrafa hastalık yayıyor. Buradaki pislikler tarım alanlarına akıyor, zarar veriyor. Hayvanlarımız yedikleri atıklardan zehirleniyor, ilgililerden, yetkililerden bölgede yaşayanların genel sağlık taramasına tabi tutulmasını istiyoruz.”

Kaynak: DHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Güneşin Önü Tam Olarak Açılmadı”

IBC Solar Türkiye Genel Müdürü Hayri Bali: “Güneşin önü tam anlamıyla açılmadı. Bugünün koşullarında şartlar iyileştirilmiş dahi olsa, güneş enerjisine yatırım yapmak isteyenleri çok uzun, yorucu ve zor görünen bir

İNOVASYON 0 Comments

Porsche’den Mission E Modeli Elektrikli Otomobil

Dört kişilik Mission E`nin hedefinde Tesla var. 600 HP gücü ve 530 km`yi aşan menziliyle 2018`de yollarda. Dünyaca ünlü otomobil devleri elektrikli otomobil pazarına girmeye hazırlanıyor. Elektrikli otomobil pazarında önümüzdeki

HABERLER

Türkiye’nin Floresan Lambalar İçin İlk Geri Dönüşüm Tesisi Kuruldu

Türkiye’de ilk defa floresan ve tasarruflu ampullerin geri dönüşümünü sağlayacak bir tesisin kurulduğu açıklandı. TÜBİTAK tarafından yapılan açıklamada tesisin “Cıva İçeren Ömrünü Tamamlamış Floresanların Geri Dönüşümü Sistemi” projesiyle TÜBİTAK TEYDEB