Ödüllü Çevreci Lambanın Tasarım Hikayesi

Ödüllü Çevreci Lambanın Tasarım Hikayesi

Geliştirdikleri ‘yeni nesil çevreci lamba’ projeSiyle, Uluslararası Çevreci Şehirler Yarışması’nda dünya üçüncüsü olan üniversite öğrenciLERİ İhsan Çulcuoğlu ve Sun Ok ile bir araya geldik. Projeleri ile LED lambalara çevreci bir kimlik kazandıran gençlerden başarı hikayelerini dinledik.

29aralik_gencbasari_mansetAnkara’da bir araya geldiğimiz İhsan Çulcuoğlu elektrik – elektronik mühendisliği, Sun Ok ise bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisi. Bu iki genç bir araya gelerek çevresel bir sorunu ortadan kaldırmak istemiş ve enerji kaybını önleyen ‘GLED’ isimli projeleriyle yeni nesil bir LED lamba tasarlamış. Geliştirdikleri ‘yeni nesil çevreci lamba’ tasarımıyla da Uluslararası Çevreci Şehirler Yarışması’nda, (Go Green in the City 2013) bin proje arasında finale kalarak dünya üçüncüsü olmuş. Elde ettikleri bu başarıyı, bilimsel araştırmalara olan meraklarına bağlayan gençler, ülkelerine ve ailelerine böyle bir gurur yaşatmış olmanın mutluluğunu yaşıyor.

YAŞADIĞIMIZ BİR PROBLEMDEN YOLA ÇIKTIK

Bilkent Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği son sınıf öğrencisi İhsan Çulcuoğlu ‘yeni nesil çevreci lamba’ tasarım projesinin serüvenini; “Babam da aydınlatma sektöründe çalışıyor. Onun yanında çalışırken yaşadığımız bir problem üzerine bu proje fikir aklıma geldi. Çok yüksek güçte çalışan LED lambaların yüksekte bir ısı sorunu oluyor. Bunları soğutmak için ise ya fan koymanız ya da büyük alüminyum soğutucular kullanmanız gerekiyor. Eğer soğutamazsanız lamba yanıyor ve biz bunu yaşadık. Sun’la beraber projemizi bu problemden yola çıkarak geliştirdik. Enerjiyi nasıl daha efektif kullanırız ve oluşan ısıyı nasıl kendi lehimizde çevirip, tekrar elektriğe dönüştürürüz diye düşündük. Hayatta bazı sorunları nasıl çözebilirim diye düşünürken akla birçok fikrin geldiğini ifade eden Sun ise; “Karşılaştığımız bir sorun üzerine böyle bir proje geliştirdik ve hem çevresel bir sorunu ortadan kaldırdık hem de enerjiyi daha efektif kullanabildik.” diyor.

YILDA %7,5 ORANINDA TASARRUF YAPMAK MÜMKÜN

Bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisi Sun Ok, projelerini; “Arabalardaki egzos ve uzay mekiklerindeki yüksek ısıdan enerji üreten jeneratörlerden esinlendik. Geliştirdiğimiz sistemle, küresel ısınmaya neden olan LED lambalara çevreci bir kimlik kazandırdık. Yaptığımız hesaplamalara göre, geliştirdiğimiz LED’lerin sokak lambalarında kullanımı halinde; her sokak lambası için yıllık yüzde 7,5 oranında tasarruf yapmak mümkün.” sözleriyle ifade ediyor.

EĞİTİM HAYATI SOSYAL HAYATLA DESTEKLENMELİ

23 yaşındaki İhsan Çulcuoğlu; “Eğitiminizin dışında sosyal hayatınız da çok önemli. Özellikle mühendislik okuyan gençlerde sosyallik biraz eksik kalıyor. Herkes ‘Okul ortalamam yüksek olsun, başarılı bir şekilde mezun olayım, hayatım kolaylaşır.’ diye düşünüyor. Ama aslında öyle olmamalı. Eğitim hayatı sosyal hayat ile desteklenmeli. Mesela ben üniversitemizin radyosunda çalışıyorum. Mezun olacağım için aynı zamanda yerimi dolduracak olan yeni adaylara da eğitim veriyorum. Onun haricinde haftada 3 gün düzenli spor yapıyorum ve profesyonel olarak gitar çalıyorum. Haftada en az bir gün babamın işyerine gidip ona yardımcı olmaya çalışıyorum.” sözleriyle özetliyor günlük hayatını. Lise yıllarında 2 yıl kick boks yaptığını ve motora meraklı olduğunu belirten 21 yaşındaki Sun Ok ise boş zamanlarını sosyal platformlarda çeşitli faaliyetler geçirerek değerlendiriyor. Üniversite hayatının yanına farklı aktiviteleri de sığdıran Sun; “Topluma bir şekilde yararlı olmak beni mutlu ediyor. Üniversitemiz bünyesindeki ‘Toplumsal Gönüllülük’ projesi ile üniversite personelinin çocuklarına ders veriyorum. Bu sene başlatılan ‘Mühendis Eğitimlerini Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği’nde bölüm başkanı olarak görev yapıyorum. İngilizce, Flemenkçe, Almanca ve Latince biliyorum, zamanım olduğunda ise tercümanlık yapıyorum.” diyor.

BAŞARILI GENÇLERİN HEDEFLERİ

Aldıkları eğitim üzerine çalışmalarına ara vermeden devam etmeyi planlayan gençler, başarıya odaklanmış her gencin, 10 yıl sonra kendini görmek istediği yeri belirlemesi gerektiğine vurgu yapıyor. Yeni icatların ve bilimin fazlasıyla ilgisini çektiğini belirten Çulcuoğlu’nun hedefi; yurt dışında enerji üzerine master yapıp, aynı zamanda iş tecrübesi de edinerek Türkiye’ye dönmek ve iyi bir şirketin önemli isimleri arasında yer almak.
Gençlerin, üniversite sınavından önce çalışmak istedikleri alanı belirlemelerinin önemine değinen Ok ise, çok genç yaşta mezun olacağı için farklı alanlarda eğitimini devam ettirmeyi ve çok yönlü bir mühendis olarak önde gelen şirketlerden birinde üst düzey bir mevkide çalışmayı hedefliyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Avrupa’nın Çiftlikleri Organik Biyogaz Üretimine Geçiyor

Avrupa Birliği Organik Çiftliklerde Organik Biyogaz Üretimini Destekleme Projesi- SUSTAINGAS (Support for Organic Biogas Production in Organic Farming Project) Konsorsiyumu, Avrupa Birliği Ülkeleri’nde biyogaz üretimini sürdürülebilir yollardan gerçekleştirmeyi amaçlamakta. Bu

HABERLER

5. Yeşil Nokta Çevre Yarışması Başlıyor

  Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Türkiye`nin en çevreci hazır beton tesisleri ödüllendirilecek. İlk 3`e girenler Avrupa çapında da ödül alacak.  THBB, 5. Yeşil Nokta Çevre Yarışması kapsamında en çevreci

Biyo Enerji 0 Comments

Sönmezler’den Adana’ya Biyodizel Tesisi

Sönmezler Petro-Kimya San. ve Tic. A.Ş., Adana’nın Sarıçam ilçesinde biyodizel üretim tesisi kuracak. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, biyodizel, organik yağların baz ve alkolle karıştırılarak dizel yakıta çevirilmesi sonucu elde edilen