Bisiklet kilidi mi, cankurtaran mı ?

Bisiklet kilidi mi, cankurtaran mı ?

skylockGünde 1,5 milyona yakın bisikletin çalındığı ABD’de, eski Boeing ve Jawbone çalışanlarının geliştirdiği bir bisiklet kilidi olan Skylock pek çok derde derman olacak gibi görünüyor.

Skylock üzerindeki güneş panelleri sayesinde, içindeki pillerin sürekli dolu olmasını sağlıyor. Bu piller ise bir Akıllı Telefon uygulaması sayesinde, bisiklet sahibi ile bisiklet arasındaki iletişimi sağlayan beyni çalıştırıyor.

Bisiklet sahibi telefonuna kayıtlı olan şifreyi telefon üzerinden uzaktan girerek bisikletin yaklaştığı zaman hemen açılmasını sağlıyor. Eğer bisiklet çalınırsa, üzerindeki GPS sayesinde nerede olduğunun sinyalini yolluyor. Ayrıca kilit aktif konumda iken belirlenmiş bir süreden daha uzun süre dokunulursa ya da bisiklete müdahele olursa, anında sahibine konumunu bildirerek uyarı mesajı yolluyor.

Daha da güzeli, bisiklet düştüğü anda, sürücüsüne bir sinyal yolluyor ve herşeyin yolunda olup olmadığını teyid ediyor. Eğer belirli bir süre içinde teyid gelmezse, anında acil durum ekiplerine sinyal veriyor. Splinster gibi bisiklet paylaşımı yapılan uygulamalarla uyumlu çalışan Skylock, sahibinin bisikleti kiralayacak birilerini bulmasına da kolaylık sağlıyor.

Tanıtıcı video için : http://www.youtube.com/watch?v=6gyLPjDakAc

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Ulaşım

Akıllı Bisiklet Kopenhag’dan Çıktı, Satışı Başlıyor

Kopenhag İklim Zirvesi’nde tanıtılan ‘akıllı tekerlek’ piyasaya çıktı. Pedala bastıkça elektrik depolayan tekerlek ulaşımda devrim yapabilir! 2009 Kopenhag İklim Zirvesi’nde kent yaşamında devrim yaratacağı iddiasıyla tanıtılan eletrikli bisiklet 4 yıl

HABERLER 0 Comments

Google’ın Yeni Yatırımı: Akıllı ve Solar “Kontakt Lensler” !

Geleceğin kontakt lensleri  görme bozukluklarını düzeltmekten daha fazlasını yapabilirler. Geçtiğimiz haftanın başında Google, bilgisayarlarla iletişim kurabilen, kullanan kişinin biyolojik verilerini toplayabilen ve güneş enerjisiyle çalışan kontakt lensinin patentini aldı. Teknoloji devi

HABERLER

Günde 2 Liralık Şarj Maliyeti

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık: “Diyelim ki bir ay siz İstanbul’dan, İzmit’ten Kocaeli’nden çıkmadınız, o bir ay günlük 2 liralık, 3 liralık şarj maliyetiyle rahatlıkla gezebileceksiniz.” Türkiye’de elektrikli