Bisiklet kilidi mi, cankurtaran mı ?

Bisiklet kilidi mi, cankurtaran mı ?

skylockGünde 1,5 milyona yakın bisikletin çalındığı ABD’de, eski Boeing ve Jawbone çalışanlarının geliştirdiği bir bisiklet kilidi olan Skylock pek çok derde derman olacak gibi görünüyor.

Skylock üzerindeki güneş panelleri sayesinde, içindeki pillerin sürekli dolu olmasını sağlıyor. Bu piller ise bir Akıllı Telefon uygulaması sayesinde, bisiklet sahibi ile bisiklet arasındaki iletişimi sağlayan beyni çalıştırıyor.

Bisiklet sahibi telefonuna kayıtlı olan şifreyi telefon üzerinden uzaktan girerek bisikletin yaklaştığı zaman hemen açılmasını sağlıyor. Eğer bisiklet çalınırsa, üzerindeki GPS sayesinde nerede olduğunun sinyalini yolluyor. Ayrıca kilit aktif konumda iken belirlenmiş bir süreden daha uzun süre dokunulursa ya da bisiklete müdahele olursa, anında sahibine konumunu bildirerek uyarı mesajı yolluyor.

Daha da güzeli, bisiklet düştüğü anda, sürücüsüne bir sinyal yolluyor ve herşeyin yolunda olup olmadığını teyid ediyor. Eğer belirli bir süre içinde teyid gelmezse, anında acil durum ekiplerine sinyal veriyor. Splinster gibi bisiklet paylaşımı yapılan uygulamalarla uyumlu çalışan Skylock, sahibinin bisikleti kiralayacak birilerini bulmasına da kolaylık sağlıyor.

Tanıtıcı video için : http://www.youtube.com/watch?v=6gyLPjDakAc

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Akıllı Telefonlar İçin Rüzgar Ölçümü Aplikasyonu

TechCrunch Disrupt Europe‘da oldukça fazla sayıda donanım ve internet of things/nesnelerin interneti girişimi vardı. Bu röportajda ise sizlere oldukça eğlenceli bir araç tanıtacağız. Vaavud, akıllı telefonlar için rüzgar ölçen bir

ALTERNATİF TASARIMLAR

Güneş Panelinizi Üzerinize Giyin Şebeken Özgür Yaşayın

Wearable Solar adlı ürün elbisenin üzerinin güneş panelleri ile kaplanmasından oluşuyor ve siz dışarıda gezinti yaparken, taşınabilir cihazlarınız da şarj oluyor. Ürün hem bir elbise hem de palto şeklinde ikifarklı tasarıma sahip. Elbiseye tutturulan güneş panelleri duruma göre ayarlanabiliyor ve saklanabiliyor. Böylece

HABERLER

Yazıcıdan Çıkan A3 Boyutlu Güneş Panelleri

Avustralyalı bilim adamları pahalı olan güneş enerjisi panellerini daha düşük maliyetle yazıcıdan A3 boyutunda çıkış almayı başardı. Güneş enerjisinden yararlanmak ekipmanların pahalılığı nedeniyle halen bir rüya gibi. Ancak Avustralya’dan VICOSC