ODTÜ’den Yavru Vatan KKTC’de Örnek Proje

ODTÜ’den Yavru Vatan KKTC’de Örnek Proje

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kuzey Kıbrıs Kalkanlı kampüsü örnek bir uygulamaya imza atarak, ülkenin bir kampüsteki en büyük güneş enerjisi uygulamasını gerçekleştirdi. 1 Megawatt kurulu güce sahip olan bu santral, açılan ihale sonucunda kazanan Power Solar şirketi tarafından geçtiğimiz günlerde devreye alındı.

KKTC’nin en büyük kampüs uygulaması, aslında bir ar-ge projesi olarak tasarlanmış, zira ODTÜ buraya son derece modern ölçümleme ve test laboratuvarları da kurarak akademik kadrosunun bu santralin tüm hava şartlarındaki performansını test etme ve karşılaştırma imkanına sahip olmasını da sağlamış. Yıllık 1.640.000kWh elektrik performansı beklenen proje sayesinde, ODTÜ KK kampüsü ihtiyacının %23’ünün güneşten sağlamış olacak.

Konuyla ilgili olarak temasa geçtiğimiz projenin EPC hizmetini veren Power Solar Koordinatörü Yusuf Emanet, referansları arasında ODTÜ gibi önemli bir kurumu katmaktan dolayı çok memnun olduklarını belirterek, proje kullanılan 250wp polikristal güneş modüllerini Axitec Türkiye’den temin ettiklerini , kullanılan diğer bileşenlerin ise inverterlerde SMA, solar kablo da Multicontact, hücre ve şalt sistemlerinde Schneider olduğunu ekledi.

Axitec Türkiye CEO’su Atalay Yazgan ise, bu 1 MWlık teslimat ile birlikte Axitec’in KKTC’de pazar lideri olduğunu açıklayarak, Axitec olarak Türkiye ve yakın pazarlardaki solar hareketliliğin şirketleri için son derece memnun edici olduğunu belirtti.

Displaying image001.png

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER 0 Comments

“İnverter Pazarının Gelişiminde Önemli Bir Rol Oynamak İstiyoruz”

Mavisis Genel Müdürü Fatih Kavaslar: “Türkiye’de yakın gelecekte hızla büyüyüp gelişeceğini öngördüğümüz solar inverter pazarının bu gelişimine, tamamen yerli teknolojimizle ve uzun yıllara dayanan mühendislik tecrübemizle katkı sağlamayı ve bu

Elektrikli araçlar 0 Comments

Tesla Model S’in Bir Aracı Yandı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, büyük bir şok yaşıyor. Firmanın en yeni modeli, Model S’in Norveç’te satılan bir aracı, kısa devre yaparak alev aldı. Elektrikli araçlara artış sürüyor. Bu kapsamda en

HABERLER

BESTMER Projesiyle Biyokütle Enerji Kaynakları Değerlendirilecek

Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü işbirliğiyle gerçekleştirilecek BESTMER projesiyle enerji alanında kente kazançlar sağlanmasını hedefleniyor. BESTMER projesi kapsamında, biyokütle enerji kaynaklarını değerlendirmek için gerekli teknolojilerin geliştirilmesine ve uygulanmasına yönelik çalışmalar

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply