Nordex’ten Dev Türbin N131/3000

Nordex’ten Dev Türbin N131/3000

Nordex, 2013 baharında pazara sunduğu “Delta Generation” türbin platformunu düşük rüzgarlı sahalara yönelik yeni bir türbin ile güçlendiriyor. N131/3000, rüzgar enerjisi sektörünün uzun zamandan beri ihtiyaç duyduğu özellikleri tek bir türbinde topluyor. Yeni dev türbin, Nordex’in bir önceki türbin ailesi Gamma Generation N117/2400 türbininin başarısı kanıtlanmış yüksek verimlilik ve düşük ses seviyesi avantajları ile Delta platformunun yüksek nominal çıkış ve diğer teknik özelliklerini bir araya getirmektedir.

SONY DSCN131/3000’in en öne çıkan özelliği 131m kanat çapından adını alan büyük rotorudur. 64,4 metre uzunluktaki rotor kanatları türbinin süpürme alanında yüzde 26’lık bir artış sağlar. Bu artış, elbette ki enerji üretiminde de önemli bir role sahiptir. Bu nedenle N131/3000’in, özellikle az rüzgarlı lokasyonlarda proje maliyetini mevcut türbinlere göre önemli ölçüde azaltması bekleniyor. N131/3000’in düşük rüzgarlı alanlarda, verimliliği kanıtlanmış N117/2400’e oranla yüzde 28,6’ya kadar daha fazla üretim sağlayacağı belirtiliyor. Bunun nedeni Nordex’in 7,5 m/s’den daha hafif rüzgarlı lokasyonlar için generator kapasitesini yüzde 25 artırarak 3,0 MW seviyesine çekmiş olması olarak açıklanıyor.

Nordex, N131/3000 ürününü uluslararası pazarlara 99 ve 114 metre göbek yüksekliğine sahip boru tipi çelik kulelerle sunmaya hazırlanıyor. N131/3000 için hedef pazarların Orta Avrupa, İskandinavya ve Türkiye’nin yanı sıra Afrika ve Amerika’nın belirli bölgeleri olduğu açıklandı.

Türbinin bir başka önemli özelliği ise nominal güçte yalnızca 104,5 dB (A) ses seviyesi ile tüm türbin üreticilerinin türbinlerine oranla daha az ses seviyesine sahip olmasıdır.

25 Kasım Pazartesi günü N131/3000 türbininin lansmanını gerçekleştiren Nordex, 27 Kasım Çarşamba günü de online olarak yapılan webinar sunumu ile teknik ve ticari detayları uluslararası yatırımcılarla paylaştı. Büyük ilgi gören webinar sırasında yatırımcıların soruları da yanıtlandı. 2014 yılının dördüncü çeyreğinde ilk 131/3000 türbini kurmaya hazırlanan Nordex, seri üretime ise 2015 yılı içinde geçecek.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’de Çevreci Traktör Dönemi Başlıyor

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Sakarya’nın Erenler İlçesinde 80 milyon liralık yatırımla yapılacak olan traktör fabrikasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, 2014 yılında tamamlanacak fabrikada çevreci traktörler imal

HABERLER

TÜRSEFF Temiz Enerji Kredisinde Önemli Gelişme

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) kapsamında azami 5 milyon EUR’ya kadar olan yenilenebilir enerji yatırımı kredileri mevcuttur. Bu kredi kategorisi, elektrik ve/veya ısıtma ve/veya soğutma ve/veya fosil yakıt kaynaklarının

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Çataklı Enerji EIF Fuarında 2 Önemli Tanıtım Yapacak

DGS Solar Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetleri 3-4 Kasım tarihleri arasında Ankara EİF Enerji Kongresi ve Fuarında tanıtılacak. DGS Solar 1988 yılından beri fotovoltaik sistemler için tarafsız denetim ve bilir kişi