Bisiklet kilidi mi, cankurtaran mı ?

Bisiklet kilidi mi, cankurtaran mı ?

skylockGünde 1,5 milyona yakın bisikletin çalındığı ABD’de, eski Boeing ve Jawbone çalışanlarının geliştirdiği bir bisiklet kilidi olan Skylock pek çok derde derman olacak gibi görünüyor.

Skylock üzerindeki güneş panelleri sayesinde, içindeki pillerin sürekli dolu olmasını sağlıyor. Bu piller ise bir Akıllı Telefon uygulaması sayesinde, bisiklet sahibi ile bisiklet arasındaki iletişimi sağlayan beyni çalıştırıyor.

Bisiklet sahibi telefonuna kayıtlı olan şifreyi telefon üzerinden uzaktan girerek bisikletin yaklaştığı zaman hemen açılmasını sağlıyor. Eğer bisiklet çalınırsa, üzerindeki GPS sayesinde nerede olduğunun sinyalini yolluyor. Ayrıca kilit aktif konumda iken belirlenmiş bir süreden daha uzun süre dokunulursa ya da bisiklete müdahele olursa, anında sahibine konumunu bildirerek uyarı mesajı yolluyor.

Daha da güzeli, bisiklet düştüğü anda, sürücüsüne bir sinyal yolluyor ve herşeyin yolunda olup olmadığını teyid ediyor. Eğer belirli bir süre içinde teyid gelmezse, anında acil durum ekiplerine sinyal veriyor. Splinster gibi bisiklet paylaşımı yapılan uygulamalarla uyumlu çalışan Skylock, sahibinin bisikleti kiralayacak birilerini bulmasına da kolaylık sağlıyor.

Tanıtıcı video için : http://www.youtube.com/watch?v=6gyLPjDakAc

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

Mobil Evlerle Doğaya Dönüş Başlıyor

Be Coc Mobile Home, doğaya dost bir yaşam hayali kuranların geçici ya da kalıcı yardımcısı olabilir. Şehirden kopamayanlara ama şehirden kaçmak isteyenlere karavandan daha iyi çözüm bulabilen bu mobil ev,

HABERLER 0 Comments

HomeBiogas ile Her Eve Bir Biyogaz Kombisi

1 günlük mutfak atıklarınızla 2-4 saatlik tüp gazı elde etmeye ve 5-8 litrelik sıvı gübre elde etmeye ne dersiniz? HomeBiogas ürünü ile kulağa hoş gelen bu teklifi gerçeğe dönüştürmek artık

AKADEMİK 0 Comments

Kendini Isıtan Solar Giysiler Yolda

Şu soğuk kış günlerinde süveterinizin ısısı kendiliğinden artıp sizi ısıtsın istemez misiniz? Ya da sabah hava sıcak diye üzerinize bir şey almadan çıktığınız bir bahar akşamı bastıran serin havada, gömleğinizin