Norveç Benzinli Araçları Yasaklamaya Hazırlanıyor

Norveç Benzinli Araçları Yasaklamaya Hazırlanıyor

Eğer anayasaya sunulan mevzuat yürürlülüğe girerse Norveç benzin ile çalışan otomobilleri yasaklayan ilk ülke olarak tarihe geçecek.

Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav Yarımadası’nın batısında bir ülke olan Norveç Avrupa ortalamasının üstünde yaşam standardına ve ekonomik gelişmişliğe sahip olduğu için Avrupa Birliği’ne girmek istemeyen ülkelerden biri.

tr.wikipedia.org’dan alınan verilere göre, ülke kıyılarındaki petrol rezervlerinin zenginliği ve dünya ve Avrupa balıkçılık sektörünü elinde bulundurması ile tanınıyor.

Avrupa’da yenilenebilir enerji kaynakları en fazla ülkelerden biri olan Norveç, ulaşım sisteminde de elektrikli araçlara yönelmesiyle tanınıyor. Ülke son olarak, benzin ile çalışan otomobilleri yasaklamaya hazırlanıyor. Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi ülkede 32 bin adet elektrikli araç satılırken, Norveç bu rakamla en yüksek elektrikli araca sahip ülke olma unvanını elde etti.(Haber için tıklayın)

Otomobil sektöründe petrol ve petrolden üretilen yakıtların hegemonyası yavaş yavaş düşüşe geçmiş durumda. Devir artık elektrikli otomobillerin devri. İşte bu konuda Dünya’nın refah seviyesi en yüksek ülkesi Norveç, oldukça önemli bir kararı hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Eğer anayasaya sunulan mevzuat yürürlülüğe girerse Norveç benzin ile çalışan otomobilleri yasaklayan ilk ülke olarak tarihe geçecek. Ülkenin 4 büyük partisinin de desteklediği mevzuat, 2025’te hayata geçirilecek.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

ABD’de Güneş Enerjisi Kullanımı Artıyor

Amerika Birleşik Devletleri güneş enerjisi pazarının bu yıl yüzde 50 büyüyeceği tahmin ediliyor. Amerika’da birçok kamu kuruluşunun fosil enerjilerden alternatif enerjiye geçmesinin yanı sıra alternatif enerjinin özel yerleşim yerlerinde de

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Kadınlara Enerji Diyeti Çağrısı

İTÜ Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Enerji Verimliliği Haftası’nda enerjiden tasarruf edebilmek için kadınlara çok büyük bir görev düştüğüne dikkat çekti.

Ulaşım

Tesla Kullanıcıları 1 Milyar Mil’e Ulaştı

Amerika’da 200 ve diğer ülkelerde 150 Tesla Supercharger istasyonu olan, dünyanın en çok tercih edilen elektrikli lüx aracı  Tesla Model S sahipleri, aracın piyasaya girişinden beri geçen 3 yılda toplam 1.000.000.000 (bir milyar) mil yol

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply