Nestle’nin İçecekleri Artık Rüzgarla Şişelenecek

Nestle Waters North America Inc , Cabalon şişeleme tesislerinin kurulu enerjisini %30 oranında karşılayacak iki rüzgar tribününü devreye aldı.

ae_ruzgar_water_nestleYeni rüzgar tribünlerinin herbiri 1.6 megawatt enerji üretecek ve yıllık enerji üretimleri toplamı ise 12.9 milyon kilovat saat olacak.Firmanın bölgesel enerji sorumlusu Larry Lawrence tarafından yapılan açıklamaya göre,Nestle’nin ilk rüzgar enerji projesi olan bu projenin,firmanın tamamen yenilenebilir enerji kaynaklı çalışmalara geçmek için bir sıçrama oluşturacağını,%100 yenilenebilir enerji kaynaklarına geçmek için yapılan planlamalara uygun olarak,Cabazon şişeleme tesisinin kurulu gücünün %30’unun artık bu yeni tribünlerden karşılanacağı bilgisi verildi.

Kahve grubu için gerekli olan elektriğin %3.5’uğunu, ağaç işleri için gerekli olan elektriğin %2.8’ini ve genel elektriğin ise %5.3’ünün karşılanacağı öngörülüyor.

Buna ek olarak 2012’de Meksika Fabrikası’nda elektriğin %85’inin CISA-GAMESA ile yapılan satın alma anlaşması ile rüzgardan karşılandığı görülüyor. Bu sayede de yaklaşık 120 000 ton CO2 salınımı engellediklerini belirtiyorlar.

Kolombiya’da bulunan Bugalagrande Kahve Fabrikası’nda enerji ihtiyacının yaklaşık %13’ünü biyoyakıtlardan karşılıyorlar. Bu sayede de fosil yakıt kullanımı ile karşılaştırıldığında CO2 emisyonlarında %95 azalma sağladıklarını belirtiyorlar.

İtalya Ferentino’da bulunan Coppa del Nonno Dondurma Fabrikası’nda 2009 yılından bu yana 3 farklı güneş paneli teknolojisini kombine ederek özgün bir solar teknoloji kullandıklarını belirtiyorlar.

Meksika’da bulunan Chiapa de Corzo Coffee Mate Fabrikası’nda da termal güneş enerjisi teknolojisi yardımıyla bir su ısıtma  projesi geliştirilmiş. 325 adet düz plaka kollektör sayesinde enerji ihtiyacının %7’sini güneşten sağlamayı başarmışlar. Aynı zamanda bu solar su ısıtma sistemi sayesinde 240 ton CO2 emisyonunu azaltarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı İyi Örnekler Ödülü’nü kazanmayı haketmişler.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Araştırmalar 0 Comments

200 Metrelik Türbin Kanatları Hayal Olmayabilir

Rüzgar türbinlerinin kanatlarının büyümesi, üretim gücünün artması anlamına gelir, dolayısıyla 200 metrelik kanatlar birçok insan için şu anda hayal gibi geliyor. Günümüzde kanatlar ortalama 50 metre uzunluğundadır, mesela Nordex firmasına ait N100/3300 model ve

HABERLER

“Dünyadaki En Büyük Güneş Çiftliklerinden Biri Konya’da Kurulacak”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dünyanın en büyük güneş çiftliklerinden birinin Konya`da kurulacağını söyledi. Enerji Bakanı Taner Yıldız, Borusan EnBW`nin Tekirdağ Balabanlı`daki rüzgar santralinin açılışı, dört yeni RES

Elektrik Üretimi 0 Comments

Daikin’e Enerji Verimliliği Yüksek Teknolojileri Ödül Getirdi

Son olarak yeni nesil klimalarda çevre dostu R32 soğutucu akışkan kullanımını yaygınlaştırmaya çalışan Daikin, bu konudaki çalışmaları ile Japonya Çevre Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü. İklimdendirme sektöründe enerji verimliliği konusu