New York’dan Yeşil Şehir Olma Yolunda Enerji Atağı

New York’dan Yeşil Şehir Olma Yolunda Enerji Atağı

Stanford Üniversitesi’nden Profesör Mark Jacobson, Amerikalı ünlü talk-show ustası David Letterman’ın programına konuk olan belki de tek mühendistir. Geçen Ekim ayında Amerika’nın CBS kanalında yayınlanan talk-show programına katılan Jacobson, çalışmalarını anlattı. Rüzgar, su ve güneş enerjisinin dünyada ve Amerika’da neredeyse tüm fosil yakıtların yerini alabileceği öngörüsünde bulunan Jacobson, bu şekilde çevre ve insan sağlığını korurken istihdam da yaratılabileceğini söyledi.

0103-NY-east-river.JPG_full_600Jacobson’ın Cornell Üniversitesi’nden meslektaşlarıyla hazırladığı ve Enerji Politikası dergisinde yayınlanan son rapor, New York’ta 2030 yılına kadar rüzgar, su ve güneş enerjisine geçebilme planını ayrıntılı bir şekilde anlatıyor. Mühendislerin yaptığı hesaba göre, New York eyaletinde, elektrikli olmak kaydıyla tüm arabaları çalıştırmaya yetecek kadar yenilenebilir enerji üretilecek.

Stanford ve Cornell Üniversitesi profesörlerinin yenilenebilir enerjiye geçişle ilgili yol haritası çoğunluğu Atlas Okyanusu kıyılarında olmak üzere binlerce rüzgar türbini kurulmasını, güneş ve foto-voltaik elektrik santralları inşa edilmesini, beş buçuk milyon binanın çatısına özel sistemler kurulmasını, okyanustaki gel-git ve dalga gücünü algılayan aygıtlar kullanılmasını, jeotermal santrallar ve yeni hidroelektrik santral yapımını gerektiriyor. Bunları gerçekleştirmek içinse New York’un toplam arazisinin sadece yüzde birinin kullanılması öngörülüyor.

En iyi, en temiz ve en sürdürülebilir enerji teknolojileri üzerinde çalıştıklarını söyleyen Profesör Jacobson, bu teknolojilerin insan sağlığı, su kaynakları, iklim değişikliği gibi alanlarda olumlu etki yapmasının yanında, enerji fiyatlarında istikrarı da sağlayacağını söylüyor. Sonuçta rüzgar ve güneş ışığının hiç bir maliyeti yok, yani tek maliyet altyapının inşa edilmesi olacak.

Jacobson ve meslektaşları bu projenin önündeki engelin teknolojik değil siyasi olduğunu söylüyor.

Stanford Üniversitesi profesörü “Bu projeden yararlanmayan ve dolayısıyla projeye olumsuz bakan çok sayıda sektör var. Gaz, kömür ve petrol gibi fosil enerji sektörlerinin yanında nükleer ve biyoyakıt teknolojilerini de dışlıyoruz. Çünkü bunlar bizim odaklandığımız enerji kaynakları kadar temiz değil” diyor.

Profesör Mark Jacobson, madenciliğin ve yenilenemeyen bir kaynak olan uranyumun rafine edilmesinin artan maliyeti nedeniyle nükleer enerjiyi araştırma dışında tuttuklarını söylüyor. Ayrıca bu enerji türü nükleer silah geliştirme riskini de arttırıyor.

Mevcut olan tüm nükleer reaktörlerin yüzde bir buçuğunda tehlikeli düzeylerde erime meydana geldiğini ve bunun da daha başka felaketlere neden olabileceğini belirten Jacobson “Rüzgar veya güneş enerjisi böyle bir risk yaratmıyor” diyor.

Jacobson ve yenilenebilir enerji raporunun diğer yazarları, New York için yaptıkları çalışmanın bir benzerini California için de yayınlamışlar. Önümüzdeki aylarda uzmanlar, araştırmalarını Amerika’nın tüm eyaletlerine taşımayı planlıyor.

Columbia Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden Vasilis Fthenakis, Jacobson’un araştırmasına benzer bir değerlendirme yapmış. Fthenakis’in önerisi rüzgar enerjisine Jacobson’a göre daha az odaklanırken, Amerika’nın en güneşli bölgelerine yüksek voltajlı akım hatları kullanan ve güneş enerjisiyle çalışan elektrik santrallar kurulmasına ağırlık veriyor.

Jacobson’ın projesinin teknolojik açıdan gerçekçi olduğunu söyleyen Fthenakis, ancak kıyılara rüzgar türbinleri inşa etme fikrinin sahil kasabalarında direnişle karşılaşabileceğine dikkati çekiyor.

Kaynak: Voa News

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Borusan EnBW’den Yenilenebilir Enerjiye 1,3 Milyar Dolarlık Yatırım

Borusan EnBW Genel Müdürü Mehmet Acarla: “Son yıllarda yatırım yoğunluğumuz rüzgar enerjisine odaklanmış durumda. Yenilenebilir enerji alanında yaklaşık 1,3 milyar ABD doları düzeyinde yatırım yapıyoruz.” Borusan EnBW Genel Müdürü Mehmet

HABERLER

Türkiye’nin Uluslararası Standarttaki İlk Güneş Aracı İTÜ’den

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Güneş Arabası Ekibi, Türkiye’nin uluslararası platformda yarışacak ilk dört tekerlekli güneş arabasının imalatını tüm hızıyla devam ettiriyor. Daha önce beş adet güneş enerjili araç yapan ekip,

HABERLER

Google’dan Şarj Sorununu Kaldırana 1 Milyon Dolarlık Ödül

Google, düzenlediği özel bir yarışma ile güneş ve rüzgar enerjisini her an elimizin altında bulunan cihazlara sığdıran teknolojiyi geliştirene 1 milyon dolar ödül verecek.  Bilgi çağı adlı sitede yer alan