Nordex Türkiye’de ve Dünyada Büyümeyi Sürdürüyor

Nordex Türkiye’de ve Dünyada Büyümeyi Sürdürüyor

2016’nın ilk çeyreğinde aldığı 3 yeni proje ile Nordex 2016 yılına 40 MW’lık hızlı bir başlangıç yapmış oldu. Türkiye’nin farklı bölgelerinde yer alan projeler toplamda 18 adet  türbinden oluşacak.

Projelerin arasındaki en büyük proje olan Karacabey rüzgar enerjisi santrali Bursa’da kurulacak. Karacabey ilçesi sınırlarında gerçekleştirilecek projede 12 adet N100/2500 türbini kullanılacak. Proje sahibi Yalova Rüzgar, Nordex’ten bu projede anahtar teslim bir çalışma istedi. İnşaat ve elektrik işleri Nordex tarafından yapılacak.

4 adet N117/2400 türbininin tedarik edileceği Akça Enerji’ye ait Aliağa Kapasite arttırım projesi ise İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunuyor. 2014 yılında devreye alınan 4 türbinlik Aliağa projesinin ikinci aşaması olan bu proje ile birlikte sahadaki kurulu güç 19.2 MW’a yükselecek.

İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde ilk aşaması 2007 yılında bir başka türbin üreticisi ile yapılmış olan Teperes projesinin kapasite arttırım çalışması kapsamında, projenin yatırımcısı Ertürk Grup’a iki adet N90/2500 türbin tedarik edilecek. Nordex bu proje ile, Bilgin Enerji’ye ait Bandırma projesinden sonra, başka bir türbinin çalıştığı sahaya genişletme projesi kapsamında ikinci defa kendi türbinini tedarik eden türbin üreticisi olma ünvanını sürdürecek.

Nordex 2016 yılına hızlı başladığı gibi, yıl sonunda da 30MW proje kapanışı ile tarihinin en yüksek satışını yaptığı 2015 yılını Türkiye pazarı için de başarıyla noktalamıştı. Böylece Nordex, Türkiye’de %25 pazar payı ve toplam  1.3 GW kurulu güce ulaşmış oldu. Şirket İspanyol Acciona satın almasını takiben, 2017 yılından itibaren Türkiye ve dünya pazarda çok daha fazla pazar payına ulaşacak.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

2023’te 10 Bin MW Rüzgardan Gelecek

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, ‘mevzuatta yaşanan zorluklara rağmen yıl sonunda rüzgar enerjisindeki kurulu gücün büyüklüğünün 3 bin megavata ulaşacağını’ bildirdi. Rüzgar enerjisi santrallerinin

HABERLER

Almanya’da Yeşil Elektrik Ucuzluyor

Almanya yenilenebilir enerjiye geçişte kısa zamanda uzun yol aldı. ‘Yeşil’ elektrik artan talebe rağmen ucuzluyor. Almanya’da yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik giderek daha fazla rağbet görüyor. abonEkolojik elektrik elerinin sayısı

HABERLER

“Türkiye’yi Akıllı Şebeke Sistemleri Üssü Haline Getirmeyi Hedefliyoruz”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık: “Türkiye’yi akıllı şebeke sistemlerinin ve ekipmanların üretiminde, Ar-Ge ve tasarımında bir üs haline dönüştürmeyi hedefliyoruz.” ICSG İstanbul 2014 “2. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply