Nordex‘in N117/2400 Türbinleri Aliağa’da Kuruldu

Nordex‘in N117/2400 Türbinleri Aliağa’da Kuruldu

Nordex’in N117/2400 modelinin ilk türbinleri İzmir Akça Holding’e ait olan Aliağa projesinde kullanıldı.

resizedAvrupa’da ve özellikle Almanya’da büyük ilgi gören Nordex’in N117/2400 modelinin ilk türbinleri İzmir Aliağa’da kuruldu. Akça Holding’e ait olan Aliağa projesinde dört adet N117/2400 rüzgar türbini kullanıldı. Mevsimsel anlamda rüzgarlı bir dönem yaşayan sahada montaj süresi 25 gün sürdü. 8 kişilik deneyimli bir montaj ekibinin sahada hazır bulunması çalışmalara hız verdi. Kule yüksekliği için 91 metre kule tercih edilen projede montaj sırasında 600 tonluk paletli vinç kullanıldı.

58.5 metrelik kanatlar 50 metrelik kanat ağırlığında

Nordex’in projeden sorumlu Proje Müdürü, Serkan Karaman yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “58.5m’lik dev kanatlar Türkiye için bir ilk ve bu ilk deneyimin verdiği sorumluluk bilinci ile her hareketimizi saha müdürümüz Ersin Okuyucu ile birlikte çok iyi planladık. 58.5 metrelik kanatlar Nordex’in başarılı tasarımı sayesinde 50 metrelik kanatlarla aynı ağırlığa sahip ancak elbette rüzgar hacmini karşılayan kanat alanı daha fazla olduğu için, daha dikkatli davranmamız gerekiyordu. Bu sebeple, kanat montajı sırasında rüzgar hızının 5 m/s’yi geçmemesine dikkat ettik. Durum böyle olunca, çalışma saatlerimizi iki saat geriye çekerek, sabah saatlerinde montaj yapmaya özen gösterdik.”

“Tecrübeli firmalarla çalışıldı”

Aliağa RES, yenilenebilir enerji yatırımlarına ivme kazandıran Akça Holding’in ilk rüzgar enerjisi projesi olacak. Proje Müdürü Gökhan Avdan yaptığı açıklamada, “Ülkemize kazandırılan bu projede, sektörün en verimli türbinleriyle, doğal kaynaklarımızdan en yüksek seviyede faydalanmak amaçlandı ve türbin tedariçimiz Nordex başta olmak üzere, rüzgar sektörünün tecrübeli firmaları ile çalışıldı. Tüm inşaat, montaj ve elektrik alt yapı işleri süresince doğaya da en yüksek özen gösterilerek, tek bir ağaca dahi zarar vermeden proje tamamlandı.” şeklinde konuştu.

N117/2400, rotor çapı itibarıyla Türkiye’de bugüne kadar kurulumu yapılan en büyük türbin olma özelliğini gösteriyor.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Else Enerji Özkoyuncu Solar Enerji Santralini Tamamladı

Else Enerji, Yeşilhisar, Kayseri’de 2 MWp kapasiteli Özkoyuncu Solar Enerji santralini tamamladı. Else Enerji, Yeşilhisar, Kayseri’de 2 MWp kapasiteli Özkoyuncu Solar Enerji santralini tamamladığını duyurdu. Özkoyuncu Madencilik Stratejik Planlama ve

HABERLER

Eskişehir Tepebaşı’na 21,5 Milyon Euro’luk Hibe

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Yaşam Köyü Projesi, Avrupa Komisyonu Akıllı Şehirler ve İnovasyon Projesi’nden 5 milyon euro hibe alma hakkı kazandı ve Türkiye’de akıllı şehir yaratılması konusunda önemli bir adım atıldı.

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

“İklime Dirençli Bir Kalkınma Modeli Geliştirilmelidir”

Paris İklim Zirvesi’ni yakından izleyen ve bu alanda 15 yıldır çalışmalar yürüten Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkanı Prof. Dr. Etem Karakaya, Paris Anlaşması’nın Türkiye’de uygulanması için neler yapılması gerektiğine