Nissan’dan Elektrikli Araç Teknolojilerine Katkı

Nissan’dan Elektrikli Araç Teknolojilerine Katkı

Londra’da düzenlenen Nissan Futures etkinliğinde çığır açacak nitelikte üç yeni teknoloji tanıtıldı.

Elektrikli araç teknolojileri sınır tanımıyor. Elektrikli araçlarda en önemli sorunlar olarak belirtilen menzil ve şarj istasyonları konularına yeni teknolojik buluşlarla yanıt aranmaya devam ediliyor.

Bununla birlikte, elektrikli araçlar söz konusu olduğunda, yalnızca menzil ve şarj istasyonları sorunlarının çözülmesi yeterli gelmiyor. Çünkü özellikle Türkiye gibi ülkelerde elektrik şebekelerine ek yük oluşturmasıyla ilgili yeni sorunlar gündeme geliyor.

Uzmanlar elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte, elektrik şebekesine getirilecek yükün maliyetinin çok yüksek olacağını belirtiyorlar. Bu durumda, elektrikli araçların şebeke elektriğine daha az hatta hiç yük oluşturmayacak şekilde dizayn edilmesi önem taşıyor.

İşte bu noktada, Japonya’nın en köklü ve büyük kuruluşlarından biri olan Nissan, Kuzey Amerika, İspanya ve İngiltere’deki araştırma ve geliştirme merkezlerinde üstün otomobiller üretmek için ileri teknolojiler oluşturuyor.

Kuruluş elektrikli araçlar konusunda ileri teknolojiyi uygulamaya çalışıyor. Nissan otomobillerin geleceğine bakıyor ve geleceği daha da yakınlaştıracak bazı yeni teknolojilerini tanıtıyor. Firmanın bu çalışmaları kapsamında, Londra’da düzenlenen Nissan Futures etkinliğinde çığır açacak nitelikte üç yeni teknoloji tanıtıldı.

Bunlardan ilki, elektrikli otomobiller için yeni bir bir sistem. Bu sistem otomobilin harcadığı elektriği şebekeye geri aktarmasını sağlayacak. Nissan’ın enerji tedarikçisi ortağı Enel 100 Nissan Leaf ve e-NV200 araçla “otomobilden şebekeye” elektrik aktarımı teknolojisinin ilk deneylerine başlayacak. Deneyde 100 otomobilin sahipleri belli noktalara yerleştirilecek “V2G” üniteleri sayesinde elektriği şebekeye geri satabilecekler. Şu an önemsiz gibi görünse de Nissan bu teknolojinin gelecekte dünyanın tüm enerji sistemlerinde devrim yaratabileceğini belirtiyor.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Çiftçilere Güneş Enerjili Hibe Sulama Desteği Verilecek

Kırıkkale’de ilk kez geçen yıl 2 çiftçiye 80,218,98TL hibe destek verilerek yararlandırılan sulama projeleri desteğinden bu yıl yine Kırıkkale’de ilk kez hem güneş enerjili sulama ve hem de tamburlu sistem

HABERLER

Belediyeler Sürdürülebilir Enerji Eylem Planlarını Hayata Geçiriyor

Sürdürülebilir Enerji Verimliliği Toplantısı ve Üst Düzey Belediye Başkanları Forumu’nda konuşmacı olarak yer alan Avrupa Yatırım Bankası uzmanlarından Marion Hoenicke, Doğu ülkelerinin belediyelerinin çalışmalarına 2007’den itibaren eğildiklerini ve ülkelerin sürdürülebilir

HABERLER

Bu Elektrikli ile İstanbul’dan Çeşme 20 TL

BMW 2 milyar euroya ilk lüks elektrikli otoyu üretti. i3, Nisan 2014’te ülkemize gelecek. Araç, 100 km’de 3 liralık elektrik harcıyor. Küresel kriz döneminde arka planda kalan elektrikli araç yatırımları

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply