Nordex Türkiye’de ve Dünyada Büyümeyi Sürdürüyor

Nordex Türkiye’de ve Dünyada Büyümeyi Sürdürüyor

2016’nın ilk çeyreğinde aldığı 3 yeni proje ile Nordex 2016 yılına 40 MW’lık hızlı bir başlangıç yapmış oldu. Türkiye’nin farklı bölgelerinde yer alan projeler toplamda 18 adet  türbinden oluşacak.

Projelerin arasındaki en büyük proje olan Karacabey rüzgar enerjisi santrali Bursa’da kurulacak. Karacabey ilçesi sınırlarında gerçekleştirilecek projede 12 adet N100/2500 türbini kullanılacak. Proje sahibi Yalova Rüzgar, Nordex’ten bu projede anahtar teslim bir çalışma istedi. İnşaat ve elektrik işleri Nordex tarafından yapılacak.

4 adet N117/2400 türbininin tedarik edileceği Akça Enerji’ye ait Aliağa Kapasite arttırım projesi ise İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunuyor. 2014 yılında devreye alınan 4 türbinlik Aliağa projesinin ikinci aşaması olan bu proje ile birlikte sahadaki kurulu güç 19.2 MW’a yükselecek.

İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde ilk aşaması 2007 yılında bir başka türbin üreticisi ile yapılmış olan Teperes projesinin kapasite arttırım çalışması kapsamında, projenin yatırımcısı Ertürk Grup’a iki adet N90/2500 türbin tedarik edilecek. Nordex bu proje ile, Bilgin Enerji’ye ait Bandırma projesinden sonra, başka bir türbinin çalıştığı sahaya genişletme projesi kapsamında ikinci defa kendi türbinini tedarik eden türbin üreticisi olma ünvanını sürdürecek.

Nordex 2016 yılına hızlı başladığı gibi, yıl sonunda da 30MW proje kapanışı ile tarihinin en yüksek satışını yaptığı 2015 yılını Türkiye pazarı için de başarıyla noktalamıştı. Böylece Nordex, Türkiye’de %25 pazar payı ve toplam  1.3 GW kurulu güce ulaşmış oldu. Şirket İspanyol Acciona satın almasını takiben, 2017 yılından itibaren Türkiye ve dünya pazarda çok daha fazla pazar payına ulaşacak.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

“Atıkları Toprağa Gömmeyin”

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu: “Yeni açılımlar anlamında özellikle atıkları toprağa gömme önemli kayıplar oluşturuyor. Atıkların toprağa gömme uygulaması geri dönüşüm süreçlerini olumsuz yönde etkiliyor.” Geçtiğimiz günlerde; T.C. Çevre ve Şehircilik

HABERLER

“Elma” Yeşilleniyor: Apple Rüzgar Enerjisine El Attı

Rüzgar enerjisi konusundaki en çok yapılan eleştirilerden biri de “Rüzgar esmediği zaman ne olacak?” tır. Genellikle enerji tüketimini arttıran ürünleri piyasaya süren APPLE’ın aldığı son patent ise bu tartıışmaları sona

HABERLER

TSE, Yeşil Bina ile Kalmadı, Yeşile Güvenliği de Ekledi

Ankara- Çevreci konut üretmek isteyen, ancak yurt dışındaki kuruluşların talep ettiği astronomik rakamları karşılamakta zorluk çeken Türk müteahhitlerin sesini dinleyen Türk Standartları Enstitüsü (TSE), “yeşil bina sertifikası” verme yolundaki çalışmasını

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply