Nestle’nin İçecekleri Artık Rüzgarla Şişelenecek

Nestle Waters North America Inc , Cabalon şişeleme tesislerinin kurulu enerjisini %30 oranında karşılayacak iki rüzgar tribününü devreye aldı.

ae_ruzgar_water_nestleYeni rüzgar tribünlerinin herbiri 1.6 megawatt enerji üretecek ve yıllık enerji üretimleri toplamı ise 12.9 milyon kilovat saat olacak.Firmanın bölgesel enerji sorumlusu Larry Lawrence tarafından yapılan açıklamaya göre,Nestle’nin ilk rüzgar enerji projesi olan bu projenin,firmanın tamamen yenilenebilir enerji kaynaklı çalışmalara geçmek için bir sıçrama oluşturacağını,%100 yenilenebilir enerji kaynaklarına geçmek için yapılan planlamalara uygun olarak,Cabazon şişeleme tesisinin kurulu gücünün %30’unun artık bu yeni tribünlerden karşılanacağı bilgisi verildi.

Kahve grubu için gerekli olan elektriğin %3.5’uğunu, ağaç işleri için gerekli olan elektriğin %2.8’ini ve genel elektriğin ise %5.3’ünün karşılanacağı öngörülüyor.

Buna ek olarak 2012’de Meksika Fabrikası’nda elektriğin %85’inin CISA-GAMESA ile yapılan satın alma anlaşması ile rüzgardan karşılandığı görülüyor. Bu sayede de yaklaşık 120 000 ton CO2 salınımı engellediklerini belirtiyorlar.

Kolombiya’da bulunan Bugalagrande Kahve Fabrikası’nda enerji ihtiyacının yaklaşık %13’ünü biyoyakıtlardan karşılıyorlar. Bu sayede de fosil yakıt kullanımı ile karşılaştırıldığında CO2 emisyonlarında %95 azalma sağladıklarını belirtiyorlar.

İtalya Ferentino’da bulunan Coppa del Nonno Dondurma Fabrikası’nda 2009 yılından bu yana 3 farklı güneş paneli teknolojisini kombine ederek özgün bir solar teknoloji kullandıklarını belirtiyorlar.

Meksika’da bulunan Chiapa de Corzo Coffee Mate Fabrikası’nda da termal güneş enerjisi teknolojisi yardımıyla bir su ısıtma  projesi geliştirilmiş. 325 adet düz plaka kollektör sayesinde enerji ihtiyacının %7’sini güneşten sağlamayı başarmışlar. Aynı zamanda bu solar su ısıtma sistemi sayesinde 240 ton CO2 emisyonunu azaltarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı İyi Örnekler Ödülü’nü kazanmayı haketmişler.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Rüzgar ve Güneşte Lisans Başvuruları İçin Ölçüm Tebliği Yürürlükten Kaldırıldı!

Bugünkü resmi gazetede yayınlanan ” Rüzgar ve Güneş Enerjisine Dayalı Lisans Başvurularına İlişkin Ölçüm Standardı Tebliğinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Tebliğ” ile , şu anda bu konularda lisansa dayalı işlerde yapılması

HABERLER

Amazon Yerlilerinin Hidroelektrik Tepkisi

Altamira’ya yakın Vitoria do Xingu’da inşa edilecek hidroelektrik santral Amazon yerlilerinin tepkisine neden oldu. Farklı kabilelerden üyeler, bu ay iki kez santral karşıtı eylem düzenledi. Amazon yerlileri hidroelektrik santrala karşı…

Elektrik Üretimi

Gürpınar’da Güneş Enerjisi Hayatın Bir Parçası Olacak

Gürpınar Belediye Başkanı Yıldız: “Güneş enerjisini hayatın bir parçası haline getireceğiz. Böylece sokak ve mahallelerimiz kesintisiz aydınlık olacak.” Türkiye’de belediyeler güneş enerji projelerini tek tek devreye alıyor. Türkiye, küçük çaplı da olsa