Nordex’in Rüzgar Kanatları İzmir’de Üretilecek

Nordex’in Rüzgar Kanatları İzmir’de Üretilecek

Rüzgar türbini üreticisi Nordex’in, türbin kanadı üretimi için Amerikalı TPI Composites ile uzun vadeli bir anlaşma yaptığı açıklandı.

ae_ruzgar_nordex_izmirNordex tarafından yapılan konu ile ilgili açıklamada anlaşma kapsamında Nordex’in yeni modeli olan N117/2400 rüzgar türbinlerinde kullanılan ve N117/3000 türbinlerinde de kullanılabilecek NR-58.5 kanatların üretiminin TPI Composites’in İzmir’deki tesislerinde gerçekleştirileceği bildirildi.

Açıklamada anlaşmanın Nordex’in önemli pazarlarından olan Türkiye’de sunduğu türbinlerdeki yerli üretim oranını artırarak, müşterilerinin sağlayacakları alım garantilerinin yükselmesine ve Türkiye pazarında Nordex türbinlerini daha rekabetçi kılmasına katkıda bulunacağına da vurgu yapıldı.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği verilerine göre Haziran sonu itibari ile 2,619 MW kurulu rüzgar enerjisi gücünün bulunduğu Türkiye’de Nordex türbinlerinin payı 602.5 MW iken, Alman rüzgar türbini üreticisinin inşa halinde olan toplam 751 MW’lık projenin 245 MW’lık bölümü için tedarik anlaşması bulunuyor.

Kaynak: Yeşil Ekonomi

 

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

Çorum’a Biyogaz Tesisi Kurulacak

Çorum Belediyesi ve yumurta üreticileri kooperatifi şehir için ciddi bir sorun oluşturan tavuk ve büyükbaş hayvan gübresinden biyogaz enerjisi üretecek. 15 Milyon liralık yatırım için düğmeye basıldı. Türkiye’nin birçok kentinde

HABERLER

Firma Başına 1,4 Milyon Dolar Tasarım Teşviki

Yeni yapılan düzenlemelerle güncellenen Tasarım Teşviki hakkında açıklamalarda bulunan Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, “Firma başına 1,4 milyon dolar tasarım teşviki, global pazardaki rekabetimiz için çok önemli bir

HABERLER 0 Comments

Volvo’dan Elektrikli Araçlar İçin Büyük Hedef

Otomotiv sektörü dünya ekonomisinin itici güçlerinden biri. Otomotiv sektöründe yalnızca markalaşma değil, otomasyon ve dizayn ikilisi çok önemli bir rol oynuyor. Bu ikiliyi başarıyla yerine getiren kuruluşlar ön planda yer