Niğde’de Güneş Hücresi Üretim Tesisinin Temeli Atıldı

Niğde’de Güneş Hücresi Üretim Tesisinin Temeli Atıldı

Eko Yenilenebilir Enerji Anonim Şirketi (EKORE) tarafından, Türkiye’nin temiz enerji potansiyeline katkı sağlayacak 100 MWp kapasiteli Güneş Hücresi Üretim Tesisinin temeli atıldı.

tr.wikipedia.org’un verilerine göre, güneş paneli, üzerinde güneş enerjisini soğurmaya yarayan birçok güneş hücresi bulunduran bir enerji kaynağı. Endüstri uygulamaları veya elektrik santralleri için binlerce güneş panelinin kullanıldığı büyük sistemler kurulabiliyor.

Bir güneş hücresinin performansı verimi ile ölçülüyor. Aldığı enerjinin yüzde kaçını kullanılabilir elektriğe dönüştürdüğü verimi belirliyor. Güneş panelinin önemli özellikleri arasında incelik ve esneklik de yer alıyor.

Güneş panelindeki gelişmeler hemen ger gün yeni boyut kazanıyor. Daha önce sitemizde yer verdiğimiz habere göre, Çinli bilim insanları, yağmur suyunu enerjiye çevirebilen güneş paneli üretti. (Haber için tıklayın)

Dolayısıyla güneş enerji teknolojisindeki bu gelişmeler, önümüzdeki dönem için maliyetleri azaltmanın yanı sıra güneş panellerinin verimlilik ve kalite gibi unsurlarını daha da üst boyuta taşıyacak gibi görünüyor.

Güneş enerjisi endüstrisinde Türkiye’de önemli adımlar atılıyor. Yaklaşık 20 yerli firmanın üretim gerçekleştirdiği sektörün gelişmesi, Türkiye’nin güneş enerjisi sektöründe söz sahibi olmasını daha da kolaylaştırabilir.

Bu doğrultuda, Eko Yenilenebilir Enerji Anonim Şirketi (EKORE) tarafından, Türkiye’nin temiz enerji potansiyeline katkı sağlayacak 100 MWp kapasiteli Güneş Hücresi Üretim Tesisinin temeli atıldı.

Bor Karma Organize Sanayi Bölgesinde EKORE’ye tahsis edilen 32 bin metrekarelik alanda inşasına başlanan üretim tesisi ilk safhada 100 MWp hücre üretim kapasitesi ile çalışacak. Tesisin kapasitesi ek yatırımlarla zamanla katlanarak uzun vadede minimum 600 MWp kapasiteye çıkartılacak.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Tesla Güneş Enerjisini Odağına Almayı Planlıyor

Elon Musk, Tesla otomobillerine yönelik planını belirgin bir biçimde ortaya koydu. Tesla, otomobillerine çok farklı görevler üstlemeye hazırlanıyor. Dünyanın en ünlü iş insanlarından birisi kuşkusuz Tesla Motors CEO’su Elon Musk.

HABERLER

İzmir’de Atıksu Arıtma Çamurlarını Güneş Enerjisiyle Kurutan Tesis

İzmir Büyükşehir Belediyesi, atıksu arıtma çamurlarını güneş enerjisiyle kurutup ekonomik değere dönüştürecek ilk tesisi Menderes’te kurdu. Tesiste elde edilen elektrik enerjisi ve fosil yakıt kullanımını engelleyen nakliye tasarrufu, yıllık 1000

HABERLER

Biyoyakıt Yasası Geldi, Gıda Arzında Problem Kapıda mı?

EPDK yılbaşından itibaren benzin ve motorinde (her yıl kademeli artırılmak üzere) yerli katkı  (tarımsal esaslı bio enerji ürünü)  ilave edilmesi zorunluluğu getirdi. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğe göre; ‘-Piyasaya akaryakıt

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply