Bisiklet kilidi mi, cankurtaran mı ?

Bisiklet kilidi mi, cankurtaran mı ?

skylockGünde 1,5 milyona yakın bisikletin çalındığı ABD’de, eski Boeing ve Jawbone çalışanlarının geliştirdiği bir bisiklet kilidi olan Skylock pek çok derde derman olacak gibi görünüyor.

Skylock üzerindeki güneş panelleri sayesinde, içindeki pillerin sürekli dolu olmasını sağlıyor. Bu piller ise bir Akıllı Telefon uygulaması sayesinde, bisiklet sahibi ile bisiklet arasındaki iletişimi sağlayan beyni çalıştırıyor.

Bisiklet sahibi telefonuna kayıtlı olan şifreyi telefon üzerinden uzaktan girerek bisikletin yaklaştığı zaman hemen açılmasını sağlıyor. Eğer bisiklet çalınırsa, üzerindeki GPS sayesinde nerede olduğunun sinyalini yolluyor. Ayrıca kilit aktif konumda iken belirlenmiş bir süreden daha uzun süre dokunulursa ya da bisiklete müdahele olursa, anında sahibine konumunu bildirerek uyarı mesajı yolluyor.

Daha da güzeli, bisiklet düştüğü anda, sürücüsüne bir sinyal yolluyor ve herşeyin yolunda olup olmadığını teyid ediyor. Eğer belirli bir süre içinde teyid gelmezse, anında acil durum ekiplerine sinyal veriyor. Splinster gibi bisiklet paylaşımı yapılan uygulamalarla uyumlu çalışan Skylock, sahibinin bisikleti kiralayacak birilerini bulmasına da kolaylık sağlıyor.

Tanıtıcı video için : http://www.youtube.com/watch?v=6gyLPjDakAc

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

Haftasonu Partisine de Ofisteki Şıklığınızı Taşımaya Ne Dersiniz?

Electric Style tarafından tasarlanan Light Up Tie, Led şeritler sayesinde aydınlanan son trend bir kravat. 30 Dolar satışı fiyatı ile online mağazalarda bulunan Electric Style’ın bu tasarımı, elektrik almakta ve

Akıllı Ürünler

Philips’ten 11 milyar Euro’luk Yeşil Ürün Satışı

Philips, yeşil ürün satışlarının toplam satış içindeki payını yüzde 52’ye yükselterek 11,1 milyar Euro’luk yeşil ürün satışı gerçekleştirdi. Yeşil inovasyon kavramı,  Klimatolog Prof. Dr. Barbaros Gönençgil’e göre, çevreye olan baskının azaltıldığı bir

HABERLER 0 Comments

Havada Süzülen Balonlar Geleceğin Güneş Enerjisi Teknolojisi Olabilir

Kesintisiz gün ışığına ulaşarak büyük bir problemin üstesinden gelebiliriz… Konu güneş enerjisine geldiğinde, hepimizin bildiği gibi solar panellerin, elverişli çalışabilmesi için gün ışığına maksimum düzeyde maruz kalacak zemine yerleştirilmeli. Bu