Nissan’dan Elektrikli Araç Teknolojilerine Katkı

Nissan’dan Elektrikli Araç Teknolojilerine Katkı

Londra’da düzenlenen Nissan Futures etkinliğinde çığır açacak nitelikte üç yeni teknoloji tanıtıldı.

Elektrikli araç teknolojileri sınır tanımıyor. Elektrikli araçlarda en önemli sorunlar olarak belirtilen menzil ve şarj istasyonları konularına yeni teknolojik buluşlarla yanıt aranmaya devam ediliyor.

Bununla birlikte, elektrikli araçlar söz konusu olduğunda, yalnızca menzil ve şarj istasyonları sorunlarının çözülmesi yeterli gelmiyor. Çünkü özellikle Türkiye gibi ülkelerde elektrik şebekelerine ek yük oluşturmasıyla ilgili yeni sorunlar gündeme geliyor.

Uzmanlar elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte, elektrik şebekesine getirilecek yükün maliyetinin çok yüksek olacağını belirtiyorlar. Bu durumda, elektrikli araçların şebeke elektriğine daha az hatta hiç yük oluşturmayacak şekilde dizayn edilmesi önem taşıyor.

İşte bu noktada, Japonya’nın en köklü ve büyük kuruluşlarından biri olan Nissan, Kuzey Amerika, İspanya ve İngiltere’deki araştırma ve geliştirme merkezlerinde üstün otomobiller üretmek için ileri teknolojiler oluşturuyor.

Kuruluş elektrikli araçlar konusunda ileri teknolojiyi uygulamaya çalışıyor. Nissan otomobillerin geleceğine bakıyor ve geleceği daha da yakınlaştıracak bazı yeni teknolojilerini tanıtıyor. Firmanın bu çalışmaları kapsamında, Londra’da düzenlenen Nissan Futures etkinliğinde çığır açacak nitelikte üç yeni teknoloji tanıtıldı.

Bunlardan ilki, elektrikli otomobiller için yeni bir bir sistem. Bu sistem otomobilin harcadığı elektriği şebekeye geri aktarmasını sağlayacak. Nissan’ın enerji tedarikçisi ortağı Enel 100 Nissan Leaf ve e-NV200 araçla “otomobilden şebekeye” elektrik aktarımı teknolojisinin ilk deneylerine başlayacak. Deneyde 100 otomobilin sahipleri belli noktalara yerleştirilecek “V2G” üniteleri sayesinde elektriği şebekeye geri satabilecekler. Şu an önemsiz gibi görünse de Nissan bu teknolojinin gelecekte dünyanın tüm enerji sistemlerinde devrim yaratabileceğini belirtiyor.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

İngiltere’nin Rüzgar Enerjisindeki Hedefi 11 Gigawatt

İngiltere, rüzgarda kurulu gücünü 2020 yılına kadar 11 gigawatt düzeyine çıkararak lider konumunu sürdürecek.  Araştırma şirketi GlobalData’nın yeni raporuna göre, iklim değişikliği ve enerji sistem güvenliği kaygılarıyla yenilenebilir enerji hedefini

HABERLER 0 Comments

BMW ve Nissan İş Birliği

BMW ve Nissan araç şarj istasyonları için iş birliği yapıyor. Elektrikli otomobillerini bir süredir satışa sunan BMW ve Nissan hala şarj istasyonları konusunda yaygın bir çözüm sunabilmiş değil. İki şirket

HABERLER 0 Comments

Malatya’da Güneş Enerji Santralinden Elektrik Üretiliyor

Büyükşehir Belediyesi Trambüs Bakım İstasyonu çatısına kurduğu Güneş Enerji Santrali’nde elektrik üretimine başladı. Dünyada yenilenebilir enerji projelerinde yerel yönetimlerin destek vermelerinin yanı sıra, çeşitli düzenlemelerle teşvik ettikleri de görülüyor. Vancouver

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply