Niğde’de Güneş Hücresi Üretim Tesisinin Temeli Atıldı

Niğde’de Güneş Hücresi Üretim Tesisinin Temeli Atıldı

Eko Yenilenebilir Enerji Anonim Şirketi (EKORE) tarafından, Türkiye’nin temiz enerji potansiyeline katkı sağlayacak 100 MWp kapasiteli Güneş Hücresi Üretim Tesisinin temeli atıldı.

tr.wikipedia.org’un verilerine göre, güneş paneli, üzerinde güneş enerjisini soğurmaya yarayan birçok güneş hücresi bulunduran bir enerji kaynağı. Endüstri uygulamaları veya elektrik santralleri için binlerce güneş panelinin kullanıldığı büyük sistemler kurulabiliyor.

Bir güneş hücresinin performansı verimi ile ölçülüyor. Aldığı enerjinin yüzde kaçını kullanılabilir elektriğe dönüştürdüğü verimi belirliyor. Güneş panelinin önemli özellikleri arasında incelik ve esneklik de yer alıyor.

Güneş panelindeki gelişmeler hemen ger gün yeni boyut kazanıyor. Daha önce sitemizde yer verdiğimiz habere göre, Çinli bilim insanları, yağmur suyunu enerjiye çevirebilen güneş paneli üretti. (Haber için tıklayın)

Dolayısıyla güneş enerji teknolojisindeki bu gelişmeler, önümüzdeki dönem için maliyetleri azaltmanın yanı sıra güneş panellerinin verimlilik ve kalite gibi unsurlarını daha da üst boyuta taşıyacak gibi görünüyor.

Güneş enerjisi endüstrisinde Türkiye’de önemli adımlar atılıyor. Yaklaşık 20 yerli firmanın üretim gerçekleştirdiği sektörün gelişmesi, Türkiye’nin güneş enerjisi sektöründe söz sahibi olmasını daha da kolaylaştırabilir.

Bu doğrultuda, Eko Yenilenebilir Enerji Anonim Şirketi (EKORE) tarafından, Türkiye’nin temiz enerji potansiyeline katkı sağlayacak 100 MWp kapasiteli Güneş Hücresi Üretim Tesisinin temeli atıldı.

Bor Karma Organize Sanayi Bölgesinde EKORE’ye tahsis edilen 32 bin metrekarelik alanda inşasına başlanan üretim tesisi ilk safhada 100 MWp hücre üretim kapasitesi ile çalışacak. Tesisin kapasitesi ek yatırımlarla zamanla katlanarak uzun vadede minimum 600 MWp kapasiteye çıkartılacak.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

%100 Enerji Paketi ve Lisanssız Yenilenebilir Enerji Paketi Türkiye Finans’ta

Türkiye Finans, 5. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda %100 Enerji Paketi’ni ve Lisanssız Yenilenebilir Enerji Paketi’ni fuar ziyaretçilerinin beğenisine sundu. Enerji sektöründe faaliyet gösteren ve enerji tasarrufuna yönelik projesi olan

HABERLER

Elektrikli Formula-1 Piste Çıkmaya Hazırlanıyor

Yarış dünyasının en adrenalinli mücadelesi Formula yarışlarına yeni bir boyut kazandırılıyor! Yarış tutkunlarının vazgeçilmesi Formula için yeni bir sınıf daha hazırlanıyor. Çılgınca adrenalinin ve yüksek motor seslerinin hakim olduğu Formula

HABERLER

Mopaş’tan Jeotermal Enerjiye 10 Milyon Dolarlık Yatırım

TÜRKİYE genelindeki 89 işyerinde 2 bin 500 çalışanıyla çeşitli alanlarda hizmet veren Mopaş Marketçilik A.Ş.’nin Manisa’nın Salihli İlçesi’nde 10 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdiği jeotermal ısıtmalı serası, düzenlenen törenle hizmete

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply