Nestle’nin İçecekleri Artık Rüzgarla Şişelenecek

Nestle Waters North America Inc , Cabalon şişeleme tesislerinin kurulu enerjisini %30 oranında karşılayacak iki rüzgar tribününü devreye aldı.

ae_ruzgar_water_nestleYeni rüzgar tribünlerinin herbiri 1.6 megawatt enerji üretecek ve yıllık enerji üretimleri toplamı ise 12.9 milyon kilovat saat olacak.Firmanın bölgesel enerji sorumlusu Larry Lawrence tarafından yapılan açıklamaya göre,Nestle’nin ilk rüzgar enerji projesi olan bu projenin,firmanın tamamen yenilenebilir enerji kaynaklı çalışmalara geçmek için bir sıçrama oluşturacağını,%100 yenilenebilir enerji kaynaklarına geçmek için yapılan planlamalara uygun olarak,Cabazon şişeleme tesisinin kurulu gücünün %30’unun artık bu yeni tribünlerden karşılanacağı bilgisi verildi.

Kahve grubu için gerekli olan elektriğin %3.5’uğunu, ağaç işleri için gerekli olan elektriğin %2.8’ini ve genel elektriğin ise %5.3’ünün karşılanacağı öngörülüyor.

Buna ek olarak 2012’de Meksika Fabrikası’nda elektriğin %85’inin CISA-GAMESA ile yapılan satın alma anlaşması ile rüzgardan karşılandığı görülüyor. Bu sayede de yaklaşık 120 000 ton CO2 salınımı engellediklerini belirtiyorlar.

Kolombiya’da bulunan Bugalagrande Kahve Fabrikası’nda enerji ihtiyacının yaklaşık %13’ünü biyoyakıtlardan karşılıyorlar. Bu sayede de fosil yakıt kullanımı ile karşılaştırıldığında CO2 emisyonlarında %95 azalma sağladıklarını belirtiyorlar.

İtalya Ferentino’da bulunan Coppa del Nonno Dondurma Fabrikası’nda 2009 yılından bu yana 3 farklı güneş paneli teknolojisini kombine ederek özgün bir solar teknoloji kullandıklarını belirtiyorlar.

Meksika’da bulunan Chiapa de Corzo Coffee Mate Fabrikası’nda da termal güneş enerjisi teknolojisi yardımıyla bir su ısıtma  projesi geliştirilmiş. 325 adet düz plaka kollektör sayesinde enerji ihtiyacının %7’sini güneşten sağlamayı başarmışlar. Aynı zamanda bu solar su ısıtma sistemi sayesinde 240 ton CO2 emisyonunu azaltarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı İyi Örnekler Ödülü’nü kazanmayı haketmişler.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği Yayınlandı !

5 aydır beklenen Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği bugün (7 Ekim 2013) Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Dün Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Desteklenmesine İlişkin Yönetmeliğin yayınlanması ile birlikte devlet temiz enerji

HABERLER

Ağaoğlu’ndan Gemlik Körfezi’ne Rüzgar Enerjisi Santrali

Ağaoğlu Enerji Grubu bünyesinde rüzgar enerji santralleri (RES) yatırımları yapmak amacıyla kurulan Bakır Enerji Elektrik üretim AŞ, Kürekdağı RES projesi kapsamında Gemlik Körfezi’nde yatırım yapacak Türkiye’de önemli inşaat firmaları da

HABERLER

Elektrik Dağıtım Şirketleri Bu Adamdan Korkuyor

  Geçtiğimiz hafta düzenlenen Tesla konferansında Elon Musk, önümüzdeki birkaç ay içinde evlerdeki elektrik tüketimine yönelik sabit bataryalar üretileceğini söyledi. Musk’ın hedefleriyle birebir örtüşen bu girişimin nedenini anlamak için öncelikle