ODTÜ’den Yavru Vatan KKTC’de Örnek Proje

ODTÜ’den Yavru Vatan KKTC’de Örnek Proje

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kuzey Kıbrıs Kalkanlı kampüsü örnek bir uygulamaya imza atarak, ülkenin bir kampüsteki en büyük güneş enerjisi uygulamasını gerçekleştirdi. 1 Megawatt kurulu güce sahip olan bu santral, açılan ihale sonucunda kazanan Power Solar şirketi tarafından geçtiğimiz günlerde devreye alındı.

KKTC’nin en büyük kampüs uygulaması, aslında bir ar-ge projesi olarak tasarlanmış, zira ODTÜ buraya son derece modern ölçümleme ve test laboratuvarları da kurarak akademik kadrosunun bu santralin tüm hava şartlarındaki performansını test etme ve karşılaştırma imkanına sahip olmasını da sağlamış. Yıllık 1.640.000kWh elektrik performansı beklenen proje sayesinde, ODTÜ KK kampüsü ihtiyacının %23’ünün güneşten sağlamış olacak.

Konuyla ilgili olarak temasa geçtiğimiz projenin EPC hizmetini veren Power Solar Koordinatörü Yusuf Emanet, referansları arasında ODTÜ gibi önemli bir kurumu katmaktan dolayı çok memnun olduklarını belirterek, proje kullanılan 250wp polikristal güneş modüllerini Axitec Türkiye’den temin ettiklerini , kullanılan diğer bileşenlerin ise inverterlerde SMA, solar kablo da Multicontact, hücre ve şalt sistemlerinde Schneider olduğunu ekledi.

Axitec Türkiye CEO’su Atalay Yazgan ise, bu 1 MWlık teslimat ile birlikte Axitec’in KKTC’de pazar lideri olduğunu açıklayarak, Axitec olarak Türkiye ve yakın pazarlardaki solar hareketliliğin şirketleri için son derece memnun edici olduğunu belirtti.

Displaying image001.png

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

ETKİNLİKLER

Antalya RENSEF 2015 Fuarı Kapılarını Açtı

Üçüncüsü düzenlenen RENSEF Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarı Antalya`da başladı. Agoras Fuarcılık tarafından Antalya`da düzenlenen Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarı RENSEF 2015 bugün kapılarını açtı. Lİ-DER

Mevzuat

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Desteklenmesine İlişkin Yönetmelik Yayınlandı

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının desteklenmesine ilişkin yönetmelik bugün (1 Ekim 2013) Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik; YEK (Yenilebilir Enerji Kaynakları) Destekleme Mekanizmasına Kayıt Esasları YEK Destekleme Mekanizmasının İşleyişine İlişkin Hükümler

HABERLER

26- 27 Nisan 2013 – Akıllı Şebekeler Sempozyumu

Üretici ve tüketiciler arasında iki taraflı bilgi alışverişini sağlayan bir iletişim altyapısının mevcut elektrik sistemiyle bütünleştirilmesiyle oluşacak akıllı şebekelere (smart grid) duyulan gereksinim, yenilenebilir enerji kaynaklarından dağıtık elektrik üretiminin yaygınlaşmasıyla

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply