Nordex’ten Dev Türbin N131/3000

Nordex’ten Dev Türbin N131/3000

Nordex, 2013 baharında pazara sunduğu “Delta Generation” türbin platformunu düşük rüzgarlı sahalara yönelik yeni bir türbin ile güçlendiriyor. N131/3000, rüzgar enerjisi sektörünün uzun zamandan beri ihtiyaç duyduğu özellikleri tek bir türbinde topluyor. Yeni dev türbin, Nordex’in bir önceki türbin ailesi Gamma Generation N117/2400 türbininin başarısı kanıtlanmış yüksek verimlilik ve düşük ses seviyesi avantajları ile Delta platformunun yüksek nominal çıkış ve diğer teknik özelliklerini bir araya getirmektedir.

SONY DSCN131/3000’in en öne çıkan özelliği 131m kanat çapından adını alan büyük rotorudur. 64,4 metre uzunluktaki rotor kanatları türbinin süpürme alanında yüzde 26’lık bir artış sağlar. Bu artış, elbette ki enerji üretiminde de önemli bir role sahiptir. Bu nedenle N131/3000’in, özellikle az rüzgarlı lokasyonlarda proje maliyetini mevcut türbinlere göre önemli ölçüde azaltması bekleniyor. N131/3000’in düşük rüzgarlı alanlarda, verimliliği kanıtlanmış N117/2400’e oranla yüzde 28,6’ya kadar daha fazla üretim sağlayacağı belirtiliyor. Bunun nedeni Nordex’in 7,5 m/s’den daha hafif rüzgarlı lokasyonlar için generator kapasitesini yüzde 25 artırarak 3,0 MW seviyesine çekmiş olması olarak açıklanıyor.

Nordex, N131/3000 ürününü uluslararası pazarlara 99 ve 114 metre göbek yüksekliğine sahip boru tipi çelik kulelerle sunmaya hazırlanıyor. N131/3000 için hedef pazarların Orta Avrupa, İskandinavya ve Türkiye’nin yanı sıra Afrika ve Amerika’nın belirli bölgeleri olduğu açıklandı.

Türbinin bir başka önemli özelliği ise nominal güçte yalnızca 104,5 dB (A) ses seviyesi ile tüm türbin üreticilerinin türbinlerine oranla daha az ses seviyesine sahip olmasıdır.

25 Kasım Pazartesi günü N131/3000 türbininin lansmanını gerçekleştiren Nordex, 27 Kasım Çarşamba günü de online olarak yapılan webinar sunumu ile teknik ve ticari detayları uluslararası yatırımcılarla paylaştı. Büyük ilgi gören webinar sırasında yatırımcıların soruları da yanıtlandı. 2014 yılının dördüncü çeyreğinde ilk 131/3000 türbini kurmaya hazırlanan Nordex, seri üretime ise 2015 yılı içinde geçecek.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

BM Su Yönetimi Kuralları’nı İmzalayan İlk Otel; Rezidor

,Rezidor, küresel su krizine karşı yürütülen Birleşmiş Milletler CEO’lar için Su Yönetimi Kuralları (UN CEO Water Mandate) girişimini imzalayan 115 üye arasındaki tek otel grubu oldu. UN CEO Water Mandate Girişimi;

HABERLER

Yeşil Rapido Eğitimlerinin İlki Başlıyor

Ekoyapı – Ekolojik Yapı ve Yerleşimler Dergisi, 26-29 Eylül 2013 tarihleri arasında CNR EXPO 1. Hall’de düzenlenecek olan BEST 13 Fuarı eğitim alanında, ‘YEŞİL RAPİDO’ LEED GREEN ASSOCIATE EĞİTİMLERİ ile

HABERLER

Bitlis’te Jeotermal Enerji Santralleri Kurulacak

Bitlis Valiliği, Zorlu Enerji’ye Nemrut Jeotermal Sahası’nda 2, Aytemiz Enerji’ye Güroymak Jeotermal Sahası’nda 5 adet işletme ruhsatı verdi. Doğu Anadolu bölgesinde jeotermal enerjisinden elektrik üretimi konusundaki çalışmalar sürdürülüyor. Konuyla ilgili