Niğde’de Kendi Elektrik İhtiyaçlarını Karşılıyorlar

Niğde’de Kendi Elektrik İhtiyaçlarını Karşılıyorlar

Niğde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin elektrik ihtiyacı, güneş enerjisinden karşılanıyor.

Güneş enerjisi sistemleri kurarak, kendi elektrik ihtiyacını karşılama yönünde çalışmalar sürüyor.

Niğde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin elektrik ihtiyacı, güneş enerjisinden karşılanıyor. Okulda 4 yıl önce açılan Yenilenebilir Enerji Teknolojileri bölümü öğretmen ve öğrencilerinin çatıya yerleştirdikleri fotovoltaik 12 güneş paneli, ürettiği elektrik enerjisiyle okulun tüm elektrik ihtiyacını karşılıyor. Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Bölüm Şefi Türker Yavuzer, “Türkiye’deki ilk Yenilenebilir Enerji Teknolojileri bölümü, bizim bölümdür. Geleceğin gençleri ve geleceğin yenilenebilir enerji teknisyenleri ilk olarak Niğde’mizde yetişecek. Türkiye’deki güneş, rüzgar, hidroelektrik enerji santrallerinde ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklı santrallerde çalışacak ara elemanı yetiştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. 15 bin TL’ye mal olan sistem sayesinde üretilen enerjinin 8 evin enerjisini karşılayabileceğini ifade eden Yavuzer, şunları söyledi: “Çatımızda 3 kilowatlık kurulu gücümüz var. Bunun içerisinde yaklaşık 24 kilowat enerji üretiyoruz, 15 kilowat da depolu enerjimiz var. Toplam 40 kilovatlık enerji üretimimizle, bir evin günlük enerji ihtiyacını 5 kilowat olarak düşünürsek günde 8 tane evin bütün enerji ihtiyacını karşılayacak enerjimizi üretiyoruz” dedi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Türkiye Jeotermal Enerjide Yükselişe Geçti

Türkiye, jeotermal güç kapasitesini 2016 Ocak itibari ile 635 MW’ye yükseltti. Jeotermal enerji Türkiye’de son yıllarda önemli bir atak gerçekleştirdi. Bu atakta özel sektörün önemli başarısı dikkat çekiyor. www.businessankara.com’un haberine

Elektrikli araçlar 0 Comments

Tesla Güneş Enerjisini Odağına Almayı Planlıyor

Elon Musk, Tesla otomobillerine yönelik planını belirgin bir biçimde ortaya koydu. Tesla, otomobillerine çok farklı görevler üstlemeye hazırlanıyor. Dünyanın en ünlü iş insanlarından birisi kuşkusuz Tesla Motors CEO’su Elon Musk.

Elektrik Satışı 0 Comments

Elektrikte Sınır 3 Bin 600 Kilowatsaat Oldu

Elektrikte sıfır limit 2017’ye kaldı, sınır 3 bin 600 kilowat/saat olarak belirlendi. Türkiye’de elektrik fiyatlarının belirlenmesi ve serbest piyasanın oluşumu konusundaki tartışmalar devam ediyor. Bu açıdan tüketicinin konumu da önem

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply